Aktywni na wiosnę – czy aby na pewno?

Rower, bieganie, a może fitness? Wiosna to czas, kiedy wiele osób rozpoczyna lub powraca do swojej przygody ze sportem. Zachęca do tego ładniejsza pogoda oraz zbliżające się lato, w czasie którego odsłaniamy znacznie więcej ciała. Chcemy zatem, aby było szczupłe i wysportowane. Czy jednak zmiana pory roku faktycznie motywuje, czy jest to tylko pewien stereotyp? 
fit.pl
2016-04-22 00:00
Udostępnij
Aktywni na wiosnę – czy aby na pewno?Eksperci z Okazje.info postanowili to sprawdzić. Z przeprowadzonego na ich zlecenie badania1 wynika, że tylko 11% ankietowanych zdecydowanie zamierza rozpocząć lub powrócić do aktywności fizycznej właśnie wiosną.

Wiosna wydaje się idealną porą na rozpoczęcie ćwiczeń i przejście na zdrowszą dietę. Sprzyja temu pogoda oraz stopniowe pojawianie się sezonowych warzyw i owoców. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Okazje.info wynika jednak, że niewiele osób jest zdecydowanych na podjęcie tego typu działań. Taką postawę zadeklarowało bowiem jedynie 11% ankietowanych. 27% rozważa przejście na sportowy tryb życia, ale nie jest jeszcze do końca przekonana, czy faktycznie tak się stanie. Z kolei 24% badanych odpowiedziało, że raczej nie zamierza uprawiać sportów tej wiosny, a 10% zdecydowanie nie ma zamiaru ćwiczyć. Aktywność fizyczna na wiosnę jest mniej popularna wśród mężczyzn niż kobiet.

Osoby, które wiosną rozpoczynają lub wracają do chodzenia na siłownię, fitness lub inne zajęcia sportowe, najczęściej decydują się na zakup nowej odzieży sportowej (56%). Duża grupa osób sięga również po nowe buty (48%) i bieliznę sportową (36%). Inne akcesoria sportowe, takie jak: ręcznik, torba sportowa czy bidon na wodę, są rzadziej brane pod uwagę podczas wiosennych zakupów.

Czy bieganie nadal jest w modzie?

Wydawałoby się, że jednym z najczęściej uprawianych wiosną sportów jest bieganie. Okazuje się jednak, że 44% ankietowanych biorących udział w badaniu w ogóle nie biega. Ci którzy biegają, sezon z reguły rozpoczynają w marcu (10%), kwietniu (14%) lub jak tylko ustaną pierwsze mrozy (9%). Co ciekawe, 11% z respondentów przyznało, że biega całym rokiem.

Duża grupa biegaczy, przygotowując się do sezonu, kupuje nowe akcesoria. Są to głównie rzeczy naturalnie zużywające się, takie jak buty (60%), czy strój sportowy (51%). Mniej niż połowa ankietowanych decyduje się z kolei na zakup opaski na uszy, czapki, bidonu lub sportowego zegarka. Z badania wynika, że kobiety częściej kupują buty do biegania (62%), a mężczyźni specjalistyczne ubrania (56%).

A może rower?

Wiosna to także długo wyczekiwana pora roku przez wszystkich, którzy uwielbiają przejażdżki rowerowe, ale rezygnują z nich zimą. W przeprowadzonym badaniu, najwięcej ankietowanych odpowiedziało, że sezon rowerowy rozpoczyna w kwietniu (34%) lub w maju (23%). Do mniejszości należą z kolei osoby, które jeżdżenie na rowerze zostawiają dopiero na lato (7%) oraz te, które jeżdżą całym rokiem (7%).

Każdy, długo nieużywany sprzęt sportowy, także rower, powinniśmy odpowiednio przygotować do sezonu. Co najczęściej sprawdzamy, naprawiamy lub czyścimy? Aż 72% rowerzystów przyznało, że pompuje koła, 70% smaruje łańcuch i czyści rower, a 50% reguluje hamulce. Z kolei 30% oddaje go do serwisu na przegląd.

Wiosna to najbardziej motywująca do działania pora roku. Warto dodatkowe pokłady energii przeznaczyć na coś, co naprawdę lubimy robić i co sprawia nam przyjemność. Niekoniecznie musi być to bieganie, rower czy siłownia. Równie dobre dla naszego zdrowia będą na przykład długie spacery. Ważne, aby trwającej właśnie wiosny i nadchodzącego lata nie spędzić na kanapie przed telewizorem.

www.fit.pl