Aby wyglądać oraz czuć się zdrowo trzeba dostarczyć organizmowi odpowiednie witaminy i minerały
fit.pl
2006-10-17 00:00
Udostępnij
Piękna od środka
Aby wyglądać oraz czuć się zdrowo nie wystarczy jedynie stosować zdrową dietę i specjalne kometyki. Odpowiednie witaminy i minerały pomogą cofnąć twój zegar biologiczny o kilkanaście lat. Wspomogą działanie kremów, odżywek i uzepełnią twoją codzienną dietę.

Nasz organizm codziennie musi otrzymywać odpowiednią dawkę substancji odżywczych. Nie zawsze jednak nasza dieta może nam dostarczyć niezbędne witaminy i mikroelementy. Ich deficyt zwiększa się zwłaszcza u osób narażonych na stres, niewyspanych, odchudzających się, palących papierosy i pijących alkohol. Pierwszym sygnałem niedoboru jest przesuszona, ziemista cera, łamliwe włosy i suche paznokcie. Właściwie skomponowana dieta, wspomagana odpowiednimi tabletkami uchroni nas przed tymi kłopotami i sprawi, że na długo zachowamy promienny wygląd.

Zdrowa i śmiada cera

Regularne dostarczanie organizmowi Beta-karotenu, witamin A, E, C, H sprawi, że skóra będzie zdrowa i świeża o ładnym kolorycie. Witamina A reguluje wytwarzanie kolagenu i elastyny- podstawowych budulców skóry. Witamina E to pogromca wolnych rodników, niebezpiecznych cząsteczek niszczących komórki i przez to przyspieszajacych proces starzenia. Obie witaminy działają intensywniej gdy zażywane są razem. Witamina H zwana również biotyną, należy do witamin z grupy B wpływających na prawidłową przemianę materii, poza tym utrzymuje prawidłowy stan skóry - hamuje łojotok, normalizuje tłustą cerę i powstrzymuje siwienie i wypadanie włosów. Badania szwedzkich naukowców udowodniły, że biotyna ma też silne działanie przeciwzmarszczkowe. Witamina C odżywia i nawilża skórę oraz przeciwdziała przebarwieniom. Wzmacnia naczynia krwiosośne, zapobiegając powstawaniu pajączków. Beta-karoten i witamina E znajdują się w marchewce, morelach, dyni, olejach roślinnych i kiełkach pszenicy oraz ciemnozielonych warzywach. Witamina C występuje w owocach (porzeczki, głóg, owoce cytrusowe), w kapuście i w ziemniakach.

Minerały dla włosów i paznokci

Skutecznym lekiem na wypadające, rozdwajające się włosy jest dostepna w aptekach mieszanka witaminowo-minerałowa. Warto wiedzieć, iż największy wpływ na prawidłowy stan włosów i paznokci ma witamina F i A. Dobroczynne mieszanki substancji odżywczych wzbogacone są często przez wyciąg ze skrzypu polnego, stosowany w medycynie jako środek przeciwko wypadaniu włosów, wyciąg z pokrzywy, cynk i żelazo. Na odpowiedni stan włosów wpływa również potas i wapń.

Mniej lat

Dostarczanie organizmowi kwasów nukleinowych (RNA i DNA) może zahamować procesy starzenia się i spowodować odmłodzenie komórek, łącznie z wygładzeniem zmarszczek. Bogate w kwasy nukleinowe są zarodki pszenne, szpinak, grzyby, a także kwaśne mleko.

Więcej energii

Dzięki Koenzymowi Q w komórkach organizmu powstają wysokoenergetyczne związki. Odgrywa on ważną rolę w spowalnianiu procesów starzenia się. Dostarcza organizmowii dodatkową porcję energii. Koenzym ten występuje w wołowinie, oleju sojowym i podrobach.

www.fit.pl