fit.pl mobile logo

Ćwiczenia w domu wzmacniają odporność

Nawet kilka dni bezruchu niesie negatywne konsekwencje dla całego organizmu z układem immunologicznym włącznie. Dorota Marcula, fizjoterapeutka Centrów Medycznych Medyceusz przekonuje: - Do ćwiczeń w domu nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, wystarczy krzesło, kij od szczotki, zwykła butelka z wodą, która będzie spełniała rolę hantli i odpowiednie miejsce, w którym nikt nie będzie nas rozpraszał. To wszystko

Wszystkie obiekty sportowe, kluby fitness, siłownie, pływalnie zawiesiły działalność z powodu sytuacji epidemiologicznej. Nie ma mowy o tworzeniu zgromadzeń, zatem nie wolno również korzystać z tak popularnych w ostatnich latach siłowni plenerowych. Należy stosować się do generalnego zalecenia: ścisła domowa izolacja. Niestety w domach czy mieszkaniach głównie siedzimy: oglądając telewizję, czytając książki czy wtedy, gdy pomagamy dzieciom w nauce. Może się więc okazać, że teraz jedyną aktywnością fizyczną dla większości z nas jest spacer do kuchni z krótkim przystankiem na odwiedzenie lodówki. Takie folgowanie bardzo szybko skończy się przyrostem masy ciała. Wielu jednak chwali to błogie lenistwo, podkreślając, że wreszcie mogą odpocząć.

- Otóż nasze ciało wcale nie lubi siedzieć, ono uwielbia się ruszać, przecież do tego zostało stworzone – wyprowadza z błędu Dorota Marcula. I ostrzega: - Ludzie nie wiedzą, że nawet kilka dni bezruchu ma negatywne konsekwencje dla całego organizmu z układem immunologicznym włącznie. Tymczasem w obecnej sytuacji epidemiologicznej musimy właśnie o niego dbać, to nasza naturalna tarcza przeciwirusowa. Dlatego namawiam z całych sił: wzmacniajmy ją między innymi ćwiczeniami w domu! To bardzo ważne!

W sytuacji, w której znalazła się większość z nas czyli pełnej izolacji domowej optymalnie byłoby, gdyby móc ćwiczeniom fizycznym poświęcić 30 – 45 minut trzy lub cztery razy w tygodniu. To w zupełności powinno wystarczyć, aby zachować sprawność i dobrą kondycję. Dorota Marcula podpowiada, że internet pełen jest gotowych zestawów ćwiczeń, podkreśla tylko, żeby wybrać konkretny cel np. redukcję masy ciała (prościej mówiąc: chudnięcie), dostosować go do swojego wieku, poziomu kondycji i umiejętności sprzed epidemii, a wreszcie wykonywać ćwiczenia dokładnie.

- Zawsze powtarzam, że w przypadku ćwiczeń doskonale sprawdza się przewrotne powiedzenie, że mniej znaczy więcej. Róbmy więc mniej powtórzeń, ale za to wykonujmy ćwiczenia jak najdokładniej. Wtedy przynoszą one najlepsze efekty – radzi Dorota Marcula.

Wielu fizjoterapeutów prowadzi w tej chwili porady online, więc jeżeli nie wiadomo jak ćwiczyć, wystarczy ich o to zapytać – chętnie opiszą dokładnie metodykę ćwiczeń. Tymczasem co gorsza, dziś wiele osób, które mają w nawyku np. treningi na siłowniach czy podczas zajęć fitness – rezygnuje ruchu z powodu braku sprzętu.

- To wymówki – kwituje fizjoteraputka CM Medyceusz. – Do ćwiczeń w domu nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, wystarczy krzesło, kij od szczotki, zwykła butelka z wodą, która będzie spełniała rolę hantli i odpowiednie miejsce, w którym nikt nie będzie nas rozpraszał. To wszystko.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl