Pielęgnacja suchej skóry podczas zimy

Zima to trudny czas dla skóry. Na dworze jest zimno i wietrznie, a w domu ciepło i sucho. Pod wpływem gwałtownych zmian temperatury skóra staje się wysuszona i podrażniona. Wtedy też zaostrzają się zmiany AZS. Jak sobie radzić z tym problemem?
2023-11-30 00:00
Udostępnij
Pielęgnacja suchej skóry podczas zimy

Skóra staje się sucha pod wpływem nieprawidłowej pielęgnacji – gdy stosuje się silnie odtłuszczające kosmetyki do mycia, zasadowe mydła czy gorącą i twardą wodę do kąpieli. Bardzo niekorzystny wpływ mają także czynniki atmosferyczne panujące w okresie zimowym – wysokie i niskie temperatury, silne nasłonecznienie, centralne ogrzewanie. W tym czasie nasza dieta jest dość uboga w witaminy. Pojawia się niedobór witaminy A, D, C, E, a także żelaza i kwasów tłuszczowych.

Co dzieje się ze skórą, gdy staje się sucha?

Skóra zaczyna swędzieć, może pojawić się rumień, pieczenie, a naskórek zaczyna łuszczyć się. Taka skóra jest podatna na podrażnienia i szybciej się starzeje. Mogą zacząć pojawiać się zmiany atopowe. Poza tym, gdy skóra staje się sucha, występują zaburzenia funkcji barierowych warstwy rogowej. Jest to spowodowane obniżoną zdolnością wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz niedoborem NMF i lipidów płaszcza hydrolipidowego naskórka, który znajduje się na powierzchni rogowej naskórka.

Co to jest NMF?

To naturalny czynnik nawilżający. Jest nim mieszanina związków higroskopijnych umożliwiająca wiązanie wody komeocytom (komórkom naskórka). W skład NMF wchodzą mi.in. mocznik, mleczany, aminokwasy, cukry, amoniak, jony sodowe, magnezowe i wapniowe.

Potrzeby suchej skóry

Sucha skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na różne czynniki środowiska zewnętrznego, dlatego trzeba ją chronić. Wychodząc na dwór nałóż rękawiczki, a w domu intensywnie nawilżaj skórę. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona złagodzi świąd, odczucie ściągnięcia i pieczenia, a także będzie przeciwdziałała łuszczeniu się naskórka. Potrzebne jest także uzupełnianie niedoboru lipidów cementu międzykomórkowego. Z tym problemem najlepiej poradzą sobie emolienty.

Co to są emolienty i jak działają?

Są to preparaty o działaniu nawilżającym i delikatnie natłuszczającym, które tworzą na skórze film zapobiegający nadmiernemu parowaniu wody. Zadaniem emolientów jest nawilżanie, odżywianie i zmiękczanie skóry oraz działanie, mające na celu poprawienie jej funkcji barierowych i odbudowę uszkodzonej bariery naskórkowej. Zapobiegają utracie wody przez działanie okluzyjne, a dzięki składnikom higroskopijnym takim jak m.in. mocznik zatrzymują ją w naskórku. Łagodzą dyskomfort skóry taki jak świąd, pieczenie i zaczerwienienie oraz uzupełniają składniki substancji międzykomórkowej naskórka, takie jak m.in. kwasy tłuszczowe. Emolienty powinny stać się preparatami z wyboru we wszystkich stanach klinicznych manifestujących się objawem suchej skóry. Preparaty te odgrywają bardzo ważną rolę w terapii AZS. Dostępne są w postaci emulsji, żeli, płynów do kąpieli oraz olejków i maści. Wyjątkowo dobrze przyswajalne i bogate w składniki aktywne są emolienty marki FLOSLEK Pharma.

Składniki aktywne

Formulacje opracowane przez ekspertów Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK stanowią połączenie składników wspierających funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka, chroniących przed czynnikami zewnętrznymi oraz utrzymujących odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Takie połączenie zapobiega powstawaniu i nasileniu się suchości skóry, działa łagodząco i kojąco, a także zmniejsza uczucie nadmiernego napięcia i świądu skóry.

Alantoina – działa nawilżająco i łagodząco oraz przyspiesza regenerację skóry.
Kompleks lipidów (masło shea + olej migdałowy) – zmiękczają oraz natłuszczają przesuszoną i łuszczącą się skórę. Są źródłem kwasów tłuszczowych, polifenoli, a także witamin A i E. Poprawiają funkcje barierowe skóry, nawilżają, regenerują, ujędrniają i wygładzają.

Mleczan sodu – jest składnikiem NMF. Nawilża i zmiękcza naskórek.

Mocznik – jest składnikiem NMF. Stanowi ok. 7% jego składu. Działa nawilżająco, zwiększa też zawartość wody w warstwie rogowej naskórka.

Pantenol – intensywnie nawilża i łagodzi. Regeneruje i koi podrażnioną skórę. Jest prekursorem witaminy B5. Wiąże i zatrzymuje wodę w naskórku, wzmacnia barierę ochroną oraz przyspiesza proces jego regeneracji poprzez stymulowanie namnażania się fibroblastów i tworzenie nowego naskórka.

Prebiotyk – wspomaga naturalną barierę ochronną skóry. Te zawarte w preparatach EMOLIENT wykazują korzystny wpływ na funkcjonowanie pożytecznych bakterii bytujących na powierzchni skóry.

Gliceryna – poprawia elastyczność i miękkość naskórka.

Preparaty z linii EMOLIENT

emolient

Żel do mycia ciała i skóry głowy
Jest to specjalistyczny preparat przeznaczony do oczyszczania ciała i skóry głowy. Nawilża, regeneruje i odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy. Działa kojąco oraz przynosi ulgę suchej skórze. Zmniejsza uczucie napięcia i szorstkości naskórka. Jest dobrze tolerowany. Może być stosowany od 3. roku życia.
Kosmetyk zawiera pantenol, prebiotyk, mleczan sodu i ester masła shea.

Dostępny jest w dwóch pojemnościach.

Pojemność: 175 ml / cena: 24,99 zł

Pojemność: 400 ml / cena: 35,99 zł

Balsam do ciała
Balsam przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej i przesuszonej. Już po jednorazowym zastosowaniu daje uczucie natychmiastowej ulgi przy przesuszeniu skóry, ściągnięciu, pieczeniu, świądzie i łuszczeniu się naskórka. Redukuje nieprzyjemne uczucie napięcia. Przywraca komfort przesuszonej, ściągniętej skórze, koi, łagodzi oraz daje odczucie długotrwałego i intensywnego nawilżenia. Zapewnia też wzrost natłuszczenia. W efekcie regularnego stosowania preparat niweluje problem łuszczenia się naskórka, zapobiega nawrotom objawów przesuszenia. Skóra staje się miękka i przyjemna w dotyku oraz optymalnie nawilżona i natłuszczona. Może być stosowany już od 1. dnia życia.

Zawiera mocznik, prebiotyk, alantoinę i kompleks lipidów.
Preparat został przebadany na osobach ze skórą wrażliwą, suchą, bardzo suchą i skłonną do AZS, łuszczącą się, szorstką, z odczuciem świądu, zaczerwienieniem i pieczeniem.

Dostępny jest w dwóch pojemnościach.

Pojemność: 175 ml / cena: 29,99 zł

Pojemność: 400 ml / cena: 59,99 zł