Istnieje wiele sposobów depilacji, a ich wybór zależy od indywidualnych upodobań i odporności na ból...
fit.pl
2006-03-07 00:00
Udostępnij
Metody skutecznej depilacji
Metodę depilacji wybieramy w zależności od tego, ile czasu i pieniędzy jesteśmy w stanie wydać aby pozbyć się nadmiernego owłosienia, i którą część ciała chcemy poddać temu zabiegowi.

Gładka skóra, i to nie tylko na nogach, obowiązuje od bardzo dawna. Usuwanie niepotrzebnego owłosienia to jeden z najbardziej popularnych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych. Zabieg ten można wykonywac również w domu, ale efekt jego bywa różny, w zależności od metody jaką wybierzemy. Istnieje wiele sposobów skutecznej depilacji a jego konkretny wybór zależy od indywidualnych upodobań.

Metoda tradycyjna- maszynka.
To zdecydowanie najszybszy i najłatwiejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia, a do tego całkowicie bezbolesny. Odpowiedni do każdej strefy ciała. Minusem są odrastające już po 2 dniach włoski. Dlatego depilację trzeba często powtarzać. Jednak jeśli już zdecydujesz się na tą metodę wybieraj specjalne maszynki dla kobiet, wyprofilowane w ten sposób aby zmniejszyć ryzyko skaleczeń. Pamiętaj, iż nie wolno golić skóry na sucho. Depilację maszynką najlepiej wykonywać pod prysznicem. Używaj do tego pianki lub żelu, która zapobiega podrażnieniom.

Kremy depilujące.
Podobnie jak depilacja maszynką jest całkowicie bezbolesna. Jednak  zawarte w kremach substancje rozpuszczające włoski często uczulają. Dlatego warto wcześniej zrobić próbę uczuleniową. Istnieją również kremy i pianki stosowane pod prysznicem, które zmywamy za pomocą rękawicy do kąpieli. dep

Depilator mechaniczny.
Zdecydowanym plusem tej metody jest to, iż nie trzeba jej tak często powtarzać. Skóra pozostaje gładka nawet do 4 tygodni. Ponieważ włoski wyrywane są  wraz z cebulką, metoda ta jest dość bolesna. Dlatego kupując depilator, wybieraj model wyposażony w nakładkę chłodzącą lub masującą skórę przed zabiegiem.

Plastry depilujące.
Oprócz tego, iż wyrywają włosy z cebulką, znacznie je osłabiają. Zabieg trzeba powtarzać po 4-6 tygodniach. Jednak metoda ta wymaga dużej wprawy w odrywaniu plastrów, w przeciwnym razie jest bardzo bolesna. Polecana zwłaszcza do depilacji nóg.

Wosk.
To jedna z najskuteczniejszych ale najbardziej bolesnych metod usuwania owłosienia. Wosk depilujący używany jest nie tylko w gabinetach kosmetycznych, w sprzedaży oferowane są również specjalne woski do stosowania w domu. Może być nakładany zarówno na ciepło, jak i zimno. Ciepły wosk jest o tyle skuteczniejszy, iż depilacja nie wymoga poprawek. Decydując się na tą metodę trzeba pamietać o kilku zasadach. wosk
  • Przed depilacją należy przetrzeć skórę spirytusem, wtedy wosk znacznie lepiej sie przyklei.
  • Zastygniętą warstwę wosku odrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa.
  • Nadmiar wosku można usunąc za pomocą specjalnego olejku lub oliwki dla dzieci.

Metoda ta nie jest polecana osobom, które cierpią na żylaki i popękane naczynka. Dotyczy to również strefy bikini, gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa i delikatna.

Konsekwencją  usuwania zbędnego owłosienia za pomocą wosku i depilatora mechanicznego może być wrastanie włosków.  Nie wszystkie włoski zostają wyrwane wraz z cebulką, niektóre tuż nad powierzchnią skóry. Powoduje to zmianę kierunku wzrostu włosa i wrastanie w górne partie naskórka. Może to doprowadzić  do zapalenia mieszków włosowych. Aby tego uniknąć należy dzień przed depilacją i przez dwa kolejne dni po niej, zrobić peeling konkretnej części ciała. Skuteczny będzie również masaż za pomocą szorstkiej gąbki. Zmienione, zaczerwienione i podrażnione miejsca można ratować maścią cynkową lub specjalnym roztworem do przemywania. W tym celu należy rozpuśić 1 tabletkę aspiryny w niecałej szklance wody, dodać trochę gliceryny i dokładnie wymieszać.

Metoda laserowa.
To zdecydowanie najdroższa ale najskuteczniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia. To wydatek rzędu kilkuset złotych. Usunięte mieszki włosów juz nigdy nie odrastają. Jednak zanim zdecydujesz się na taki zabieg, na kilka miesięcy przed nim zrezygnuj z kremów i wosków do depilacji. Osłabione cebulki trudniej jest później usunąć. Polecana na wszystkie strefy ciała.


www.fit.pl