Nowoczesne metody zwalczania cellulitu

Cellulit jako problem - defekt kosmetyczny dotyczy ponad 80% przedstawicielek płci pięknej, generując silne kompleksy. Współczesne kobiety wciąż otrzymują oferty salonów kosmetycznych i SPA, które proponują przeróżne metody zwalczania cellulitu
fit.pl
2010-08-16 00:00
Udostępnij
Nowoczesne metody zwalczania cellulitu
celulite2 Jednak dzisiejsze kobiety są zdeterminowane i wymagają wymiernych i natychmiastowych efektów. Czy gabinety urody mogą zapewnić im „stop cellulitu”?

Cellulit domeną kobiet – dlaczego?

Według najnowszych badań, cellulit jest wynikiem twardnienia przegród tkanki łącznej, zbudowanych z kolagenu. Twardniejąc kurczą się, co wywołuje charakterystyczne nierówności w skórze, podobne do powierzchni materaca. Ponadto kurczące się przegrody powodują blokowanie naczyń krwionośnych i limfatycznych, co przyczynia się do utrudnionego krążenia krwi i limfy pogłębiając tylko proces twardnienia przegród. Ponadto komórki tłuszczowe z czasem przemieszczają się do góry, a włókna kolagenowe ciągnąc w dół pogłębiają nierówności skórne. Niejedna kobieta zastanawia się zapewne, dlaczego to jej dotyczy ten nieestetyczny problem, zaś jej partnera w ogóle. Dzieje się tak dlatego, że występuje różnica w sposobie odkładania się tkanki tłuszczowej u obu płci. U mężczyzn tkanka łączna podtrzymująca tkankę tłuszczową, układa się równolegle do skóry. Dzięki temu złogi tłuszczu rozciągają ją w minimalnym stopniu. Nierówności w skórze kobiet wynikają z faktu, że tkanka tłuszczowa u nich ułożona jest prostopadle do skóry, dlatego też skóra zostaje naciągana i tworzą się na niej skórka pomarańczowa oraz rozstępy. Być może jest to niesprawiedliwość natury, jednak obecnie każda świadoma kobieta próbuje z nią walczyć, a świadomy gabinet kosmetyczny i SPA usiłują zrobić wszystko by jak najskuteczniej jej w tym pomóc.

Wiele sposobów

Sposobów walki z cellulitem jest niemal tak wiele, jak niezadowolonych z wyglądu swojej skóry kobiet. Różnią się działaniem, skutecznością, kosztami, inwazyjnością, długością stosowania. Generalnie, można je pogrupować na sposoby domowe, kosmetyczne i zabiegowe. W pierwszy sposób działa wiele kobiet serwując sobie kuracje oczyszczające babcinym sposobem, peelingi z kawy czy prysznice wodą o różnej temperaturze. Czy sposoby te są skuteczne? Być może przy niewielkim stopniu cellulitu zapobiegają tworzeniu nowego i ujędrniają skórę. Znacznie popularniejsze są jednak dostępne w drogeriach liczne preparaty kosmetyczne. Zawierają one zazwyczaj ekstrakty z kawy, bluszczu, alg, guarany, kasztanowca i innych substancji roślinnych, owoców i miodu. Połączone z masażem poprawiają krążenie, jednak nie są w stanie w znacznym stopniu zredukować cellulitu. Dlatego kobiety sięgają po masaże i wyrafinowane zabiegi oparte o zaawansowane technologie, które stają się coraz popularniejszą bronią w walce z cellulitem.

[-------]

Rozpoznanie stadium

Wybór metody powinien być poprzedzony rozpoznaniem stadium cellullitu. Diagnozę jest w stanie wykonać sama klientka salonu kosmetycznego. Pierwsze stadium charakteryzuje się zmianami fakturycellulite3 skóry, dającymi się jednak zaobserwować jedynie po ściśnięciu fałdu skórnego. W drugim stadium zmiany są widoczne bez ściskania, w pozycji stojącej, zaś w trzecim stadium schorzenie jest już bardzo wyraźne. Metodę zwalczania cellulitu dobiera się pod kątem stopnia jego zaawansowania oraz wymagań klientek. Wiadomo, że na bardzo zaawansowany cellulit zastosowanie kremu nie jest wystarczające.

Co jest w modzie?

Zaawansowane stadium cellulitu wymaga podjęcia bardziej radykalnych działań oraz konsekwencji. Nastawione na efekty kobiety wiedzą o tym, dlatego udają się do gabinetów kosmetycznych i SPA, by poznać przeróżne maszyny oferujące gamę metod zwalczających nieestetyczny defekt. Jedną z najpopularniejszych technologii jest na przykład alternatywna dla liposukcji, kawitacja ultradźwiękami o niskiej częstotliwości. Wibracje ultradźwięków powodują trwałe zniszczenie tkanki tłuszczowej bez uszkodzenia skóry. Jest to zabieg bezbolesny i gwarantuje brak efektu jojo, na co wielki nacisk kładą klientki. Równie nieinwazyjną metodą jest oparte o technologię elos działanie aparatury VelaShape. Łączy ona w sobie masaż podciśnieniowy, energię bipolarnego prądu i podczerwień. Dzięki tej kombinacji redukuje cellulit i tkankę tłuszczową. Działanie sił pola elektrycznego wykorzystuje z kolei jonoforeza. Korzysta się w tym zabiegu z właściwości prądu, które gwarantują przyspieszone wnikanie substancji chemicznych. Bardzo popularną metodą jest również laser, który wnika w skórę poprawiając napięcie mięśni oraz krążenie i oczyszczając organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Stosuje się także działanie niskich temperatur (krioterapia), termoterapię, presoterapię, elektrolipoforezę czy endermologię.

www.fit.pl