Czy kolagen na stawy poprawia także urodę?

Wielu z nas zastanawia się, czy te same suplementy kolagenowe, które wspierają nasze stawy, mogą równocześnie odmładzać naszą skórę. W niniejszym artykule postaramy się zbadać, jak głębokie są powiązania między zdrowiem stawów a estetycznymi korzyściami płynącymi z regularnego przyjmowania kolagenu. Opierając się na najnowszych badaniach, rozjaśnimy, jak te dwa aspekty zdrowia – funkcjonalny i estetyczny – mogą być ze sobą splecione dzięki jednemu, pozornie prostemu białku.
Aleksandra Załęska
2024-04-24 12:41
Udostępnij
Czy kolagen na stawy poprawia także urodę?

Jeden kolagen, wiele korzyści

Jeden z markowych kolagenów – Naticol, który znajdziemy w najlepszych suplementach kolagenowych na stawy i skórę,  to gama peptydów kolagenu morskiego pochodzenia naturalnego. Kolagen Naticol zawiera głównie kolagen typu I i III, w tym kolagenowe dipeptydy i tripeptydy. Jest produkowany w Europie z wysokiej jakości skór rybich w procesie hydrolizy enzymatycznej. 

Kolagen Naticol został przebadany klinicznie zarówno w obszarze zmniejszenia bólu stawów, jak i zwiększania elastyczności skóry i redukcji zmarszczek.

W podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo badaniach pilotażowych wzięło udział 30 dorosłych, którzy codziennie przez 8 tygodni spożywali 10 g saszetkę produktu badawczego Natcol oraz produkt porównawczy. Potencjalne zmniejszenie bólu oceniano przy użyciu skali Western Ontario McMaster Universities (WOMAC); jakość życia za pomocą oceny uczestnika (kwestionariusz SF-36v2) i sprawność fizyczną za pomocą Skróconego Testu Sprawności Fizycznej (SPPB) zarówno na początku, jak i po 8 tygodniach. Wyniki pokazały, że codzienne doustne dawki kolagenu rybiego Naticol u zdrowych osób z artrozą ChZS kolana mają potencjał zmniejszenia bólu, poprawy jakości życia i poprawy funkcji ciała.

Ten sam kolagen w badaniu klinicznym wykazał znaczną poprawę w redukcji zmarszczek i poprawie wyglądu skóry.  W 12. tygodniu badań poprawę zmarszczek kurzych łapek zaobserwowano u 74% badanych. 64% badanych uznało za zwiększony blask i 68% stwierdziło wzrost nawilżenia skóry swojej twarzy.

Możliwym wyjaśnieniem zmniejszenia bólu stawów po spożyciu kolagenu może być fakt zwiększenia przez peptydy kolagenu syntezy  kolagenu typu I, II, IV, proteoglikanów i elastyny w chrząstce  stawowej, prawdopodobnie zmniejszając uszkodzenia tkanek i zmniejszając ból  – komentuje Martyna Ubych, prezes Ysto Sp. z o.o. - firmy, która dostarcza innowacyjne suplementy kolagenowe zawierające m.in. kolagen Naticol.

W przypadku skóry mechanizm jest podobny - komórki tworzące kolagen rozpoznają specyficzne peptydy sygnałowe jako nadmierny rozkład własnego kolagenu w skórze. Jest to bodziec potrzebny komórkom do zwiększenia swojej aktywności metabolicznej. Rezultatem jest większa i szybsza synteza nowego kolagenu skórnego i wszystkich innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej – dodaje ekspertka Ysto.

Dodatkowe składniki w kolagenach na stawy poprawiające urodę

Współczesne formuły kolagenów na stawy często wzbogacane są o dodatkowe składniki, które nie tylko wspierają funkcjonowanie stawów, ale również mają pozytywny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Kwas hialuronowy

Przyjmowany doustnie kwas hialuronowy nie ulega rozkładowi w jelicie cienkim przez enzymy trawienne. Jest rozkładany przez bakterie jelitowe w jelicie grubym do kwasu oligohialuronowego i wchłaniany. Kwas oligohialuronowy wchłania się do organizmu i przenosi do skóry poprzez krew. Prowadzi do aktywacji metabolizmu kolagenu i fibroblastów, co sprzyja produkcji kwasu hialuronowego w skórze i mazi stawowej.

MSM - metylosulfonylometan

Metylosulfonylometan, czyli MSM, to organiczny związek siarki, który zdobył popularność jako suplement diety wspierający zdrowie stawów. Jest ceniony za swoje właściwości przeciwzapalne. MSM może być donorem siarki dla keratyny – jednego z głównych białek budujących skórę. Z badań nad tym składnikiem wynika, że siarka organiczna stosowana wewnętrznie może poprawiać wygląd skóry, zwiększać jej elastyczność, wyrównywać pigmentację i spłycać zmarszczki.  W jednym z badań podawanie sylimaryny i MSM okazało się przydatne w zmniejszaniu objawów trądziku różowatego.

Glukozamina

Siarczan glukozaminy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej. W badaniach odnotowano, że związki glukozaminy wywierają również korzystne działanie na skórę i jej komórki. Wykazano, że glukozamina stymuluje syntezę kwasu hialuronowego, a więc poprawia nawilżenie skóry, przyspiesza gojenie ran i spłyca zmarszczki. Ponadto, jako inhibitor aktywacji tyrozynazy, hamuje produkcję melaniny i jest przydatna w regulowaniu zaburzeń związanych z hiperpigmentacją.

Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata)

Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) to łacińska nazwa indyjskiego drzewa, z którego pozyskuje się żywicę o wyjątkowych właściwościach. W medycynie wykorzystuje się ją do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Boswellia serrata, znana jako środek przeciwzapalny, jest również stosowana w kuracjach przeciwstarzeniowych i w lekach na trądzik. Wykazano klinicznie, że Boswellia serrata poprawia elastyczność skóry, reguluje wydzielanie sebum i widocznie zmniejsza głębokość zmarszczek, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza.

To wszystko pokazuje, że kolagen, popularny w terapii stawów – sam i ze składnikami wspierającymi, jednoznacznie przynosi również korzyści dla skóry, czyniąc go wszechstronnym suplementem wspierającym zarówno mobilność, jak i urodę.

art. spons.