fit.pl mobile logo

Sushi zamiast karpia

Sushi – surowa ryba, ryż, wodorosty. W prostocie sushi tkwi sekret wykwintnego smaku
Sushi – surowa ryba, ryż, wodorosty. Jego historia sięga dawnej Japonii. Co najmniej 500 lat przed naszą erą, mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej odkryli, że gotowany ryż fermentuje, a przechowywana w nim ryba zachowuje świeżość. Sądzi się, że ta technika przywędrowała do Japonii około 600 roku naszej ery ,by z czasem ewoluować do przekąski ulicznej, dania klasy robotniczej   Jak to często bywa, wyrafinowana kuchnia pożyczyła jadło od biedoty i odrobinę je podrasowała. Współczesne sushi – jako surowa ryba podawana z przyprawionym octem ryżem – pojawiło się w 1824 roku na straganie w Edo (dzisiejszym Tokio). Jego właściciel Yohei Hanaya jako pierwszy ręcznie układał ryż i dodawał do niego kawałek surowej ryby. Jak wieść głosi, skłonili go do tego niecierpliwi klienci, którzy nie mogli doczekać się na tradycyjne, wciśnięte do pudełka danie.   Banalnie proste, wydawałoby się, japońskie danie od kilku lat robi w naszym kraju niesamowitą furorę. Pierwsze restauracje tego typu pojawiły się w Polsce na początku lat 90. I jak zwykle podchodziliśmy do nich sceptycznie. Być może było to spowodowane obawami przed posądzeniem o snobizm, lękiem przed jedzeniem surowej ryby lub ośmieszeniem się. Sushi należy bowiem jeść pałeczkami lub palcami, wkładając do ust cały kawałek. Dziś te obawy należą już do przeszłości.   Obecnie restauracji oraz barów sushi są w Polsce tysiące. Podobno najwięcej jest ich oczywiście w Japonii, Rosji oraz Polsce. Nikogo więc nie dziwi widok mechanika samochodowego, który zamiast kiełbasy i ćwiartki chleba na obiad, delektuje się przywiezioną z pobliskiego baru porcją sushi. Ciekawostka jest również fakt, że na wigilijną wieczerzę, gdzie niewątpliwym królem od lat pozostaje karp, Polacy zaczynają zamawiać sushi.    Kalorie a Sushi 
  • Japończycy jedzą najmniej kalorycznie, ale za to zdrowo. Grecy, Holendrzy, Duńczycy, Amerykanie ok. 3600 kcal, Anglicy ok. 3500 kcal, Polacy ok. 3300 kcal, a Japończycy zaledwie 2600.
  • Nigiri sushi- 30 kcal 1sztuka
  • Nori maki- 70 kcal 1 sztuka
  • Maki sushi- 35 kcal 1 sztuka
  • 8 sztuk sushi maki od 250 kcal (jeśli jest jeden składnik) do 350 kcal (jeśli jest wiele składników).
Myślisz że zrobienie sushi jest trudne? Zobacz nasze filmy i spróbuj.   Sushi - California   


  Sushi - Hosomaki  


  Sushi - Futomaki Tuna  


  Sushi - Nigiri  


  Rodzaje Sushi  Specjalnie dla FIT.PL Sushi przygotował Ireneusz Piątkowski  


  www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl