fit.pl mobile logo

5 korzyści Masażu Tkanek Głębokich

Jeśli jesteś osobą, która regularnie trenuje jakąś dyscyplinę, ćwiczy na siłowni, pływa na basenie itp., jednak tylko sporadycznie korzysta z jakiejkolwiek formy masażu, to niewątpliwie wyrządzasz swojemu ciału krzywdę. Nie wspominając już o efekcie samego treningu. Najnowsze doniesienia czołowych trenerów i specjalistów odnowy biologicznej wskazują, że każdy, kto ćwiczy cztery lub więcej razy w tygodniu, powinien sumiennie i regularnie podchodzić do odpowiedniego przywrócenia sił i sprawności swojego organizmu po wysiłku fizycznym. Masaż jest tutaj jedną z najłatwiej dostępnych metod. Powinno się mu poddawać jak najczęściej

W przeciwnym razie twoje mięśnie będą napięte, a treningi bezsprzecznie na tym ucierpią.

Masaż jest nadal powszechnie akceptowany jako narzędzie relaksacyjne i łagodzące stres, a także łagodzące ból, leczące między innymi zapalenie stawów, zapalenie kaletki, zmęczenie, nadciśnienie, cukrzycę i depresję.

Dlaczego właśnie Masaż Tkanek Głębokich?

Oprócz utraty korzyści płynących z regularnego poddawania się masażowi, większość osób nie poświęca wystarczająco dużo czasu na każdą pojedynczą sesję danego, specyficznego masażu. Zwłaszcza jeśli ten masaż dotyczy tkanek głębokich.

Masaż Tkanek Głębokich to dłuższy proces rozluźniania mięśni, dzięki czemu masażysta może dotrzeć głębiej, do dowolnej dolnej warstwy tkanki łącznej. Polega na wywieraniu stałego nacisku za pomocą powolnych, głębokich ruchów i wyuczonych technik, aby celować w wewnętrzne warstwy mięśni i tkanki łącznej. Początkowo masażysta zwykle zaczyna od lżejszego nacisku, aby rozgrzać mięśnie, a następnie pracuje w głębszym ucisku. Pomaga to rozbić tkankę bliznowatą, która tworzy się po urazie i zmniejszyć napięcie mięśni. Masaż tkanek głębokich to jedna z zaawansowanych technik masażu, która rozwiązuje pewne problemy. Taki masaż wskazany jest mniej więcej co dwa tygodnie i powinien trwać od 75 do 90 minut.

Powszechne techniki masażu tkanek głębokich stosowane w terapii obejmują stripping, czyli tzw. głęboki naciski, którym przesuwać się powinno wzdłuż włókien mięśniowych oraz tarcie, które wywiera nacisk na mięsień w celu rozbicia zrostów i wyrównania włókien tkankowych.

 Najważniejsze korzyści płynących z Masażu Tkanek Głębokich.

Masaż tkanek głębokich przynosi korzyści zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu. Każdy masaż przyniesie osobie trenującej wiele korzyści, dzięki czemu będzie łatwym sposobem na relaks i leczenie problemów medycznych.

1. Lepsze treningi
Zrelaksowane i mniej obciążone mięśnie stawy i więzadła zapewnią Ci większy zakres ruchu podczas treningu. Twoje ciało będzie gibkie, bardziej aktywne i poprawi się proces budowania mięśni oraz spalania kalorii. W razie urazów mięśni, masaż tkanek głębokich może pomóc w rozciągnięciu napiętych lub skręconych mięśni, a także może ułatwić usuwanie z nich toksyn.

Terapia ta jest często stosowana w leczeniu urazów związanych ze sportem. Wielu sportowców włącza masaż tkanek głębokich do swoich protokołów regeneracji, ponieważ pomaga on opóźnić pojawienie się bolesności mięśni, pomóc w zmęczeniu mięśni i zapobiegać kontuzjom.

2. Zrelaksowany umysł
Badania wykazały, że masaż tkanek głębokich pomaga obniżyć poziom hormonów stresu, jednocześnie wzmacniając neuroprzekaźniki „dobrego samopoczucia”, takie jak dopamina, serotonina i endorfiny. Niezależnie od tego, czy doświadczasz stresu w domu, czy w pracy, masaż to świetny sposób na odłączenie się i relaks przez dłuższy czas.

Pomaga w obniżeniu poziomu kortyzolu i zwiększeniu poziomu oksytocyny, która jest hormonem odprężającym organizm i wywołującym efekt kojący. Może również pomóc w fizycznych objawach stresu, takich jak napięte mięśnie i ramiona oraz napięte bóle głowy.

3. Lepszy i wydajny sen
Regularny masaż tkanek głębokich nie tylko pomoże Ci w lepszym samopoczuciu, ale także lepiej spać dzięki mniejszemu bólowi i zwiększonej podaży serotoniny. A to akurat sprzyja dobrym odczuciom i szczęściu. Zmniejsza stres i napięcie, co wpływa na ciśnienie krwi.  Ma więc pozytywny wpływ na skurczowe, rozkurczowe i tętnicze ciśnienie krwi.

4. Wyeliminowanie bólu
Masaż tkanek głębokich pomaga rozluźnić skupiska tkanek i obciążone struktury tkanki łącznej (powięzi), łagodząc natychmiastowy ból, a także przewlekły ból stawów i mięśni. Powoduje również szybsze gojenie poprzez zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie stanu zapalnego.

Pomaga w rozbiciu tkanki bliznowatej poprzez poprawę krążenia limfatycznego i drenażu, poprawiając elastyczność i zakres ruchu w obszarze tkanki bliznowatej.

Wiele osób, które wracają do zdrowia po operacji, jest często zachęcanych do tego rodzaju masażu w celu zminimalizowania tkanki bliznowatej.

Istnieje wiele schorzeń, które można leczyć za pomocą masażu tkanek głębokich: przewlekły ból w dolnej części pleców, zapalenie rozcięgna podeszwowego, fibromialgia i sztywność karku. Badania wykazały, że terapia tym masażem jest skuteczniejsza w łagodzeniu przewlekłego bólu niż leki lub inne zabiegi medyczne. Jest on w porównaniu z powyższymi także bardziej opłacalny.

Niewiele osób o tym wie, że masaż tkanek głębokich może pomóc kobietom kontrolować ból podczas porodu. Nawet przed porodem masaże prenatalne są dla kobiet doskonałym sposobem na rozluźnienie mięśni napiętych w wyniku ciąży. Wzrost kortyzolu pomaga również kobietom zminimalizować depresję, lęk oraz ból nóg i pleców.

Niektóre badania sugerują nawet, że kobiety, które regularnie się masowały przed porodem i podczas porodu, odczuwały mniejszy ból niż te, które nie otrzymywały regularnych masaży. Odkryły one również, że ich poród był krótszy niż kobiet, które nie korzystały z regularnego masażu.

5. Poprawa ogólnego stanu zdrowia
Oprócz korzyści dla zdrowia mięśni i tkanek, masaż tkanek głębokich pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia poprzez obniżenie ciśnienia krwi i poprawę funkcji oddechowych.

I jeszcze kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby w pełni wykorzystać masaż tkanek głębokich w swojej odnowie biologicznej i powysiłkowej.

  • Nawadnianie!
    Nawodnienie sprawia, że tkanka mięśniowa jest zdrowsza i zdecydowanie łatwiejsza do masażu, więc przed masażem pij dużo wody. Jak każda forma ćwiczeń, masaż również jest nieco odwadniający. Tak więc po masażu wypij dużo wody.
  • Przerwy w treningu po masażu.

Nie ćwicz zbyt wcześnie po zabiegu masażu tkanek głębokich. Korzyści płynące z tego masażu będą trwać znacznie dłużej, jeśli zaraz po sesji nie wykonasz kolejnego treningu fizycznego. Pamiętaj, że masaż może obciążać Twoje mięśnie, a przy okazji będziesz spalać dodatkowe kalorie, ponieważ Twoje mięśnie, wbrew pozorom, poruszają się podczas zabiegu masażu. Reasumując odpoczywaj co najmniej 12 godzin przed następnym treningiem.

Optymalizacja korzyści po masażu.
Zoptymalizuj korzyści płynące z masażu, włączając dodatkowe opcje regeneracyjne dla twojego ciała. Użyj sauny na podczerwień, kąpieli naprzemiennych (ciepło/zimno) oraz innych bodźców uciskowych, aby zmaksymalizować regenerację. Poczujesz się świetnie i zauważysz wyraźny wzrost wydajności podczas następnego treningu.

Zaplanuj nawet półtora godzinny masaż co 2 tygodnie, aby rozluźnić mięśnie i móc trenować dłużej i ciężej, nie odczuwając przy tym bólu.

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, cierpisz na artretyzm, czy jesteś w ciąży, istnieje bardzo wiele korzyści z masażu tkanek głębokich.

Dowiedz się o nich więcej, poznaj techniki oraz narzędzia pracy tą metodą masażu na stronie poświęconej specjalistycznym kursom i szkoleniom dla fizjoterapeutów i masażystów. Pamiętaj, że nie jest to żadna tajemna wiedza i można się takiego masażu również samemu nauczyć. Oczywiście ważny jest wybór odpowiedniej firmy szkoleniowej, w której instruktorami są nie tylko teoretycy, ale również praktycy z wieloletnim stażem klinicznym.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl