fit.pl mobile logo

Uchroń psa przed kleszczem!

Długo wyczekiwana wiosna sprawiła właścicielom psów przykrą niespodziankę. Ciepła zima przyczyniła się do wysypu kleszczy i ich wzmożonej aktywności w sezonie wiosennym. Jak zatem chronić pupila przed inwazją tych pasożytów?
Natrafić na kleszcza podczas spaceru nie jest trudno. Pajęczaki występują bowiem najczęściej na skraju lasów i łąk, na terenach podmokłych, ale też są obecne w parkach miejskich, skwerach, na ścieżkach spacerowych i wśród leśnych dróg. Przyczepione do źdźbła trawy albo liści wyczekują ofiary. Co roku sporo zwierząt domowych przypłaca takie spotkanie życiem, jeszcze więcej zapada na groźne choroby odkleszczowe, dlatego tak ważne jest, zwłaszcza w okresie szczególnej aktywności kleszczy, wiedzieć jak skutecznie się przed nimi bronić.

W jaki sposób atakują kleszcze?
Pajęczaki preferują miejsca, gdzie skóra jest cienka, delikatna i dobrze ukrwiona, dlatego najczęściej można kleszcza znaleźć przyczepionego do skóry głowy, pachwin, szyi lub grzbietu. Po ugryzieniu pasożyty wpuszczają do krwi żywiciela toksyny i substancję, która z jednej strony zapobiega krzepnięciu płynów ustrojowych zwierzęcia, a z drugiej, działa przeciwbólowo. Dlatego pies nie czuje ugryzienia kleszcza i nie próbuje się przed nim bronić. Jeśli dany pasożyt jest zarażony, to wraz ze śliną wprowadza do krwiobiegu psa chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, boreliozy lub anaplazmozy.

Dlaczego choroby odkleszczowe są groźne?
Po przedostaniu się do układu krwionośnego psa, pierwotniaki babeszjozy atakują czerwone krwinki, gwałtownie się w nich namnażając. W efekcie dochodzi do rozerwania erytrocytów, skutkiem czego jest anemia, uszkodzenia wątroby i nerek, a także zaburzenia układu krwionośnego i żółtaczka. Z kolei krętki boreliozy usadawiają się w tkankach łącznych: ścięgnach, skórze, ściankach naczyń krwionośnych, w tym także w mózgu, mięśniach i komórkach nerwowych. Bardzo często Borelia jest znajdowana w miazdze zębowej, gałkach ocznych i wzgórzu, czyli ośrodku mózgowym odpowiadającym za odczuwanie bólu. Skutkiem zaatakowania tych organów jest ich stan zapalny i powolne niszczenie tkanek. Jeśli krętki boreliozy zaatakowały układ nerwowy, to może dość też do zaburzeń neurologicznych. Anaplazmoza do listy zwierzęcych chorób odkleszczowych została dopisana stosunkowo niedawno. Może ona jednak atakować węzły chłonne, śledzionę, płuca, nerki, a także szpik kostny psa.

Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Nie każde ugryzienie kleszcza prowadzi do choroby psa. Jednakże, zwłaszcza w okresie nasilonego występowania pasożytów, warto zwracać uwagę na zachowanie zwierzęcia i jego ogólny stan zdrowia, a przy pierwszych niepokojących objawach skonsultować się z lekarzem weterynarii. Symptomy, które mogą sygnalizować chorobę odkleszczową, to: apatyczność, osowiałość, brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty i biegunka, wysoka gorączka, bladość błon śluzowych, problemy z oddawaniem moczu albo krwiomocz, zaburzenia ze strony układu oddechowego, nerwowego albo krążenia. Przy boreliozie głównym objawem choroby jest silny stan zapalny wielu stawów, powodujący trudności w poruszaniu się.

Ochrona psa przed kleszczami
Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać po powrocie do domu, to dokładnie przyjrzeć się skórze psa, uwzględniając szczególnie okolice głowy, szyi i pachwin. Przyssany do skóry kleszcz jest widoczny gołym okiem. Należy go usunąć pęsetą albo specjalnymi szczypcami, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Tam też można dostać preparat na kleszcze dla psa, który na dłużej zabezpieczy zwierzę przed pajęczakami. Jednym z takich preparatów, aplikowanych na skórę psa, jest Controline (http://controline.pl/). Jego działanie polega na uwalnianiu substancji czynnych wraz z łojem produkowanym przez gruczoły łojowe zwierzęcia. Substancje są całkowicie bezpieczne dla zwierząt, ale zabójcze dla kleszczy: przy kontakcie ze skórą psa pajęczak ginie. Aby zapewnić skuteczną ochronę dla swojego pupila, Controline należy nanosić w dwóch miejscach: u podstawy głowy i między łopatkami. Jednej dawki wystarczy, by na miesiąc zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl