fit.pl mobile logo

Dlaczego nogi nie chudną, skoro ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz? Być może to obrzęk limfatyczny lub lipidowy

Stale utrzymujący się obrzęk nóg może mieć różne przyczyny. Jeśli zdrowo się odżywiasz i trenujesz, ale Twoje nogi nie zmieniają kształtu i nie zmniejsza się ich obwód, być może warto przebadać się w kierunku lipodemii lub obrzęku limfatycznego. Sprawdź, czym objawiają się te choroby, jak je rozpoznać i jakie są możliwe sposoby leczenia.

Obrzęk lipidowy – jakie są objawy i jak rozpoznać lipodemię?

Obrzęk lipidowy to chroniczne schorzenie podskórnej tkanki tłuszczowej. Objawia się nieproporcjonalnym gromadzeniem się nadmiernej ilości tłuszczu – zwłaszcza w okolicach nóg i bioder. Początkowo obrzęki nie występują nad ranem, tylko pojawiają się i nasilają wraz z upływem godzin. W późniejszych stadiach choroby nogi puchną także rano lub nawet w nocy, a w ciągu dnia obrzęk nasila się jeszcze bardziej. Zmiany mogą nasilać się także podczas długotrwałego stania czy siedzenia, a zbieranie się wody w nogach może powodować uczucie napięcia i bóle (ból występuje często także podczas ucisku lub dotyku).

Jak rozpoznać obrzęk lipidowy?

Jeśli dotyczy Cię ten problem, możesz zaobserwować znaczny przyrost tkanki tłuszczowej na nogach (rzadziej na ramionach). Pojawia się też dysproporcja między dolną a górną częścią ciała. Możesz ją zaobserwować zwłaszcza wtedy, gdy ćwiczysz i dbasz o dietę – wówczas górne części ciała chudną i zmieniają kształt, podczas gdy dolne nie zmniejszają obwodów, a wręcz przeciwnie – stają się jeszcze większe. Z czasem, gdy obwód nóg powiększa się coraz bardziej, wewnętrzne części ud i łydek ocierają się o siebie i dochodzi do powstawania ran i otarć.

W zaawansowanych stadiach choroby, zwłaszcza gdy w porę nie zostało rozpoczęte leczenie, mogą pojawiać się problemy z chodzeniem. Przyczyną takiej dolegliwości jest powstawanie wałeczków tłuszczowych po wewnętrznych stronach kolan. Poza tym na kolanach mogą pojawiać się siniaki, nawet po dotknięciu czy lekkim urazie. Ma to miejsce często m.in. podczas nawrotów choroby, a jest spowodowane kruchością ścianek najmniejszych naczyń krwionośnych.

Warto wiedzieć!

Lipodemia występuje u kobiet, po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Lipodemia dotyka mężczyzn bardzo rzadko. Jeśli ma to miejsce, to zwykle w połączeniu z zaburzeniami hormonalnymi, które pojawiają się np. na skutek terapii hormonalnej (po nowotworze prostaty) lub poważnych uszkodzeń wątroby oraz braku testosteronu.

Jak leczy się obrzęk lipidowy?

Chorobę można leczyć na różne sposoby, w zależności od stopnia zaawansowania. Sposobami walki z lipodemią są:

 • Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa – polega na wykorzystaniu technik fizjoterapeutycznych i łączeniu drenażu limfatycznego z terapią uciskową. Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, który wykonuje się na dotkniętych lipodemią tkankach. Jego celem jest stymulowanie naczyń limfatycznych i usprawnianie transportu limfy. Kompleksową terapią zaleca się stosować codziennie przez 3-4 tygodnie (każdy drenaż trwa 45-60 minut), a potem powtarzać ją regularnie, by objawy nie wróciły. Aby zminimalizować ryzyko nawrotów, zaleca się noszenie wyrobów uciskowych.
 • Liposukcja – zabieg ten wykonuje się po to, by zminimalizować lub wyeliminować nagromadzoną tkankę tłuszczową. Nowoczesne techniki liposukcji umożliwiają odessanie nadmiaru tłuszczu oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości i powstania powikłań. Jest to zabieg małoinwazyjny, delikatny dla tkanek i nieszkodliwy.
 • Terapia łączona – uznawana za najskuteczniejszy sposób walki w lipodemią. Polega na zastosowaniu metod fizjoterapeutycznych, uciskowych i operacyjnych (liposukcji). Taka terapia umożliwia wyraźną poprawę stanu zdrowia, eliminację dolegliwości, a także poprawę samopoczucia i uzyskanie proporcjonalnej sylwetki.

Poza tym należy dbać o ogólny stan zdrowia, regularnie się ruszać, wdrożyć zbilansowaną dietę i stosować się do zaleceń lekarzy.

Obrzęk limfatyczny – czym się objawia i czym różni się od obrzęku lipidowego?

Obrzęk limfatyczny jest przewlekłą, trudną do wyleczenia chorobą. Powstaje w wyniku zaburzeń układu limfatycznego i upośledzenia działania naczyń chłonnych, które stają się niedrożne i ulegają zniszczeniu. Objawia się gromadzeniem się zbyt dużych ilości limfy w tkance podskórnej. Podobnie jak w przypadku lipodemii zastój chłonki ma występuje najczęściej w kończynach dolnych, rzadziej w kończynach górnych czy tułowiu, jednak często zwiększa się obwód tylko jednej kończyny.

leczenie-lipodemii

Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny?

Objawia się on przede wszystkim niebolesną opuchlizną. Zmiany często powstają niesymetrycznie. Charakterystyczna jest także tzw. ciastowata postać obrzęku. Oznacza to, że po uciśnięciu skóry powstaje ślad, który utrzymuje się przez jakiś czas. W odróżnieniu od obrzęku lipidowego obrzęk limfatyczny może obejmować także stopy. Ponadto w przebiegu choroby nie zwiększa się podatność na powstawanie siniaków.

Obrzęk lipidowy można rozpoznać także, obserwując następujące objawy:

 • Obrzęk palców, który powoduje ich zniekształcenie.
 • Uczucie ciężkości kończyny.
 • Objaw Stemmera – zanik fałdu, który oddziela palce od śródstopia.
 • Pęcherzyki na skórze przypominające brodawki (zdarzają się także zmiany z wyciekiem limfy).
 • Zwiększona skłonność do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, zwłaszcza po skaleczeniach czy zadrapaniach.
 • Głębokie, poprzeczne zmiany bruzdy na placach.

Warto wiedzieć! W przeciwieństwie do lipiedemii obrzęk lipidowy może występować u obu płci.

Jak leczy się obrzęk limfatyczny?

Metody leczenia obrzęku limfatycznego są podobne do leczenia lipodemii. Stosuje się następujące metody:

 • Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa (drenaż limfatyczny + terapia uciskowa + terapia ruchem, polegająca na wykonywaniu przez pacjenta ćwiczeń, zmniejszających obrzęk).
 • Liposukcja – umożliwia szybkie zmniejszenie objętości chorej kończyny. Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest noszenie wyrobów uciskowych po jego wykonaniu.
 • Tradycyjne zabiegi chirurgiczne – wykonywane są rzadko. Zwykle wtedy, gdy inne metody nie pomagają. Podczas zabiegu usuwa się obrzękniętą i przerośniętą tkankę skórną i podskórną.
 • Zabiegi mikrochirurgiczne – polegają na wytworzeniu nowych połączeń między naczyniami chłonnymi a naczyniami żylnymi i wykonuje się je zwykle we wczesnych etapach choroby.
 • Terapia farmakologiczna – leki przepisuje się chorym zwykle wtedy, gdy pojawiają się powikłania w postaci stanu zapalnego.

Warto pamiętać, że zarówno lipodemii, jak i obrzęku limfatycznego nie można utożsamiać bezpośrednio z nadwagą czy otyłością oraz z brakiem aktywności fizycznej, niehigienicznym stylem życia czy niezdrową dietą (choć czynniki te mogą nasilać objawy). Choroby mogą wystąpić także u osób z prawidłową masą ciała. Obrzęków nie leczy się więc tak, jak otyłości i nie można wygrać z nimi wyłącznie dzięki diecie czy treningom (choć zdrowy tryb życia sprzyja minimalizowaniu objawów). Na szczęście dzięki odpowiednim metodom leczenia możliwe jest zminimalizowanie objawów i zapobieganie nawrotom.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl