fit.pl mobile logo

Jak wygląda fizjoprofilaktyka w miejscu pracy?

Praca przy komputerze to wiele godzin w jednej pozycji, które obciąża organizm. Taki styl życia powoduje, że nasz kręgosłup nieustannie pracuje. Siedzenie nie jest naturalną pozycją ponieważ zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo – szkieletowego. Dlatego tak istotna podczas pracy jest fizjoprofilaktyka.

Kiedy siedzimy przed komputerem nasze mięśnie utrzymują się w stanie długotrwałego napięcia. Ucisk na naczynia krwionośne i nerwy zmniejsza dopływ krwi do mięśni, a toksyny nie są usuwane. Powoduje to szybsze zmęczenie mięśni. Dolegliwości bólowe najczęściej występują w obrębie kręgosłupa, karku czy szyi. Kiedy zaniedbamy ból, z biegiem czasu mogą pojawić się zmiany zapalne czy zwyrodnienie kręgosłupa. Praca przy komputerze obciąża mięśnie kręgosłupa w pozycji siedzącej, mięśnie barków przez pracę na klawiaturze oraz mięśnie karku utrzymujące głowę podczas patrzenia na klawiaturę i monitor.

Polepszanie warunków pracy łączy wiele elementów, jednym z nich jest również aspekt fizjoprofilaktyki. Pozycja siedząca powinna być zbliżona do tej naturalnej. Warto unikać siedzenia w bok, pochylenia głowy albo tułowia oraz pracy rękoma położonymi na różnej wysokości. Krzesło powinno zapewniać wygodę i swobodę ruchów oraz naturalne wygięcie kręgosłupa, a także posiadać podłokietniki. Ważne jest również robienie przerw podczas pracy i ćwiczeń. Specjaliści zalecają 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Można wówczas wykonać krótkie ćwiczenia. - wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Dzięki ćwiczeniom mięśnie ulegają naprzemiennemu napinaniu i rozluźnianiu co pozwala na lepsze ich ukrwienie, dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu i środków odżywczych. A toksyny z przemiany materii mogą być usuwane z organizmu. Można wykonać następujące ćwiczenia profilaktyczne. Siedząc na krześle wyprostować się i prawą dłonią dotknąć lewego ucha i na odwrót co pozwoli rozluźnić bark. Można także unosić bark w stronę uszu i opuszczać jednocześnie robiąc wdech i wydech. Następne zrobić krążenie barkami z opuszczonymi w dół rękami.

Kiedy pojawią się już odczuwalne bóle warto udać się do fizjoterapeuty. Rehabilitacja to szereg indywidualnie dobranych technik terapeutycznych, mających na celu zmniejszenie lub całkowite zatrzymanie odczuwanych dolegliwości.

Najczęściej przeciążony jest jeden z najważniejszych elementów w naszym ciele, czyli kręgosłup. Pacjenci cierpiący z powodu bólu, to głównie osoby pracujące w pozycji siedzącej, poddane ciągłemu stresowi oraz pracujące przed komputerem. W zależności od przyczyny choroby, objawy mogą umiejscawiać się w samym kręgosłupie, w mięśniach go otaczających, jak również w kończynach górnych i dolnych. Pomocny przy takich schorzeniach może być masaż kręgosłupa i inne techniki, które mają na celu przywrócenie właściwego stanu zdrowia. - dodaje Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Praca biurowa i długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu, otyłości i cukrzycy. W obecnych czasach, kiedy pośpiech i stres są naszą codziennością, coraz częściej odczuwamy problemy związane z narządem ruchu. Aby niwelować konsekwencje pracy siedzącej warto w czasie przerwy wykonać proste ćwiczenia, które pozwolą zachować sprawność fizyczną.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl