Okazuje się, że naukowcy znaleźli prosty sposób na cofanie czasu – wystarczy rzucić palenie! Tyle trzeba zrobić dla swoich tętnic, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca
fit.pl
2010-08-31 00:00
Udostępnij
Antynikotynowa kapsuła czasu
smoke1Palenie jest jedną z najczęstszych przyczyn ataków serca i dopiero przeżycie zawału często motywuje palaczy do zaniechania nałogu. Tymczasem rzucenie nałogu obniża ryzyko śmierci z powodu raka płuc. Wyniki badania, w którym różnymi metodami palenie rzucało 1500 palaczy, zostały opublikowane w Journal of the American College of Cardiology w marcu tego roku.

Kardiolog z uniwersytetu Wisconsin-Madison, doktor James Stein, potwierdza, że największą obawą palaczy jest przybranie na wadze po rzuceniu nawyku. Tak rzeczywiście się dzieje, jednak, jak twierdzi Stein, pojawiają się nowe korzyści, a zrzucenie nabytych kilogramów jest możliwe po odzwyczajeniu się od palenia. W badaniu polepszenie zdrowia u byłych palaczy nastąpiło nawet pomimo przybrania na wadze (średnio 4 kilogramy). Wzrósł także poziom dobrego cholesterolu. Dr. Alfred Bove, specjalista z Temple University, który badał stan tętnic u pacjentów twierdzi, że stan ten poprawił się o 1 procent u tych, którzy rzucili palenie. Wydaje się to niewielką poprawą, jednakże już ten jeden procent wystarcza, aby o 14% zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca.

Badanie będzie kontynuowane przez kolejne dwa lata.

Beata Mąkolska

www.fit.pl