Pomóż sobie uzyskać opaleniznę

Maj to najlepszy moment, by przygotowując się do urlopu rozpocząć przyjmowanie beta-karotenu. Jeśli zależy nam na ładnej opaleniźnie i ochronie przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych – sięgnij po jeden z dostępnych w aptekach zestaw zawierający beta-karoten.
fit.pl
2011-05-18 00:00
Udostępnij
Pomóż sobie uzyskać opaleniznę
Przyjmowany regularnie na kilka tygodni przed planowanymi wakacjami, gromadzi się w naskórku i nadaje skórze lekko brązowo-pomarańczowy odcień.

β-Karoten to prowitamina witaminy A, którą możemy przyjmować bez obaw - jest bezpieczną odmianą karotenu, gdyż organizm przetwarza tylko taką jego ilość, jaka jest mu potrzebna. Jej działanie zbadano i udowodniono już dawno - neutralizuje wolne rodniki, ochrania przed drobnoustrojami, wzmacnia system immunologiczny i korzystnie wpływa na wzrok. Nas interesuje jednak jej działania na wygląd skóry - wywołuje jej przebarwienie i chroni ją przed działaniem promieni słonecznych.

Beta-karoten nawet nie przekształcony w witaminę A chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, które mogą wiązać się z substancjami znajdującymi się w komórkach i wywierać szkodliwy wpływ na błony komórkowe oraz na podział komórek.

Beta-karoten znajduje się nie tylko w marchwi. Zawierają go żółte i pomarańczowe warzywa i owoce: marchew, dynia, pomidory, morele, brzoskwinie, nektarynki, melon, mango oraz zielone warzywa liściaste: szpinak, kalafior, brokuły, sałata, cykoria, włoska kapusta, jarmuż, liście buraka, rzepa, gorczyca, mniszek lekarski. Znajdziemy go też w szparagach, groszku, wiśniach i suszonych śliwkach.

Tabletki zawierające beta-karoten przyjmowane w ilościach wskazanych na opakowaniach na pewno nie zaszkodzą, a dostarczą naszemu organizmowi skutecznych antyutleniaczy i pomogą w walce z wolnymi rodnikami. Ich działanie ochronne przed promieniami UV polega przede wszystkim na walce z wolnymi rodnikami. Należy pamiętać, że przyjmowanie beta-karotenu nie zwalnia nas od ochrony skóry kremami z filtrami, bo nie ma dowodów na to, że zmniejsza groźbę uczuleń i poparzeń słonecznych.

Wzbogacone beta-karotenem i witaminami kapsułki przyspieszają powstawanie złotej, równej i promiennej opalenizny. Podnoszą poziom tolerancji skóry na słońce, ale także neutralizują działanie wolnych rodników powodujących przedwczesne starzenie się skóry.

Pamiętajmy jednak, że jeśli spożyjemy za dużo beta - karotenu, to nasza skóra zabarwi się na kolor żółty i nie będziemy wyglądać zdrowo jak maluszki po wypiciu codziennej dawki soczku marchewkowego.

Małgorzata Lis-Skupińska
KosmetykaProfesjonalna.pl