Pierwszy raz na macie, czyli jak przygotować się do jogi?

Wybierając się na zajęcia jogi pierwszy raz, warto zastosować się do kilku porad dla początkujących. Dzięki nim każda osoba zaczynająca przygodę z tą formą treningu ciała nie będzie czuć się skrępowana nawet wśród zaawansowanych joginek i joginów. O czym warto pamiętać i jak się przygotować do pierwszej lekcji jogi?
2020-02-26 00:00
Udostępnij
Pierwszy raz na macie, czyli jak przygotować się do jogi?

Joga - trening dla ciała i ducha

Każda lekcja jogi pozwala się zrelaksować i wyciszyć, osiągnąć równowagę oraz rozciągnąć wybrane partie ciała. Praktyka jogi wpływa zatem korzystnie zarówno na ciało, jak i umysł. Może przyczynić się do lepszej przemiany materii, oczyszczenia organizmu z toksyn czy nawet poprawy sylwetki. Joga uczy bycia tu i teraz, pomaga skupić się na oddechu i poprawnej technice wykonania asan.

O jej sekrecie oraz istocie można dowiedzieć się na lekcjach. Nie trzeba przejmować się tym, że na pierwszej lekcji nie zna się nazw poszczególnych pozycji czy nie ma się wymarzonej kondycji lub dostatecznej elastyczności. Warto wybrać zajęcia jogi dla początkujących, na których wszystkiego można się nauczyć krok po kroku. Najlepsze efekty osiąga się przez konsekwentne uczestnictwo w lekcjach jogi.

Jako jedna z najstarszych tradycji wewnętrznego rozwoju i doskonalenia, joga staje się coraz popularniejsza również w Polsce. Poniżej znajdują się przydatne porady przed pierwszym razem na macie:

1. Właściwy ubiór na jogę

Joga to trening, podczas którego strój nie może krępować ruchów. Z drugiej strony nie powinien być również zbyt luźny. Warto założyć przylegającą do ciała bluzkę i legginsy lub krótkie spodenki sportowe. Dla osób, które przywiązują dużą wagę do komfortu, najlepszym wyborem będą ubrania wykonane z naturalnych materiałów i włókien, takich jak bawełna organiczna, konopie lub bambus. Podczas zajęć ćwiczy się na boso, dlatego obuwie sportowe nie będzie wymagane.

2. Akcesoria na zajęcia jogi

Podstawowym akcesorium na jogę jest antypoślizgowa mata. W szkołach jogi lub klubach sportowych maty najczęściej są dostępne, ale ambitne osoby mogą już przed pierwszymi zajęciami zainwestować we własny sprzęt. W przyszłości warto pomyśleć również o dodatkowych akcesoriach, takich jak klocki do jogi, paski, koce lub wałki, które ułatwią wykonanie konkretnych pozycji.

3. Posiłek przed jogą

Bezpośrednio przed lekcją jogi spożywanie dużych posiłków jest niewskazane. Między praktyką a ostatnim większym posiłkiem należy zachować odstęp około 2-3 godzin. Wyjątkowo można zjeść coś lekkiego około 1,5 godziny przed planowanymi zajęciami.

Warto pamiętać również o tym, by nie porównywać się z innymi, mieć pozytywne nastawienie oraz trenować z umiarem. Należy wykonywać ćwiczenia na tyle, na ile pozwala nam ciało, co pozwoli uniknąć ewentualnego bólu i kontuzji. Ważna jest również koncentracja na sobie i poprawne wykonywanie konkretnych pozycji. Na czas lekcji warto pamiętać o wyłączeniu telefonu, by nie przeszkadzać innym ani sobie. Powyższe porady pozwolą wynieść jak najwięcej korzyści nawet z pierwszych zajęć jogi.

Namaste!