Słoneczne kąpiele nie zawsze kończą się złocistą opalenizną. Zanim wybierzesz się na plażę, sprawdź, które kosmetyki wraz ze słońcem tworzą mieszankę niebezpieczną dla zdrowia
fit.pl
2015-08-05 00:00
Udostępnij
Słoneczny savoir vivre
Jeśli cały rok marzysz o wspaniałej wakacyjnej opaleniźnie przygotuj odpowiednio swoją kosmetyczkę. Niektóre preparaty, leki, kosmetyki zapachowe i kolorowe w połączeniu ze słońcem mogą uczulać i podrażniać skórę. Jak ustrzec się niemiłej wakacyjnej niespodzianki?

opalanie

W co wyposażyć wakacyjną kosmetyczkę?

Zobacz, co może popsuć twój plażowy wypoczynek.

Po pierwsze leki

Skóra jest bardziej wrażliwa na czynniki promieniowania UV, gdy: stosujesz antykoncepcję hormonalną (pigułki, plastry, spiralę), przyjmujesz leki moczopędne, antydepresyjne, uspokajające przeciwzapalne, a także w ciągu dwóch dni środki przeciwbólowe, gdy przechodzisz kurację antybiotykową.

Rada: Przed wyjazdem sprawdź na ulotce leków, jak zachowują się w kontakcie ze słońcem, czyli jak działają na promieniowanie UV. Jeśli musisz przyjąć, kótryś z wymienionych leków pamiętaj, aby spędzać czas raczej w miejscach zacienionych. Noś ubranie z długimi rękawami, długie spodnie lub spódnice poniżej kolan. Ciało posmaruj kremem z wysokim filtrem.

Kosmetyki, które nie lubią słońca

Preparaty, zawierające duże ilości substancji zapachowych mogą powodować przebarwienia skóry. Największym zagrożeniem są olejki eteryczne: np. z dziurawca, arcydzięgla, a także bergamotki. Z pozoru nieszkodliwy szampon przeciwłupieżowy ze względu na zawartość dziegciu może silnie uczulić podczas kąpieli słonecznych. Odmładzające kremy z dużą zawartością retinolu także nie dodadzą urody a raczej pogorszą stan twojej skóry.

Sprawdź jak słońce wpływa na Twoją skórę.

Rada: Jeśli wychodzisz na plażę zrezygnuj z perfum i wód toaletowych, perfumowanych balsamów do ciała i olejków do masażu.Krem z retinoem zamień na preparat z witaminą C, gdyż działa jak filtr przeciwsłoneczny.Jeśli nie możesz zastosować innego szamponu przeciwłupieżowego (np. zawierającego w składzie ketokonazol, który nie uczula) pamiętaj o nakryciu głowy.

Stosuj kremy z wysokim filtrami: jeśli rzadko wychodzisz na słońce i pierwszy raz zamierzasz się opalać. Wybierz kremy z filtrami ponad 10 SPF. Plażowiczom o bardzo jasnej karnacji, zielonych lub niebieskich oczach, które mają problemy ze skórą oraz pieprzykami dermatolodzy polecają używanie kremów z wysokim filtrem, około 40-50 SPF. Trzeba pamiętać, że nawet wodoodporne preparaty zmywają się podczas wycierania ręcznikiem, dlatego należy powtarzać smarowanie podczas plażowania.

www.fit.pl