Jesteś po sześćdziesiątce, przestałeś wyjeżdżać i zwiedzać? Obawiasz się wielogodzinnej podróży, różnicy ciśnień, bólu kręgosłupa, niewyspania i ogólnego zmęczenia?
fit.pl
2010-11-26 00:00
Udostępnij
Seniorze, ruszaj w drogę
Nie musisz od razu wyjeżdżać do Europy lub lecieć za ocean. Zacznij od Polski. Na początek zaplanuj krótki, dwudniowy wypad - zmiana miejsca przyniesie ci wiele radości. Rusz w drogę nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że widziałeś już wszystko. Bo życie nie kończy się po sześćdziesiątce!

Lato bywa męczące. Skwar, duszne powietrze, ostre słońce. Do tego opuchnięte stopy, niebezpieczeństwo udaru i przegrzania. Jesień natomiast, to idealny czas na dłuższe lub krótsze spacery. A nawet jeśli pada, to można przeczekać na gorącej herbacie w niewielkiej restauracji. Gdzie warto pojechać? Na pewno do Krakowa, ale tam już wszyscy byli. Może zatem Wrocław, Poznań lub Trójmiasto?

Pokochaj Wrocław

Wrocław to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Aby zwiedzić przynajmniej połowę, potrzebny jest naprawdę długi spacer. Tu wszystko zachwyca, od zabytków po atmosferę. Na początek warto zobaczyć Ostrów Tumski, największy kompleks kościelny we Wrocławiu, siedzibę arcybiskupstwa. Główną budowlą jest gotycka katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, inne zabytki Ostrowa to gotycki dwupoziomowy kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja, romańsko-gotyckie kościoły św. Idziego i św. Marcina, dom kapituły. Tak naprawdę w Ostrowie Tumskim można spędzić cały dzień i nie czuć upływającego czasu.

Wrocławski rynek należy do jednych z największych i najpiękniejszych w Polsce z zapierającym dech w piersiach ratuszem. Jesienny spacer wśród kamieniczek sprawia, że można przenieść się w czasie. Szczególnie urocze są dwie średniowieczne, połączone ze sobą arkadą kamieniczki „Jaś i Małgosia”. Dobrze również zarezerwować sobie czas na Panoramę Racławicką. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można podziwiać relikt dziewiętnastowiecznej kultury. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki specjalnej perspektywie, oświetleniu, krętych podejściach niemalże „przenosi" widza w inną rzeczywistość. Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Każdy z widzów, podziwiających dzieło bierze niemalże udział w spektaklu złudzeń i czuje się jak na polu walki. Efekt jest niezapomniany.

Witajcie w Gdańsku

Trójmiasto cięgnie się wzdłuż Zatoki Gdańskiej pasmem o długości 45 km. Aglomerację tworzą trzy miasta: kosmopolityczny Gdańsk (z bogatą historią), modny ośrodek wypoczynkowy Sopot oraz miasto portowe Gdynia. Wystarczą dwa dni, by odwiedzić te miasta, choć warto pamiętać, by się nie forsować. Najważniejsza jest przyjemność ze zwiedzania. Duży plus dla seniorów stanowi czas wyjazdu. Dobrze wybrać się w tygodniu, gdy większość ludzi pracuje. Jest wtedy spokojniej. Mimo chłodu można też zaplanować krótki spacer po plaży. Skorzystają z niego zwłaszcza ci, którzy cierpią na niedoczynność tarczycy. Co więcej – mówi się, że ze zdrowotnego punktu widzenia - jesienne spacery są znacznie lepsze niż letnie. Mocniejszy wiatr dużo lepiej „przynosi od strony morza” wzbogacone cząsteczkami jodu powietrze.

Wracając do zabytków: zacznijmy od Gdańska. Wyprawę można zacząć od spaceru malowniczymi uliczkami: Mariacką i Długą, z imponującymi kamienicami. Następnie Złota Brama, Wielka Zbrojownia, Dwór Artusa, Dwór Bractwa św. Jerzego, Muzeum Morskie, liczne zabytkowe kościoły, Wielki Młyn oraz pomnik Poległych Stoczniowców. Dużo? Można z czegoś zrezygnować, każdy powinien dopasować program wycieczki do swoich możliwości. W drugi dzień warto pojechać do katedry oliwskiej, gdzie przy odrobinie szczęścia można trafić na jeden z organowych koncertów. Na koniec proponujemy spacer po bulwarze w Gdyni lub sopockim molo.

[-------]

Poznań i Wielkopolska

Stolica Wielkopolski od wieków rozwijała się w dwóch kierunkach - ekonomicznym i artystycznym. Do dzisiaj jest prężnym centrum ekonomicznym regionu, a do Poznania jako ośrodka kulturalnego na senior(2)konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego lub festiwal teatralny Malta zjeżdżają turyści z całego świata. Nie sposób również przecenić walorów krajobrazowych Poznania, jako miasta malowniczo położonego nad Wartą, wśród licznych rezerwatów przyrody i jezior.

Zwiedzanie Poznania najlepiej rozpocząć od Ostrowa Tumskiego i położonej tam katedry, miejsca, w którym najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski, gdzie powstało pierwsze polskie biskupstwo, gdzie spoczęli twórcy polskiej państwowości: Mieszko I, Bolesław Chrobry. Stąd można przejść na stary rynek do Muzeum Bambrów i ratusz z koziołkami poznańskimi. Nieopodal znajduje się zamek Przemysłu, Muzeum Narodowe i liczne zabytkowe kościoły. Innymi atrakcjami jakie czekają na zwiedzających w Poznaniu są m.in.: ZOO, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Archeologiczne.

Wokół Poznania na miłośników przyrody czeka Wielkopolski Park Narodowy z licznymi jeziorkami polodowcowymi, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, a w pobliskim Rogalinie pałac i liczące nawet 700 lat, największe w Europie dęby. Również nie tak daleko, bo 30 km od Poznania, mieści się zespół zamkowy w Kórniku z przepięknie utrzymanymi ogrodami, których walory można dostrzec szczególnie wiosną.

Jak to sfinansować?

Nie od dziś wiadomo, że podróże wiążą się z mniejszymi lub większymi wydatkami. O ile „za młodu” można nocować pod namiotem lub złapać przysłowiowego „stopa”, by przemieścić się z miejsca na miejsce, tak teraz liczy się przede wszystkim wygoda. Co zrobić, by wciąż korzystać z życia, podróżować, delektować się regionalną kuchnią – jednym słowem – żyć pełnią życia? Rozwiązań jest kilka.

Jeśli senior ma rachunek osobisty w banku, może postarać się o limit debetowy w ROR. Jest on szybko dostępny, a w przypadku, gdy konto zasilane jest stałymi wpływami (emerytura lub renta) przyznawany właściwie od ręki. Druga możliwość to szybki kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel. Niektóre banki mają specjalne oferty dla seniorów (np. db kredyt). Wystarczy pokazać tam kilka ostatnich odcinków emerytury, by otrzymać pożyczkę. Ale uwaga. Oprocentowanie szybkich pożyczek jest zazwyczaj wysokie (nawet 20 proc.), na dodatek większość kredytów udzielanych seniorom musi być dodatkowo ubezpieczona, a kwota wliczana jest do rat kredytu.

Ciekawym rozwiązaniem jest hipoteka odwrócona. W Polsce funkcjonuje od niedawna, zawojowała jednak Stany Zjednoczone i Węgry. W przypadku hipoteki odwróconej senior otrzymuje comiesięczny, stały zastrzyk gotówki. Co trzeba zrobić? – Hipoteka odwrócona jest dla osób, które ukończyły 65 lat i mają własnościowe mieszkanie lub dom. Emeryt otrzymuje miesięczną rentę hipoteczną w zamian za to, że po śmierci jego mieszkaniem lub domem zarządzi firma wypłacająca to świadczenie. Umowa zapewnia jednocześnie, że do końca życia senior ma prawo zamieszkiwać w tej nieruchomości. Tym samym, uzyskując pieniądze za sprzedaż już teraz, nie jest on zmuszony wyprowadzać się z własnego domu. Co więcej, czynsz przestaje być problemem, bo także opłaca go firma wypłacająca świadczenie – wyjaśnia Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, który jest liderem na Polskim rynku hipoteki odwróconej.

Ile emeryt może dostać? To zależy od jego wieku, płci i wartości nieruchomości. Warto więc zainteresować się dodatkowymi funduszami, które pomogą żyć pełnią życia. Wielu seniorom może wydawać się, że – nie mogąc podjąć pracy fizycznej lub umysłowej – są właściwie odcięci od możliwości zarobku, jednocześnie skazani na niewielką rentę, czy emeryturę. Tak nie musi być, wszak stare powiedzenie mówi: „Dla chcącego nic trudnego”.