Do stresu przyzwyczailiśmy się już do tego stopnia, że stał on się zwykłym elementem codzienności. Odrobina motywującego stresu jest oczywiście pozytywna – wyostrza zmysły, mobilizuje umysł do działania, jednak długotrwały stres, o czym pisaliśmy wielokrotnie, jest niezwykle szkodliwy
fit.pl
2010-08-24 00:00
Udostępnij
Kwadrans na stres
Spokojne życie niektórym wydaje się wyśnionym ideałem, uczucie relaksu pojawia się jedynie podczas leżenia na plaży. Tak być nie musi. W dużej mierze to jak organizujesz swój czas zależy od ciebie samej. Warto w ciągu dnia kilka razy wygospodarować kwadrans na relaks. Poniżej znajdziesz pięć sposobów na wyciszenie, które nie zajmą ci więcej niż kwadrans. Jeżeli czytając te zdania, w twojej głowie pojawia się myśl: nie mam czasu na relaks, przeczytaj najpierw artykuł: „Nigdy nie mam czasu na nic”, zanim zagłębisz się w poniższy tekst.

Sposób 1: Muzykoterapiamedytacja
Muzyka może uspokoić bicie serca i uleczyć duszę, twierdzą eksperci. Znajdź zatem chwilę w ciągu dnia na muzyczny seans. Przygotuj sobie kilka wyciszających, poruszających ciebie utworów i nagraj je jeden po drugim, tak abyś mogła je odsłuchać na ipodzie czy odtwarzaczu. Może to być energetyczna muzyka pop, może być jazz, może być klasyka – naukowcy twierdzą, że pół godziny słuchania muzyki klasycznej daje podobny efekt uspokojenia jak po zażyciu 10mg valium! Wsłuchuj się w dźwięki muzyki i czerp z tego przyjemność.

Sposób 2: Wizualizacja
Wyobraź sobie cokolwiek, co powstrzyma twoje myśli przed roztrząsaniem aktualnych problemów. Może to być jakiś widok z poprzednich wakacji, albo zdjęcie egzotycznej wyspy czy pięknego wnętrza salonu jakie wydziałaś w gazecie – coś, co przykuło twoją uwagę i wprawiło w zachwyt. Skup się na detalach w swojej wyobraźni, na zapachu, na dźwiękach, na kolorach, kształtach. Spraw by wizja była jak najbardziej namacalna, ponieważ im bardziej realistyczne będzie twoje wyobrażenie, tym bardziej będziesz zrelaksowana po tym ćwiczeniu.

Sposób 3: Medytacja
Nie musisz skręcać ciała w dziwnych pozycjach. Medytacją jest niemal każda czynność skupiająca twoją uwagę – malowanie, robienie na drutach, nawet zmywanie, wszystko co zatrzymuje twój spokój i uwagę w danym momencie. Kiedy myśli uciekną ci z powrotem do problemów, odsuń tą myśl i skup się z powrotem na wykonywanej czynności. Kilka sposobów na prostą medytację znajdziesz także w artykule „Chwile wyciszenia – cz.2”.

[-------]

g%C5%82askanieSposób 4: Pogłaszcz zwierzaka
Okazywanie uczucia to skuteczny sposób na ujarzmienie stresu. Głaskanie psa czy kota odsunie od ciebie stres i pogłębi twoją więź z ulubieńcem. Właściciele psów i kotów rzadziej chodzą do lekarza, a także mają niższe ciśnienie krwi w porównaniu do osób, które nie mają zwierzaka – więcej na ten temat pisaliśmy w maju w artykule: „Zdrowsze życie z psem”.

Sposób 5: Ćwiczenie uważności
To ćwiczenie możesz wykonywać dosłownie wszędzie. Zatrzymaj się i rozejrzyj. Praktykuj skupianie się na najbliższej okolicy. Raduj się kształtem i kolorami kwiatów, słuchaj odgłosu ptaków, przyglądaj się drzewom. W centrum handlowym przyglądaj się szczegółom okien wystawowych i prezentowanych tam ubrań. W pracy – wyjrzyj za okno, dokładnie przestudiuj detale widoku. Tak długo jak utrzymasz umysł w skupieniu na jakimś detalu – odsuniesz od siebie stres.

Beata Mąkolska
www.fit.pl