Trądzik – jak sobie z nim radzić?

Trądzik nie zniknie sam, nie można go lekceważyć. Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych sposobów łagodzenia trądziku, a nawet pozbycia się go na zawsze
fit.pl
2010-11-19 00:00
Udostępnij
Trądzik – jak sobie z nim radzić?
tradzik1Trądzik jest dzisiaj jedną z ważniejszych chorób dermatologicznych. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny, jest to natomiast poważne schorzenie, na które cierpi już 80 procent osób będących w wieku 13 – 24 lat. Nie mniej jednak coraz częściej trądzik występuje także wśród ludzi po trzydziestce i czterdziestce, a nawet wśród seniorów po 50.. Zaniedbania w leczeniu trądziku mogą spowodować, że trądzik stanie się schorzeniem przewlekłym i pozostawi po sobie blizny, liczne przebarwienia, jak też zaburzenia ze strony emocjonalnej.

Pamiętaj, by myć buzię delikatnie. Błędem, który często popełniają dziewczyny borykające się z trądzikiem jest używanie antybakteryjnych żeli i mydeł. Powodem trądziku są zmiany hormonalne w dorastającym organizmie. Dłuższe stosowanie tego typu preparatów wysuszy skórę, ale nie usunie trądzik. Po umyciu twarzy żelem koniecznie użyj toniku – zwęzi ujścia gruczołów łojowych, odświeży skórę. Ale nie może zawierać alkoholu – podrażniłby skórę i pobudził gruczoły łojowe do jeszcze większej aktywności.

By pozbyć się martwych komórek naskórka, które blokują ujścia gruczołów łojowych, nie stosuj peelingów mechanicznych (z drobinkami ścierającymi). Mogą przyczynić się do nasilenia objawów choroby. Do skóry trądzikowej odpowiednie są peelingi enzymatyczne (zawierają enzymy owocowe lub ziołowe, które rozpuszczają martwe komórki) i preparaty z kwasami owocowymi (alfa-, beta-hydroksy- kwasami).

[-------]

A co robić z przebarwieniami, które powstają po trądziku? Wykorzystaj domowe sposoby. By zniwelować przebarwienia skorzystaj z chrzanu. Starty korzeń tej rośliny dobrze wybiela plamki i tradzik4przebarwienia po trądziku. Odrobinę chrzanu mieszamy z niewielką ilością mleka – i jest to prosty przepis na maseczkę na przebarwienia. Można tę maskę zastosować na twarz, szyję i dekolt.

Oprócz tego można nakładać wygładzającą maseczkę z malin. Potrzebne są rozgnieciona garstka malin, odrobina kremu, łyżeczka miodu i gęstej śmietany. Taka papka nałożona na twarz wygładzi skórę i zniweluje przebarwienia. Trzeba ją trzymać przez 20 minut, a potem zmyć ciepłą wodą.

Znanym od wieków domowym sposobem na przebarwienia po trądziku jest maseczka z cebuli. By ją przygotować wystarczy przegotować cebulę, a następnie rozgnieść ją. Taką miazgę mieszamy z jedną łyżką mąki ziemniaczanej. Tak przygotowaną papkę nakłada się na twarz na pół godziny i zmywa się naparem z rumianku.

Idealnym sposobem na przebarwienia po trądziku jest wykorzystanie dobroczynnych drożdży. Zawierają one witaminy z grupy B, biotynę, które zmniejszają wydzielanie łoju i wpływają korzystnie na przemianę materii, przyczyniając się tym samym do oczyszczenia cery. Z drożdży można zrobić maseczkę do twarzy, która zniweluje przebarwienia, bądź też pić napój drożdżowy.

Jednak czasami domowa pielęgnacja może nie wystarczyć. Dlatego też jeśli problem z trądzikiem jest na tyle duży, że trudno nam z nim walczyć – wybierzmy się do dermatologa, który zleci leczenie farmakologiczne lub inne zabiegi. Leki mogą być stosowane miejscowo - odblokowują pory, zmniejszają łojotok, regulują rogowacenie skóry. Dermatolog może również zalecić leczenie antybiotykami, które może trwać kilka miesięcy.

Czytaj więcej:

www.uroda.fit.pl