Czy jest sposób na udane małżeństwo? Dziś, kiedy miłość nierzadko już nie wystarcza, szukamy swoistych „pigułek”, które rozwiążą za nas małżeńskie problemy. Co jest ważne w relacji dwojga ludzi, co zwiększa ich szansę na długi udany związek?  
fit.pl
2012-10-16 00:00
Udostępnij
Sposób na udane małżeństwo
Psycholodzy i terapeuci wyróżniają kilka elementów szczęśliwych związków. Oto kilka z nich:

1. ROZMOWA
Proste, ale prawdziwie – umiejętność komunikacji w związku to klucz do udanego partnerstwa. Ważne by dzielić się nie tylko troskami, ale także dobrymi rzeczami w sposób konstruktywny. Gdy wiesz, że macie konflikt – nie dzwoń do swojej mamy, tylko zastanów się jak możecie razem o tym porozmawiać. Pamiętaj, że rozmowa, to nie tylko mówienie, ale także... słuchanie. (Więcej na temat słuchania pisaliśmy w maju w artykule: Słuchaj mnie uważnie)

2. WYTRWAŁOŚĆ
„Na dobre i na złe” - te słowa możemy uważać za frazes, jednak umiejętność trwania przy drugiej osobie także w kryzysie jest prawdziwą sztuką. Gdy w związku się nie układa, najłatwiej jest wyjść za drzwi – zapominamy, że w każdym związku zdarzają się różnego rodzaju konfliktowe sytuacje. Lepsze i gorsze momenty są charakterystyczne dla niemal wszystkich relacji międzyludzkich, a umiejętność życia we dwoje kształtuje się przez całe wspólne życie. Nie poddawaj się łatwo – mocne związki z kryzysów wychodzą jeszcze silniejsze.

3. UMIEJĘTNOŚĆ ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW
Brzmi banalnie? A jednak – nie każda z nas może poszczycić się umiejętnością nazywania rzeczy po imieniu i wskazywaniu konkretnego źródła konfliktu. Nawet gdy mamy pretensje o brudne talerze, tak naprawdę kryjemy w sobie złość za tysiąc innych drobiazgów. Mała sprzeczka przeradza się w wielką kłótnię i już nie tylko partner nie wie o co chodzi – my też nie. Dlatego naucz się wskazywać problem, mówić tylko o jednej rzeczy naraz, słuchać bez przerywania i oceniania, a także – szukać konstruktywnego rozwiązania problemu.

4. NAMIĘTOŚĆ
Bezsenne noce spędzone na pieszczotach są charakterystyczne dla świeżych związków i jest to naturalna, biologiczna kolej rzeczy. Gdy macie siebie na wyłączność od paru lat, temperatura w sypialni spada. Warto dbać o gorącą atmosferę mimo rosnącego stażu małżeństwa – dbać o dotyk, o przytulanie się, pocałunki, czułość, bliskość w codziennych gestach. Rezerwujcie sobie wieczory tylko dla siebie, bądźcie otwarci w sprawach seksu na siebie nawzajem i... wasze fantazje.

5. WŁASNE SPRAWY
Łączą was dzieci, dom, kredyty, może nawet praca czy wspólne hobby. Tylko nieliczne związki potrafią współdzielić ze sobą 90% czasu i nie zwariować. Chwila przerwy dla pary, gdy każde z was zajmuje się swoimi sprawami, jest potrzebna i umacniająca relację. To mogą być zajęcia z jogi, kurs języka obcego, własny krąg przyjaciółek czy hiszpańskie kino – daj sobie (i partnerowi) prawo do własnych spraw i rezerwujcie sobie czas dla swoich własnych zainteresowań.

6. SZACUNEK
Wzajemny szacunek ma tendencję do zanikania w związku jeszcze szybciej niż namiętność. Nie wiadomo kiedy przyzwyczajamy się do partnera, uważamy (nawet podświadomie), że wiemy o nim wszystko, że mamy go na własność. Obcej osobie nie powiemy raniących słów – ale partnerowi owszem, potrafimy „dołożyć”. Z braku szacunku biorą się kłótnie przy innych, brak zaufania, podejrzliwość, frustracje, niezrozumienie i wreszcie... koniec miłości. Partner nie jest nam dany raz na zawsze – szanujmy jego wybory, zainteresowania, jego zdanie, akceptujmy go takim, jakim jest.

7. ŚMIEJCIE SIĘ
Poważne związki być może miały szansę przetrwać w czasach Jane Austen, gdy ekonomiczna zależność kobiet od mężczyzn nie dawała im większego wyboru – dzisiaj jednak umiejętność wspólnej zabawy, poczucie humoru, rozśmieszanie siebie nawzajem – to elementy, które cementują niejeden związek. Nauczcie się dobrze bawić nie tylko w gronie przyjaciół – ale także swoim własnym. Dbajcie o kreatywność, grajcie w różne gry, opowiadajcie sobie zabawne historie, rzucajcie się śnieżkami zimą, budujcie zamki z piasku nad morzem latem. Mężczyźni być może wzdychają do posągowych, niewzruszonych piękności, wolą jednak wiązać się z dziewczynami, z którymi można się pośmiać, pożartować i powygłupiać.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl