Pisanie, dotykanie, chwytanie. Jak moglibyśmy wykonywać te wszystkie czynności, gdyby nie dłonie. Dzięki nim poznajemy kształty, jednak powinniśmy również o nie szczególnie dbać
fit.pl
2012-03-09 00:00
Udostępnij
Dłonie to nasz wizerunek
hand2W Polsce u niektórych Panów starszego pokolenia można jeszcze spotkać zwyczaj „całowania rączek”. Od kilku pokoleń jest to oznaką wysokiej kultury Panów i szacunku do płci pięknej. Choć owego zwyczaju coraz rzadziej doświadczamy, nie zwalnia nas to od dbania o nasze dłonie. Ich wygląd świadczy o nas samych!

Przy pierwszym spotkaniu staramy się zrobić jak najlepsze wrażenie na nowo poznanej osobie. Bardzo ważna jest mowa naszego ciała, która wysyła komunikaty niewerbalne do partnera. W skład tzw. body language wchodzi również wygląd zewnętrzny, ubiór, kolor naszych włosów, jak również sama fryzura, ewentualne tatuaże czy peercing. Wiele osób zwraca uwagę na paznokcie i dłonie. Zadbane są naszą wizytówką. Świadczą o tym, iż dbamy o siebie, nasze zdrowie, zależny nam sposobie postrzegania nas samych. Część mężczyzn uważa, iż zadbane dłonie są sexy, przy pierwszym kontakcie zwracają właśnie uwagę na to, czy są wypielęgnowane.

Nieodłącznym elementem zadbanych dłoni są paznokcie, tutaj bywa z nimi różnie. Często zadanie utrudniają nam różne schorzenia. Obgryzanie paznokci dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży, ale problem dosięga także wiele dorosłych kobiet . Onychofagia (z greckiego: onycho – paznokieć, phagia – jeść) występuje w dwóch odmianach: łagodnej i niebezpiecznej. Pierwszy przypadek oznacza obgryzane paznokci i skórek sporadycznie, w skutek nagłego wzburzenia emocjonalnego, zaś w drugim mamy do czynienia z radzeniem sobie z nerwami, permamentne obgryzanie prowadzi do kaleczenia dłoni. Efektem są nieestetyczne, poranione dłonie, zaś pod paznokciami bakterie tworzą sobie siedliska. Osoby borykające się z tym problemem odczuwają zawstydzenie w kontaktach społecznych, wysyłają sygnał ich odczuwają niepokój, nagłą konieczność wyładowania skumulowanego wewnątrz siebie napięcia. Lekarze twierdzą, iż może to wynikać z niskiej samooceny, niemożnością radzenia sobie ze stresem, nadpobudliwości. Nie wszyscy wiedzą, że onychofagię leczy się farmakologicznie poprzez stosowanie leków antydepresyjnych, uczestnictwo w terapii behawioralnej czy poprzez twórczość. Kobiety cierpiące na te schorzenie zakładają tipsy, mając nadzieję, iż to pozwoli im na swobodny wzrost paznokci, jednak specjaliści twierdzą, że problem leży w naszej psychice i silnej woli.

Mniejszym problemem jest rozdwajanie się paznokci, łamanie czy pojawianie się tzw. białych chmurek. Przyczyną mogą być zaburzenia pokarmowe, brak podstawowych witamin, schorzenia narządów wewnętrznych, zakłócenia przemiany materii, warunki atmosferyczne – wilgoć, temperatura, okresy przejściowe między porami roku i w końcu rodzaj wykonywanej pracy. Pracując fizycznie w ogrodzie starajmy się używać rękawic, a także płynów do mycia naczyń z balsamem. Niestety wciąż większość Pań ignoruje te zalecenia. Ważne jest również to, co spożywamy. Nasze pożywienie powinno być bogate w białko, cynk, magnez, potas, wapń, żelazo czy witaminy z grup B2, B6 czy PP. Pamiętajmy o regularnym stosowaniu odżywek. Wzmacniają, regenerują i odżywiają płytkę naszego paznokcia. Wiele profesjonalnych gabinetów kosmetycznych oferuje przeróżne zabiegi takie jak parafinowanie dłoni, peelingi, masaże, różne rodzaje manicure - biologiczny, klasyczny, francuski a nawet japoński.

[-------]

Niektóre zabiegi można spokojnie wykonać w warunkach domowych, jednak wymagają czasu bądź ograniczenia w pracach fizycznych.

W zdecydowanej większości przypadków Panie sięgają wyłącznie po różnego rodzaju kremy, bez przywiązywania większej uwagi do składu. Zwłaszcza przy jesieni dłonie są hand3narażone na wiatr, zmiany temperatur i powinnyśmy pamiętać choć o kremie.

- Jeżeli borykamy się ze schorzeniami dłoni lub paznokci, powinnyśmy bardzo uważnie dobierać kosmetyki ochronne. Trzeba zwrócic uwagę na skład kremów do rąk i ich przeznaczenie. Najlepsze są kremy ochronne z dodatkiem wyciągów z oliwek lub aloesu. Zawierające kompleksy witaminowe, które regenerują nawet najgłębsze wartwy naskórka na dłoniach - mówi Anna Rudzińska, kosmetolog z firmy Nantes. - Nie zapominajmy także o regularnym stosowaniu kosmetyków ochronnych, wtedy szybciej będziemy cieszyć się zadbanymi dłońmi, krem do rąk powinien być nieodłącznym elementem w damskich torebkach - przestrzega.

Zbawienny wpływ na naszą skórę ma wyciąg z oliwek, który idealnie nawilża, wygładza przesuszenia, zrogowacenia naskórka oraz rozjaśnia przebarwienia. Możemy go znaleźć np. w kremie nawilżajaco-ochronnym firmy Nantes. Nanocząsteczki wody, wzbogacone w procesach nanotechnologicznych o oliwę z oliwek i kompleks witamin, odżywiają najgłębsze warstwy skóry wzmacniając ją od wewnątrz, przez co staje się ona odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Czym jest NANOwoda? NANOwoda, dzięki swoim rozmiarom, po raz pierwszy na świecie pozwoliła skórze na niemal całkowite wchłonięcie substancji aktywnych i odżywczych, wzmacniając i pielęgnując skórę z nieporównywalnym lepszym skutkiem – mówi Anna Rudzińska, kosmetolog Nantes. NANOwoda jest dziś fenomenem w medycynie i kosmetologii na skalę światową. - Nanocząsteczki wnikające w głąb skóry są w stanie bardzo silnie nawilżyć nasze zmęczone dłonie a w połączeniu z oliwą z oliwek dają efekt jakiego nigdzie nie znajdziemy – podsumowuje kosmetolog Nantes.

Oprócz kremu zadbajmy również o wygląd naszych paznokci. Wiele Pań korzysta z usług stylistek paznokci. - Mamy do wyboru tipsy akrylowe, żelowe. Wzorki jakie tylko zapragniemy na każdą okazję. Istnieje także cały szereg upiększania paznokci naszych klientek na naturalnej płytce paznokcia, staje się to bardziej trendy niż tipsy – opowiada Karolina, maniucurzystka ze Studio Paznokcia we Wrocławiu. Nie przesadzajmy jednak z częstotliwością zakładania tipsów, które bardzo niszczą płytkę paznokcia, którą później bardzo trudno doprowadzić do zdrowego i estetycznego stanu. Jeśli mamy ważne uroczystości zaplanowane z naszym kalendarzu jak wesele bądź ważna rocznicę, możemy się pokusić o owe upiększenie. Gdy nie mamy takiej potrzeby, to po prostu pomalujmy sobie paznokcie lakierem bezbarwnym bądź kolorowym. Kilka dni temu na New York Fashion Week pokazano jakie trendy panują obecnie z zdobieniu paznokci. Styliści proponują stonowane pastele jak różowe, beżowe, miętowe, proponują cos również z jaskrawej natury, czyli intensywne zielenie, żółcie, turkusy i fuksje oraz oczywiście niepokonana i klasyczna czerń. Dobierając kolory pamiętajmy oczywiście, aby były stosowne do sytuacji. Z kolorami lakierów jest jak z kolorami ciuchów musimy się w nich po prostu dobrze czuć.

Drogie Panie znajdźmy troszeczkę czasu dla siebie po całym dniu pracy i zadbajmy o nasz wizerunek, szczególnie dopieszczając dłonie.

www.fit.pl