Pieniądze szczęścia nie dają. Prawda czy fałsz? Czy mierzysz swoje szczęście tym, ile zostało ci pieniędzy do końca miesiąca, jakie masz zobowiązania wobec instytucji (rachunki, kredyt) i na ile nowych rzeczy możesz sobie pozwolić?  
fit.pl
2012-11-28 00:00
Udostępnij
Ożenić szczęście z pieniędzmi....
Często wydaje nam się, że jeżeli będziemy więcej zarabiać, będziemy mieć więcej pieniędzy, za które kupimy więcej rzeczy – to będziemy bardziej szczęśliwi. Czy tak jest rzeczywiście?

Oto 4 fakty na temat związku szczęścia z pieniędzmi...

1) Materializm negatywnie wpływa na zdrowie

Dla większości z nas najważniejsze jest zdrowie. Dopóki nasz organizm działa jak należy, nie zwracamy na niego uwagi, dopiero gdy zaczyna szwankować – zaczynamy się martwić. Oczywistym jest, że do leczenia chorób, zabiegów i pomocy medycznej potrzebne są pieniądze, jednakże niezależnie od stanu konta, podejście materialistyczne do życia fatalnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez Tima Kassera z Knox College w Galesburgu – młodzi ludzie skoncentrowani na pieniądzach i sławie są bardziej przygnębieni, nie mają entuzjazmu, a także częściej cierpią z powodu różnego rodzaju infekcji (jak np. ból gardła). Wygląda na to, że obsesyjne skupienie na pieniądzach może nas wpędzić w chorobę!

2) Zakupy szczęścia nie dają

Niestety. To wiadomość, która przygnębi niejedną panią, chyba, że... sama już to zauważyła. Nowe buty, czy sukienka owszem, mogą poprawić nam humor, ale na... chwilę. W 2004 roku Leaf Van Boven i Thomas Gilovitch z Cornell University przeprowadzili badania, z których jasno wynikało, że przeznaczanie środków finansowych na różnego rodzaju doświadczenia (wczasy, spektakl w teatrze, koncert) daje więcej zadowolenia, niż nowe dobra (typu właśnie sukienka). Dlatego następnym razem, gdy będziesz chciała poprawić koleżance humor, nie zabieraj jej na zakupy, a.... do parku wodnego, na partyjkę tenisa, czy choćby na spacer poza miasto. Z zakupami jest jeszcze jeden problem – nie sposób kupić wszystkiego co nam się podoba, dlatego czasem dostrzeżenie sukienki na którą nas nie stać, może prędzej popsuć humor, niż go poprawić.

3) Miłość ponad pieniędzmi

Ci którzy wyżej cenią miłość niż pieniądze, są o wiele bardziej zadowoleni z życia. Osoby dążące do bogactwa mają zwykle gorsze samopoczucie, o czym też pisaliśmy wyżej. W fatalnej sytuacji są zwłaszcza osoby, którym zależy na zdobywaniu pieniędzy aby osiągnąć władzę, czy mieć się czym pochwalić. Badanie przeprowadzone przez Davida Blanchflowera i Andrew Oswalda wśród 16 tys dorosłych Amerykanów obaliło kolejny mit – okazało się, że pieniądze nie przekładają się ani na większą liczbę partnerów seksualnych, ani na więcej seksu.

4) Przyzwyczajamy się do tego co dobre

Psychologowie nazywają ten stan adaptacją. Dostajesz pracę, cieszysz się, zastanawiasz co zrobić z pierwszą pensją. Po jakimś czasie miesięczny wpływ wynagrodzenia na konto – nie robi na tobie wrażenia. Gdy nagle dostaniesz podwyżkę, cieszysz się, ale po jakimś czasie – przyzwyczajasz się do niej (co ciekawe, jest to związane z czynnikami porównawczymi – jeżeli twój kolega z pracy dostał większą podwyżkę, raczej będziesz wściekła niż zadowolona). Jeżeli uważasz, że będziesz szczęśliwa gdy wygrasz w lotka – uważaj! Badania dowodzą, że ci, którym udało się wygrać na loterii wracają do swojego poziomu zadowolenia po pięciu latach od wygranej.

Nasza rada jest zatem taka – nie skupiaj się na pieniądzaj, a na tym, by być po prostu szczęśliwą. Oczekuj lepszych czasów, dbaj o relacje z innymi, żyj zdrowo! Psycholog Ed Diener odkrył, że ludzie szczęśliwi, zwykle zarabiają więcej w późniejszych latach swojego życia. Być może jest to właśnie taka „nagroda” od losu, za troskę o swoje własne szczęście. :)


Beata Mąkolska

www.welness.fit.pl