Jak powiązać styl życia z umiarkowaną aktywnością?

Aktywność fizyczna związana z trybem życia, to najprostszy sposób na wysiłek fizyczny nie wymagający wielkiego... wysiłku. To mniej intensywny ruch, który można powiązać z codziennymi obowiązkami oraz aktywnym wypoczynkiem, dzięki czemu dłużej zachowamy zdrowie i obniżymy poziom stresu w naszym życiu  
fit.pl
2012-01-12 00:00
Udostępnij
Jak powiązać styl życia z umiarkowaną aktywnością?
Dla każdego

Aktywność fizyczna o jakiej mowa nie wymaga kondycji fizycznej, a jedynie chęci i pomysłu. Korzyści zdrowotnych zaś może być naprawdę wiele: już wykonywanie codziennych zajęć fizycznych przez 30 minut, wyraźnie zmniejsza ryzyko zachorowania i przedwczesnej śmierci. Ważne, aby aktywność była regularna – musimy codziennie, bądź prawie codziennie angażować się w wysiłek fizyczny, aby doświadczyć tzw. efektu ostatniego treningu (korzyść z wykonanych ćwiczeń utrzymuje się przez 24h i będzie pozytywnie wpływała na zdrowie, jeżeli kolejną sesję ruchu zafundujemy sobie właśnie przed upływem doby*).

Spaceruj i pracuj w ogrodzie

Jak można było przypuszczać, to właśnie spacer jest najpopularniejszą formą aktywności rekreacyjnej wśród dorosłych. Zagraniczne badania podają, że około 39% mężczyzn i 48% kobiet spaceruje dla zdrowia. Im jesteśmy starsi, tym bardziej lubimy spacerować, ale wśród codziennych czynności, które świadczą o naszej aktywności są także prace w ogrodzie. I nie ma się co dziwić – spędzanie czasu na pielęgnacji roślin fantastycznie wpływa na kondycję psychiczną ogrodników. Przeprowadzone w Finlandii badania wykazały, że osoby wykonyjące prace w swoich ogrodach, mają dużo mniej problemów ze zdrowiem, niż ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Jeszcze mniej problemów zdrowotnych mają zaś ci, którzy polują, wędrują po lasach i dojeżdzają do pracy rowerem (ci ostatni także mają niższy wskaźnik przedwczesnych zgonów w porównaniu do osób dojeżdzających do pracy samochodem).

W przeliczeniu na kalorie...

Dla osoby ważącej 70kg, godzina spędzona na pracach w ogrodzie to około 341 spalonych kalorii, zaś spacer pochłania od 240 do 270kcal – w zależności od tego jakim tempem spacerujemy. Także zwykłe domowe czynności to wysiłek zużywający energię – zmywanie naczyń to około 170kcal mniej, a opieka nad dziećmi zabiera 239 kcal.

Aktywny wypoczynek to jeszcze więcej spalanych kalorii, i tak, nasza przykładowa osoba o wadze 70kg, przez godzinę:

jazdy na nartach – spali 477kcal,
tańca towarzyskiego – zużyje 307 kcal,
jazdy rowerem – spali od 270 kcal do nawet 545 kcal, w zależności od tempa jazdy,
gry w kręgle – straci 205kcal.

Warto zatem zwyczajnie zaplanować swoją codzienną aktywność, a weekendowy ruch wciągnąć całą rodzinę. Obserwujmy siebie, swój organizm i zmieniający się na lepsze styl życia, wraz ze zwiększoną aktywnością.


* Fitness i Wellness, kondycja, sprawność, zdrowie. Charles B.Corbin, Gregory J.Welk i inni

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl