Olejki zapachowe - jak używać by poprawić sobie nastrój

Jak zrelaksować się po dniu ciężkiej pracy i choć trochę ukoić nerwy i zmęczone ciało? Najlepiej wziąć relaksującą kąpiel. Olejki zapachowe mogą poprawić nam humor, zmniejszyć objawy przeziebienia, odprężyć. Jednak, aby przyniosły zamierzony skutek, musimy wiedzieć które i w jaki sposób je stosować.
fit.pl
2006-04-25 00:00
Udostępnij
Olejki zapachowe - jak używać by poprawić sobie nastrój

Kąpiele z kilkoma kroplami wybranego olejku możemy zażywać w zależności od naszych potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu. Do wody w wannie dodajemy od 10 do 15 kropli olejku. Jeśli zdecydowaliśmy się na taką aromatyczną kąpiel, nie należy używać już żadnych płynów pieniących.

Olejek należy wkropić już do wypełnionej wodą wanny. Inaczej zbyt wcześnie wyparuje i nie będzie miał swej terapeutycznej mocy.

W tak przygotowanej kąpieli zanurzamy się na pół godziny. By zwiększyć efekt kąpieli, wokół wanny możemy rozstawić świece zapachowe. Po kąpieli zaś wsmarowujemy w skórę balsam ze składnikami aromateraupeutycznymi.

Aby w pełni wykorzystać zbawczą moc olejków musimy znać ich właściwości. Jeśli poznamy działanie tych substancji, bedziemy mogli mieszać je ze sobą, co dodatkowo wpłynie na intensywność ich działania.

Doskonałe działanie relaksujące ma także masaż (np. karku czy ramion) z zastosowaniem pachnących olejków. W tym celu mieszamy od 15 do 30 kropli olejku z 50 mililitrami naturalnego oleju roślinnego i wmasowujemy w wybrane miejsca.

Olejki aromatyczne mogą być wykorzystane do usuwania bądź łagodzenia problemów menstruacyjnych. Przy występującej w zespole napięcia przedmiesiączkowego bolesności piersi zaleca sie zimne okłady lawendowe. Na zmęczenie, drażliwość i napięcie pomocna okaże się kapiel z olejkami rozmarynowym, lawendowym i rumiankowym (po 2 krople). Ciepła kąpiel zawierająca po 3 krople olejku sosnowego, rumiankowego i z kwiatów pomarańczy łagodzi ból i złe samopoczucie.

 

Olejki eteryczne - przepisy

  • Kąpiel relaksująca: lawenda (2-3 krople), bergamota (2 krople), pomarańcza (2-3 krople), szałwia muszkatowa (1 kropla).
  • Dobry sen: lawenda (2-4 krople), melisa i pomarańcza po 2 krople.
  • Zmęczenie: rozmaryn (3 krople), mięta (2 krople), geranium (2 krople).
  • Spadek sił witalnych, depresja: bergamota, melisa, lawenda, róża, szałwia muszkatowa, rumianek, krwawnik, neroli, sosna, bazylia, wanilia, paczuli, geranium, drzewo sandałowe, pomarańcza, tymianek.
  • Bóle głowy: lawenda, mięta, eukaliptus, rumianek, róża, szałwia muszkatowa, bazylia.
  • Gorączka: eukaliptus, bergamota, lawenda, rumianek, pomarańcza, róża, cytryna, drzewo herbaciane, mięta.
  • Grypa: lawenda, mięta, sosna, korzeń archanielski, cynamon, eukaliptus, rozmaryn, drzewo sandałowe.
  • Osłabiona pamięć: cytryna, bazylia, rozmaryn, mięta, hizop, cyprys.
  • Stres: bargamota, rumianek, mirra, lawenda, majeranek, szałwia muszkatowa, neroli, róża, rozmaryn, geranium, mięta, pomarańcza.www.fit.pl