Dopełnienie tradycyjnej medycyny, jej alternatywa czy tajemna wiedza? Czym naprawdę jest akupunktura? Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia jest ok. 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty
2017-01-25 00:00
Udostępnij
Akupunktura - fakty i mity

Akupunktura - energia życia „qi”

 

Akupunktura to, mówiąc najprościej, praca z energią. Według kanonu medycyny chińskiej jest to energia życia „qi”. Niektórzy wyobrażają ją sobie jako nadprzyrodzoną, kosmiczną siłę, tymczasem jest to energia, która powstaje w naszym organizmie w wyniku pewnych procesów biochemicznych. Nośnikiem tej energii jest kwas adenozynotrójfosforowy. „Akupunktura polega na tym, że, nakłuwając odpowiednie punkty na ciele, zawiadujemy przepływem tej energii, możemy ją wzmacniać lub osłabiać, transferować z obszarów nadmiarowych do niedoborowych, możemy usuwać bloki energetyczne i w ten sposób, przywracając równowagę potencjału energetycznego - wyjaśnia Maciej Gapiński, lekarz medycyny, specjalista w dziedzinie akupunktury w Centrum Medycznym MML.

 

Pochodzenie akupunktury dobrze obrazuje pewna anegdota. Otóż pięć tysięcy lat temu w jednej z chińskich wiosek żył rolnik, którego bardzo bolała głowa. Pewnego dnia podczas sadzenia ryżu, wbił sobie w stopę drewniany szpikulec od motyki. Od tego momentu ból głowy przeszedł mu bezpowrotnie. Potem ów rolnik przekazał swoją wiedzę jednemu z lekarzy wojskowych, który w ten sam sposób wyleczył swojego dowódcę.

 

Nierozładowany stres przyczyną napięć w ciele

 

Przez kilka tysięcy lat wytypowano na ciele człowieka 365 punktów głównych i drugie tyle punktów dodatkowych. Każdy jeden punkt działa inaczej, gdy zastosujemy pojedyncze ukłucie a inaczej w kombinacjach. „Wiele schodzeń, typu bóle głowy, nie zawsze są związane z napięciem mięśni czy problemami krążeniowymi. U podłoża leży często nierozładowany stres, z którym pacjent nie potrafi sobie poradzić. W takich sytuacjach akupunktura jest bardzo efektywna.” - mówi Maciej Gapiński, specjalista w dziedzinie akupunktury w Centrum Medycznym MML.

 

Akupunktura może być pomocna np. w zrywaniu z nałogiem nikotynowym. Pozwala przywrócić równowagę organizmu palacza, która ulega rozchwianiu w wyniku odstawienia nikotyny. Osobom sięgającym regularnie po papierosa kojarzy się on często z formą nagrody w postaci krótkiej przerwy i oderwania się od napiętego harmonogramu dnia, ucieczki od stresu i problemów. Stosowane w akupunkturze zabiegi oczyszczające pozwalają rozładować napięcia elektryczne, które w wyniku stresujących przeżyć gromadzą się w naszym ciele, tym samym zastępując potrzebę sięgnięcia po papierosa.

 

Akupunktura na pomoc palaczom?

 

W przypadku terapii wspomagającej rzucanie palenia stosuje się różne rodzaje nakłuć, np. nakłucia dynamiczne-krótkotrwałe lub nakłucia statyczne, w których nakłuwa się ciało i zostawia igłę na ok. 15-20 minut. Samo nakłuwania, jeśli trafi się w odpowiedni punkt, bywa bolesne, ponieważ następuje uwolnienie energii elektrycznej o napięciu około 20-25 miliwoltów. Długość trwania zabiegu to ok. 45-60 minut, a pełna kuracja w zakresie zrywania z nałogiem palenia składa się zwykle z 10-12 spotkań. „W przypadku zrywania z nałogiem nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania akupunktury. Najważniejsze są jednak wola zerwania z nałogiem i konsekwencja.” - mówi Maciej Gapiński z Centrum Medycznego MML.

 

Akupunktura - fakty i mity

 

Według wytycznych WHO jest ok. 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty. Są to m.in. migreny, depresje, bóle stawów.

 

Akupunktura nie koliduje w żaden sposób ze stosowanymi obecnie procedurami medycznymi, z farmakoterapią. W żaden sposób nie upośledza funkcjonowania metabolicznego i fizjologii organizmu, ale tylko wspiera terapię. Akupunktura może być skuteczną alternatywą, w momencie gdy wszystko co jest zmierzone i medycznie udowodnione, nie przynosi wymiernego efektu.