fit.pl mobile logo

Jak znaleźć czas na sport?

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a ruch ma dobroczynny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Jak w ciągu nawet najbardziej pracowitego dnia znaleźć czas na sport? Zapraszamy do lektury!

Nie zwalaj wszystkiego na brak czasu

„Nie mam czasu” – powtarzasz sobie tłumacząc się pracą na etacie, prowadzeniem własnej działalności gospodarczej czy opieką nad dziećmi. Teoretycznie mogłabyś ćwiczyć w weekendy lub po pracy, lecz jesteś tak zmęczona, że mając chwilę dla siebie wolisz spędzić ją na kanapie z ulubioną książką i…przekąską (zazwyczaj tuczącą i niezdrową).

Wcześniejsze pobudki po to, by poćwiczyć również nie budzą Twojego entuzjazmu, bo albo musisz „wyprawić” dzieci do przedszkola lub szkoły, albo po prostu chcesz się wyspać.

Dlatego jeśli mimo tego, że doba ma tylko 24 godziny chciałabyś wreszcie zacząć ćwiczyć i ostatecznie zgubić zbędne kilogramy, to…czytaj dalej.  Tak naprawdę nawet w ciągu najbardziej pracowitego dnia da się znaleźć 10 czy 15 minut na codzienny trening. Skoro masz „kilka minut” dziennie na przeglądanie portali społecznościowych, oglądanie telewizji czy buszowanie w sieci, to przy odrobinie dobrych chęci znajdziesz czas również na sport. Powiedzenie, że „chcieć to móc” sprawdza się również w tym przypadku.

Ale ja naprawdę nie mam czasu…

Serio? W takim razie będziesz musiała z czegoś zrezygnować i zdecydować o tym, co jest dla Ciebie ważne, a bez czego jednak jesteś w stanie się obyć. Spójrz chłodnym okiem na swoje codzienne czynności i porzuć te, które zajmują Ci dużo czasu, a nie przynoszą efektów.  

Na początku ćwiczenia mogą wydać Ci się marnowaniem czasu (którego przecież i tak Ci na wszystko brakuje!) jednak po około dwóch tygodniach sama zobaczysz, że masz więcej energii, że łatwiej jest Ci rano wstać i że nie musisz ratować się hektolitrami kawy, by jakoś przetrwać kolejny dzień.

Kombinuj Dziewczyno

Wiadomo też, że im więcej masz zajęć, tym trudniej będzie Ci znaleźć czas na sport. Co wtedy możesz zrobić? Dobrze kombinować! :) Zamiast docierać do pracy komunikacją miejską, wybierz spacer, albo wysiądź kilka przystanków wcześniej (to samo dotyczy powrotów z pracy). Zamiast spędzać z rodziną leniwą niedzielę przed telewizorem wybierzcie się wszyscy na wycieczkę po okolicy, albo na przejażdżkę rowerową.

Co jeszcze możesz zrobić? Wybierać schody zamiast windy, truchtać albo maszerować idąc np. do sklepu spożywczego, korzystać z siłowni plenerowych i ćwiczyć w domu (w sieci znajdziesz mnóstwo materiałów i filmików instruktażowych). Takie pozornie niewielkie zmiany, choć nie zastąpią treningu, również mogą przynieść zadowalające efekty.

Sprawdź, ile czasu możesz przeznaczyć na sport

W tym celu sporządź na kartce (albo w Excelu) plan swojego tygodnia, uwzględnij w nim wszystkie obowiązki i to, ile czasu zajmują Ci poszczególne czynności. Gdy już to zrobisz zastanów się nad tym czy są takie z których da się zrezygnować (jak np. oglądanie telewizji czy przeglądanie portali społecznościowych), albo czy niektórymi obowiązkami możesz podzielić się z innymi domownikami.

Zastanawiając się nad tym jak znaleźć czas na sport masz do wyboru dwie opcje: możesz od razu wpisać treningi w konkretne dni i konsekwentnie się tej rozpiski trzymać lub planować je z tygodnia na tydzień. Jeśli dopiero próbujesz przyzwyczaić swój organizm do wysiłku fizycznego wybierz pierwsze rozwiązanie. Niech „treningowe dni” będą tymi nie do ruszenia. Poinformuj domowników, przyjaciółki i znajomych, że w „te dni” nie ma Cię dla świata i…po prostu zacznij ćwiczyć.

Jeśli wiesz, że jesteś osobą zdyscyplinowaną możesz spróbować ćwiczyć wtedy, gdy będziesz mieć na to czas, ale…ryzyko, że nie zechcesz go znaleźć i że lenistwo weźmie górę nad chęcią wyrobienia w sobie dobrych nawyków jest niestety spore.

Ale ja nie mam do tego warunków

A czego Ci brakuje? Po pierwsze, każdy kiedyś zaczynał i nikt nie rodzi się sportowcem. Po drugie, im wcześniej zaczniesz ćwiczyć, tym szybciej zauważysz efekty codziennych treningów. I po trzecie, początki są najtrudniejsze – gdy przyzwyczaisz swój organizm do ruchu, to z czasem zacznie się on tego domagać, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć  Ci czas na aktywność fizyczną.

Daj sobie czas

Nie mamy tu na myśli tego żebyś decyzję o rozpoczęciu treningów odkładała na bliżej nieokreślone „później”. Taką decyzję możesz podjąć od razu, możesz też od razu wcielić ją w życie, jednak…nim zauważysz efekty swojego wysiłku (jak np. utrata kilku kilogramów czy ogólna poprawa kondycji) minie trochę czasu. Niech jego upływ Cię nie zniechęca! Na początku będziesz musiała zmuszać się i do ćwiczeń i do tego, by trzymać się ułożonego wcześniej planu, jednak gwarantujemy Ci, że po jakimś czasie uzależnisz się od sportu. I będzie to bardzo dobry znak :)

A jakie są Wasze sposoby na to, by znaleźć czas na sport? :)

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl