Oliwa z oliwek w trosce o Twój mózg

Eksperci przekonują: osoby, które częściej sięgają po oliwę z oliwek do posiłków, są mniej narażone na choroby mózgu. Z tego powodu, oliwa z oliwek jako naturalny tłuszcz roślinny, powinna gościć na stołach seniorów!
fit.pl
2014-02-05 00:00
Udostępnij
Oliwa z oliwek w trosce o Twój mózg
Naukowcy dowiedli, że oliwa z oliwek jest w stanie wyeliminować aż 85 proc. czynników ryzyka związanych z udarem mózgu czy Alzheimerem u osób, które zastąpiły płynne tłuszcze, oliwą z oliwek. Badania na ośmu tysiącach osób powyżej 65 roku życia, wykazały, że prócz aktywności fizycznej i czynników genetycznych, właśnie spożywanie oliwy ma wpływ na zdrowe funkcjonowanie mózgu.

OLIVEOIL 2566174b

Osoby, które regularnie spożywały oliwek z oliwek miały nie tylko niższe ciśnienie, prawidłowy poziom "złego" cholesterolu, ale także z powodu odpowiedniego poziomu kwasów omega-6 zawartych w oliwie, ryzyko przewlekłych chorób serca i stawów spadło do minimum.

Co więcej wśród osób spożywających oliwę ryzyko udaru czy choroby Alzheimera było znikome w stosunku do osób, które częściej sięgały po tłuszcze trans, zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego. Udar mózu jest bardzo powszechną chorobą wśród osób starszych, dlatego lekarze zalecają by przez całe życie, a zwłaszcza po 50 roku życia spożywać duże  ilości oliwy z oliwek do potraw: pieczonych, grillowanych, surówek i sałat, dressingów lub po prostu - zamiast masła - do pełnoziarnistego chleba i warzyw.

www.senior.fit.pl