Oliwa z oliwek od tysiącleci pomaga ludziom w pielęgnacji zdrowia i urody. Już starożytni dostrzegli jej potencjał i nazywali ją „złotym płynem”. Buszując po supermarkecie nie omijaj półki na której stoi – uwierz, że jest warta swojej ceny 
fit.pl
2014-09-12 00:00
Udostępnij
Oliwa z oliwek kluczem do urody


Drzewo oliwne jest symbolem dobrobytu i pokoju. Jego owoce, zielone gdy są niedojrzałe, z czasem przyjmują czarną barwę. Najlepsze do tłoczenia oliwy są owoce w 1/3 czarne. Są trzy rodzaje takiej oliwy (virgin: extra, average, strong), z czego najlepsza jest extra virgin, do której owoce zbierane są ręcznie, kierowane do przetworzenia nie później niż 24 godziny po zbiorze i najlepiej tłoczone jednorazowo na zimno.

Oliwa z oliwek ma wiele witamin. Można tu wymienić np. witaminę E, która jest naturalnym antyutleniaczem, a tym samym wygładza zmarszczki, nawilża, odświeża, natłuszcza i działa kojąco, oraz co ważne w lecie – jest naturalnym, choć słabym filtrem UV. Inną cenną witaminą, którą możemy znaleźć w tej oliwie jest witamina F, która chroni skórę przed utratą wilgoci i odbudowuje barierę lipidową skóry. Dodatkowo działa kojąco, wzmacnia odporność skóry, zabezpiecza przed odwodnieniem i likwiduje szorstkość skóry. Innymi witaminami (i solami mineralnymi) znajdującymi się w oliwie z oliwek są: witamina C, witamina D, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, potas, magnez i fosfor. W kosmetyce najczęściej jest wykorzystywana przy pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Oliwa z oliwek wspomaga również piękno od wewnątrz. Jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które działają zbawiennie na poziom cholesterolu. Zawiera m. in. kwas oleinowy, który przypuszczalnie jest antidotum na astmę i zapobiega alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa. Oliwa jest również bogata w substancje chemiczne, które mogą zapobiegać chorobom nowotworowym i obniżają ciśnienie krwi. Jedną z najbardziej rozsławionych właściwości oliwy z oliwek jest wpływ na spowolnienie procesów starzenia poprzez zawarte w niej substancje przeciwutleniające.

Oliwa swoją popularność zawdzięcza, oprócz bogactwa dobroczynnych składników, swojej uniwersalności. Można dodawać ją do dań, jak i używać jako domowego kosmetyku – i to zarówno jako antidotum dla skóry, jak i włosów (np. jako nawilżenie po kąpieli, maseczka do skóry czy kompres odżywczy na włosy). Kluczowym jest przy tym wybranie oliwy najlepszej jakości, a więc extra virgin (np. marki Olivari, którą ostatnio wyróżniono złotym medalem za jakość podczas konkursu w Nowym Yorku).

Maseczka odżywcza:
Wymieszać 1 łyżeczkę miodu, 2 łyżeczki śmietany i połowę łyżeczki oliwy z oliwek (Olivari). Nałożyć na 20 minut na twarz i szyję, po czym zmyć.

Odżywczy kompres na włosy:
Podgrzać pół szklanki oliwy extra virgin, wymieszać ze świeżo wyciśniętym sokiem z połowy cytryny i wmasować we włosy. Nałożyć na włosy na 30-40min i owinąć folią, po tym czasie spłukać i normalnie umyć włosy.

www.uroda.fit.pl