Klasztorna furta kusi i przyciąga urlopowiczów, którzy chcieliby spędzić czas z dala od zgiełku miast a przede wszystkim zakosztować relaksu w zgodzie i pogłębionym kontakcie z naturą oraz samym sobą. Wakacje, urlop, czy weekend w klasztorze to w Polsce coraz bardziej popularna forma odpoczynku
fit.pl
2014-04-28 00:00
Udostępnij
Urlop za murem
klasztorWakacje, ferie lub urlop za murami proponuje już wiele klasztorów w Polsce. To bowiem najlepszy pomysł na to, by szybko zregenerować siły i odpocząć od cudów techniki. Taką, niecodzienną formę urlopu można zaplanować, mieszkając tuż obok braci i sióstr zakonnych.

Gość może uczestniczyć w ich codziennych rytuałach, modlitwach w kościele i mszach lub całkowicie w oddzielnych domach, gdzie tylko niektóre rytuały stają się również ważnym elementem dnia urlopowicza.

Jak wygląda urlop za murem? Goście muszą przestrzegać norm i zasad obowiązujących w klasztorze, dlatego też korzystając z uprzejmości i możliwości odpoczynku w klasztorze osoba, która chciałaby skorzystać z takiego urlopu, przechodzi szczegółową rozmowę i musi przedstawić list referencyjny.

W trakcie rozmowy przeor może zastrzec sobie, jakie czynności są dozwolone, a jakie nie są zgodne z klasztorną etykietą podczas pobytu. Każdy, kto chce naprawdę odpocząć, musi przygotować się na brak dostępu do internetu, telewizji a także zrezygnować z używania telefonu komórkowego.

Klasztorny rygor wyraża się także w ascetycznych wnętrzach i skromnym wyżywieniu. W każdym pokoju urlopowicz znajduje zazwyczaj łóżko, stolik nocny i szafkę na osobiste rzeczy. Gość stołuje się także w ten sam sposób, jaki robią to inni zakonnicy lub bracia.

Klasztory przyjmują raczej pojedynczych gości i są to, w przypadku męskich zgromadzeń, tyko mężczyźni. Jedynym klasztorem w Polsce, który otworzył drzwi paniom jest zakon kamedułek ze Złoczewa.

Rygor, surowe reguły klasztoru a nawet cena (w wielu miejscach waha się w granicach 50 zł za nocleg) nie odstraszają chętnych urlopowiczów. Dla tych, którym klauzula klasztornego muru wydaje się zbyt wielkim wyzwaniem, z pomocą przychodzą przyklasztorne domy i ośrodki wypoczynkowe. Tu panuje nieco bardziej liberalna atmosfera jednak goście są zobowiązani do przestrzegania określonych zasad związanych z posiłkami i spędzaniem wolnego czasu.

www.senior.fit.pl