15 marca – Światowy Dzień Snu. Śpijmy dobrze

Już w 2008 roku Komitet Światowego Dnia Snu, działający w ramach Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu (WASM), uznał sen za jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i samopoczucie. To wydarzenie zapoczątkowało coroczną celebrację Światowego Dnia Snu, mającą na celu podniesienie świadomości na temat higieny snu.
Aleksandra Załęska
2024-03-14 11:34
Udostępnij
15 marca – Światowy Dzień Snu. Śpijmy dobrze

W 2023 roku opublikowano wyniki ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez UCE Research oraz platformę ePsycholodzy. Tysiąc siedem osób w wieku od 18 do 80 lat zostało zapytanych o zadowolenie ze swojego snu oraz o problemy z zasypianiem. Najbardziej interesujące dane sugerują, że 49,9% respondentów nie jest zadowolonych z jakości swojego snu. Przyczynami problemów ze snem u Polaków są m.in.: kłopoty finansowe (39,4%), stres (37,9%), troska o przyszłość (30,3%) oraz wielokrotne budzenie się w nocy (29,3%). Na jakość snu wpływają również inne czynniki, takie jak dieta, styl życia i otoczenie. Spożycie ciężkich posiłków przed snem, korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz nieodpowiednie oświetlenie w sypialni mogą negatywnie wpływać na jakość snu. Regularne problemy ze snem mogą wskazywać na poważne zaburzenia snu, które wymagają profesjonalnej interwencji.

Najczęstsze objawy zaburzeń snu obejmują trudności w zasypianiu lub utrzymaniu snu przez całą noc, senność w ciągu dnia, koszmary senne, pobudzenie organizmu podczas snu (szybki oddech, kopanie, zgrzytanie zębami), chrapanie lub bezdech senny.

Ile snu potrzebujemy, aby skutecznie się zregenerować? Dla niemowląt i dzieci zalecane jest:

 • 0–3 miesiące: 14–17 godzin,
 • 4–11 miesięcy: 12–15 godzin,
 • 11 miesięcy do 2 lat: 11–14 godzin,
 • 3–5 lat: 10–13 godzin,
 • 6–13 lat: 9–11 godzin.

Jak komentuje Jagoda Turowska, psycholog i trener umiejętności społecznych: "Dzieci potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby mózg mógł prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Odpowiednia ilość snu u dzieci wspiera układ odpornościowy, wpływa pozytywnie na samopoczucie, koncentrację oraz wzrost, masę ciała i poziom energii."

Nastolatkowie potrzebują od 8 do 10 godzin snu dziennie. Jednak ze względu na intensywny styl życia, związane z integracją z rówieśnikami i wymaganiami szkolnymi, nie zawsze są w stanie zapewnić sobie wystarczającą ilość snu.

Osoby w wieku 18–25 lat powinny spać około 7–9 godzin dziennie. Niestety, liczne obowiązki oraz przyjemności wpływają na jakość ich snu.

Dla dorosłych w wieku 18–54 lat zaleca się około 7–9 godzin snu dziennie, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie. Jednak niezdrowy styl życia, stres oraz zmiany hormonalne często zaburzają ich sen.

Seniorzy powinni przeciętnie spać od 8 do 10 godzin dziennie. Jednakże ich rytm snu często jest zakłócany przez przewlekłe choroby oraz częste drzemki w ciągu dnia.

Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza? "Jeśli problemy ze snem nie ustępują po 7–10 dniach, mimo wprowadzenia zasad higieny snu, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu" - komentuje doktor nauk medycznych Witold Tomaszewski.

Jeśli problemy ze snem mają podłoże psychologiczne, warto skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem, którzy pomogą w uregulowaniu snu.

Oto osiem sprawdzonych sposobów na lepszy sen:

 1. Ustal stałe godziny snu i wstawania. Warto trzymać się tych godzin również w weekendy.
 2. Unikaj światła niebieskiego 2 godziny przed snem, ponieważ pobudza ono mózg.
 3. Zadbaj o komfortowe miejsce do spania, wybierając odpowiedni materac i kołdrę oraz wywietrzając pokój przed snem.
 4. Stosuj krótkie drzemki przed południem, nie przekraczając 30 minut.
 5. Dbaj o odpowiednią dietę na dobry sen, unikając późnych kolacji.
 6. Ogranicz spożycie używek przed snem, takich jak alkohol czy kofeina.
 7. Relaksuj się przed snem, aby poprawić jakość snu.
 8. Zarządzaj stresem, który może utrudniać zasypianie i prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia.