Sprawne stawy dzięki dzikiej róży

Według najnowszych badań na dolegliwości stawowe cierpi połowa populacji po pięćdziesiątym roku życia i blisko 80 proc. osób po ukończeniu 80 lat. Problemy związane z bólem stawów coraz częściej dotykają także ludzi młodych. Staje się to powoli masowym schorzeniem – chorobą cywilizacyjną
fit.pl
2010-02-18 00:00
Udostępnij
Według najnowszych badań na dolegliwości stawowe cierpi połowa populacji po pięćdziesiątym roku życia i blisko 80 proc. osób po ukończeniu 80 lat. Problemy związane z bólem stawów coraz częściej dotykają także ludzi młodych. Staje się to powoli masowym schorzeniem – chorobą cywilizacyjną

Przyczyn powstawania problemów ze stawami jest wiele, m.in. wady postawy, siedzący tryb życia, brak gimnastyki, a także otyłość. FAN2008218Zbyt duża masa ciała powoduje bowiem szybsze zużywanie się chrząstki międzystawowej, co obciąża stawy, wywołując bóle i stany zapalne. Z upływem czasu dochodzi do zwyrodnienia stawów - najistotniejszej części układu ruchu. Stają się one sztywne, tracą swą wilgotność i sprężystość. Wówczas nawet zwykły, naturalny ruch sprawia ból, pojawia się uczucie porannej sztywności i problemy z normalnym funkcjonowaniem. Wchodzenie po schodach czy założenie ubrania stają się nie lada wyzwaniem. Osoba cierpiąca na dolegliwości stawowe bardzo dotkliwie odczuwa także wszelkie zmiany pogodowe. Problemy ze stawami przekładają się ogólnie na słabsze samopoczucie, większe rozdrażnienie, problemy ze snem i reakcje nerwowe spowodowane uciążliwą dolegliwością.

W leczeniu dolegliwości reumatycznych ważne jest utrzymywanie chorego stawu w ruchu przez odpowiednią rehabilitację, a także środki farmakologiczne łagodzące ból i odbudowujące chrząstkę stawową. Do tej pory glukozamina była jedyną substancją stosowaną w tego typu schorzeniach i jeśli nie pomagała, pacjent był skazany na dalsze odczuwanie bólu. Teraz pojawiła się alternatywa - substancja aktywna z dzikiej róży - galaktolipid nazwany GOPO.

Eric Hansen, odkrywca pozytywnego wpływu proszku z dzikiej róży na stan naszych stawów, sprowokował do badań naukowców, którzy stwierdzili, że zawarta w dzikiej róży substancja zwana galaktolipidem ma właściwości lecznicze. Prawidłowo przetworzone owoce - w kontrolowanym procesie suszenia w odpowiednich temperaturach - łagodzi dotkliwe bóle stawowe związane m.in. z reumatyzmem, które są efektem starzenia się organizmu. Jedynie owoce róży przygotowane w ten specjalny sposób zawierają aktywną substancję GOPO. Wysokie temperatury, którym poddawane są owoce przy przygotowywaniu konfitur czy herbaty, niszczą substancję GOPO.

Badania prowadzone w Danii i Norwegii wskazują, że prepeparat z zawartością GOPO pomaga utrzymać sprawność stawów u 4 z 5 osób. GOPO sprawia, że codzienne czynności, takie jak: chodzenie po schodach, siadanie, wstawanie, wkładanie i zdejmowanie garderoby, a także mycie się, robienie zakupów czy nawet sprzątanie domu - ponownie stają się normalnością.