Na naszą skórę mają wpływ nie tylko kremy, ale i zdrowy styl życia. W okresie jesienno-zimowym musimy zadbać o nią szczególnie
fit.pl
2013-11-25 00:00
Udostępnij
Zadbaj o skórę jesienią
Pielęgnacja, zdrowe odżywanie i dużo ruchu – na naszą skórę mają wpływ nie tylko kremy, ale i zdrowy styl życia. W okresie jesienno-zimowym musimy zadbać o nią szczególnie

Nadchodzący okres nie wpływa korzystnie na wygląd skóry. Rezygnujemy z aktywności wybierając leniwe spędzanie czasu w zaciszu domowym. Brak świeżego powietrza, słodycze, którymi objadamy się w trosce o polepszenie naszego nastroju wcale nie pomagają w zachowaniu zdrowego wyglądu skóry. Przebywamy w ciepłych pomieszczeniach, nasza skóra staje się przesuszona, matowa i skłonna do podrażnień. Dlatego warto czasami lekko przykręcić ogrzewanie, a na grzejniku zawiesić nawilżacz i regularnie zmieniać w nim wodę.

Zdrowy wygląd skóry zależy od jej pielęgnacji, czyli oczyszczania, nawilżania i natłuszczania. Pamiętajmy, że każdy typ skóry (sucha, normalna, przetłuszczająca się) wymaga odpowiednio dobranego kosmetyku, który wzmocni cerę, by skuteczniej broniła się przed niekorzystnymi czynnikami. Kupując zimowe kosmetyki szukajmy naturalnych produktów bogatych w olejki z kwasami tłuszczowymi. Zwracajmy uwagę na składniki – najlepiej, żeby zawierały wyciąg z granatu czy masło shea, gdyż to właśnie są najlepsze naturalne nawilżacze.

W przypadku suchej skóry ważne jest systematyczne jej natłuszczanie, pomoże w tym kąpiel z dodatkiem olejków zapachowych lub z oliwki z oliwek. Niezbędne są również mikroelementy, które dostarczyć może sól morska.

Pamiętajmy o pielęgnacji ust. Aby usunąć martwy naskórek, najlepiej masować wargi wazeliną. Nakładamy sporą warstwę na kilka minut, a następnie masujemy usta ciepłą, wilgotną gąbką do twarzy. Wraz z wazeliną usuwamy płatki wysuszonej skóry. Pamiętajmy również o zastosowaniu ochronnej pomadki.

Aby zadbać o cerę suchą, nie wystarczy tylko zewnętrzne wklepywanie kosmetyków. Możemy sięgnąć po witaminy w kapsułkach bądź tzw. tabletki urody, czyli nutrikosmetyki. Według dermatologów są one doskonałym uzupełnieniem kremów w profilaktyce i zwalczaniu suchości skóry. Przede wszystkim odżywiają ją, ujędrniają oraz nawilżają od środka.

Skóra traci elastyczność przez proces rozpadu kolagenu, który jest jej głównym budulcem. Żeby mogła się szybko regenerować potrzebuje kolagenu i luteiny (neutralizuje wolne rodniki). Sięgnijmy zatem po witaminy: A – pobudza odnowę naskórka, E – działa jak antyutleniacz, C – wzmacnia naczynia krwionośne. Warto też wypróbować cynk, który wpływa na zachowanie jędrności skóry.

Dbajmy o skórę, ale również wystrzegajmy się palenia papierosów, opalania w solarium, częstego kontaktu z wodą chlorowaną, które bardzo niekorzystnie działają na skórę. Skóra traci naturalne składniki i możliwość regeneracji.

Mimo chłodniejszych dni zachęcamy jednak do aktywności fizycznej. Ćwiczenia wyzwalają w organizmie endorfiny, które poprawiają samopoczucie. Wraz z endorfinami, po wysiłku fizycznym następuje przypływ adrenaliny, która również w niewielkich dawkach poprawia naszą kondycję – psychiczną i fizyczną.

www.uroda.fit.pl