fit.pl mobile logo

Najważniejsze czynniki zdrowego życia dla Polaków

Jak wynika z najnowszej edycji raportu „Barometr zdrowych domów", wśród 9 czynników ważnych dla zachowania zdrowia, według Polaków, na plan pierwszy wysuwają się te związane z domem, jak zdrowy sen czy wietrzenie mieszkania

Zdrowe życie zaczyna się w domu

 Polacy uznali swój dom za czynnik najważniejszy dla utrzymania dobrego zdrowia, istotniejszy niż zdrowa dieta czy aktywność fizyczna. Z dziewięciu badanych aspektów życia codziennego, które mają wpływ na ludzkie zdrowie, najważniejszym okazał się zdrowy sen w nocy. Na trzecim miejscu znalazło się wietrzenie domu, a zaraz po nim dostęp do światła dziennego. Co ciekawe, systematyczne ćwiczenia fizyczne, które powszechnie kojarzone są z dbaniem o zdrowie, znalazły się na ósmym miejscu z dziewięciu możliwych do wyboru aspektów życia.

 Ranking najważniejszych czynników zdrowego życia dla Polaków

# 1 Dobry sen w nocy

# 2 Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

# 3 Regularne wietrzenie mieszkania

# 4 Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców

# 5 Dużo światła słonecznego w domu

# 6 Unikanie tytoniu

# 7 Unikanie substancji chemicznych w produktach stosowanych w domu

# 9 Spożywanie właściwych suplementów diety

 „Bardzo dobrze definiujemy sen jako jeden z istotnych czynników zdrowia. Uważa się, że na nasze zdrowie w równych proporcjach wpływa styl życia, dieta oraz właśnie sen, do którego potrzebne są odpowiednie warunki – jak dobrze wywietrzone pomieszczenie, zaciemnienie czy brak hałasu" – mówi Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny.

 „Polacy coraz więcej uwagi poświęcają warunkom w jakim mieszkają, dotyczy to własnych domów, jak również otoczenia. Konsumenci wymagają coraz więcej prozdrowotnych i proekologicznych rozwiązań od producentów różnego rodzaju dóbr, poprzez przemysł budowlany, chemiczny, odzieżowy, spożywczy. Od władz miast i gmin, oczekujemy, aby było dużo zieleni, miejsc do rekreacji. Pandemia i czas spędzony w domu spowodowały, że wiele osób zdecydowało się na remont, aby poprawić komfort życia rodziny. Jeśli tylko zamiast suplementów diety, chociaż na ostatnim miejscu znalazły by się regularne wizyty lekarskiei badania profilaktyczne to myślę, że jako lekarz mogłabym być z Polaków dumna" – dodaje Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Dlaczego czynniki związane z domem są ważne dla naszego zdrowia?

 

Dobry sen w nocy – na sen poświęcamy blisko 1/3 życia. To bardzo ważny element zdrowia. W czasie snu zachodzi proces regeneracji organizmu. I nie dotyczy to tylko umysłowego i fizycznego odpoczynku. W czasie snu organizm naprawia drobne uszkodzenia skóry, mięśni, ścięgien, wymienia na nowe komórki nabłonkowe przewodu pokarmowego, intensywnie produkuje białko odpornościowe, enzymy i wiele innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jest wiele chorób, których ryzyko rośnie jeśli na zdrowy sen nie poświęcamy odpowiednio dużo czasu, np. choroba wieńcowa, depresja, podatność na infekcje a nawet otyłość.

 Regularne wietrzenie mieszkania – aby powietrze którym oddychamy w domu było zdrowe, ważna jest jego regularna wymiana. W czasie wietrzenia przywracamy prawidłowe proporcje tlenu i dwutlenku węgla, wilgotność oraz zmniejszamy stężenie czynników biologicznych, czyli wirusów, bakterii, grzybów, alergenów i dymu nikotynowego lub innych nieprzyjemnych zapachów. Pamiętajmy, że człowiek wykonuje 22 tysiące oddechów dziennie, dlatego tak ważny jest dostęp do świeżego powietrza. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, należy wietrzyć je 2-4 razy dziennie, a nawet częściej. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie w dobie COVID-19. Wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skuteczne i odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po południu, po powrocie do domu, przed snem. Pomocne w dbaniu o dobrą jakość powietrze w domu są również odpowiednie rośliny czy oczyszczacze powietrza.

 Dużo światła słonecznego w domu – w widnym, jasnym domu mieszkańcy mają lepszy nastrój, rzadziej zapadają depresję, szczególnie jeśli widok z okna jest na zieleń oraz niebo. Dużo światła słonecznego w domu zwiększa zdolność koncentracji i wydolność przy pracach wymagających skupienia i uwagi. Dobre doświetlenie światłem naturalnym korzystnie wpływa na narządu wzroku. Promienie UV działają oczyszczająco ograniczając rozwój bakterii, wirusów i grzybów w pomieszczeniach. Dodatkowo promienie słoneczne ogrzewają pomieszczenie, zmniejszają wilgotność.

 Unikanie substancji chemicznych w produktach stosowanych w domu – toksyczne substancje w naszych domach pojawią się razem z meblami, wykładzinami, farbami, zabawkami dla dzieci, ale również środkami czystości. Nagromadzenie sprzętów elektronicznych generuje zanieczyszczenie smogiem elektromagnetycznym. Wszystko to ma znaczenie dla domowników. Trzeba nieustannie śledzić doniesienia jakie substancje są szkodliwe. Kupując wyposażenie sprawdzać certyfikaty bezpieczeństwa i jakości, posiadać w domu żywe rośliny zielone oczyszczające powietrze. Do sprzątania można stosować środki bio lub tradycyjne metody naszych babć z stosowaniem sody oczyszczonej, octu.

 „Zdrowy dom jest ważny dla zdrowia, ponieważ spędzamy w nim bardzo dużo czasu. Musi być prawidłowo ogrzany, doświetlony, chroniący od hałasu, przeciągów i upału. Bardzo ważna jest funkcjonalność domu. Tym bardziej, że czas pandemii wymusił urządzenie w domu biura i szkoły. Te miejsca muszą być szczególnie dobrze doświetlone, wolne od przeciągów, raczej w ciepłym miejscu, bo długo siedzimy bez ruchu, a także ergonomiczne musi być biurko i krzesło na którym siedzimy. Pamiętajmy, że najbardziej szkodliwa jest duża wilgotność w domu, ponieważ wpływa na rozwój drobnoustrojów, wzrost infekcji, alergii i problemów ze stawami. Duża wilgotność wynika często z nieszczelnego dachu i okien, zbyt niskiej temperatury w domu oraz kiepskiego doświetlenia. Można te mankamenty stopniowo poprawiać, wykorzystując nowoczesne technologie" – komentuje Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny.

Polacy o swoich domach

 Większość Polaków dostrzega znaczenie czynników związanych z życiem w domu dla ich zdrowia, ale jednocześnie, jak wynika z badania, co trzeci Polak narzeka na jakość powietrza w domu, a co czwarty na dostęp do światła dziennego. Okazuje się również, że prawie 60 proc. Polaków nie jest zadowolona ze stopnia użycia w ich mieszkaniach ekologicznych materiałów budowlanych, a 45 proc. z kosztów energii. Z najnowszego „Barometru zdrowych domów" dowiemy się również, że zdrowy dom jest motorem do przeprowadzania remontów czy inwestycji w nowe miejsce zamieszkania. Dla 75 proc. respondentów głównym powodem do przeprowadzenia prac remontowych była chęć poprawy komfortu życia rodziny, co jest ściśle powiązane z dbałością o zdrowie i samopoczucie. Równie ważne (dla 70 proc.) były aspekty wizualne, tj. zmiana wyglądu czy wystroju. Co trzeci badany zdecydował się na remont w celu obniżenie rachunków za energię.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl