Wszędzie wchodzi za Tobą stres? W pracy, w szkole na ulicy, wiecznie się z nim zmagasz? Nie potrafisz się zrelaksować i zapomnieć o zmartwieniach? Może już czas zacząć ćwiczenia relaksacyjne?
fit.pl
2014-01-29 00:00
Udostępnij
Proste ćwiczenia relaksacyjne

Stres ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Może powodować nadwrażliwość, lęk, wybuchowość, a nawet agresję. Stres powoduje dyskomfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Przyczynia się do osłabienia włosów i paznokci, bruksizmu (zjadania zębów), zaburzeń łaknienia i bólów kręgosłupa – informuje dr Alexander Kraft z kliniki Vertebralia.

Jednym z najlepszych sposobów na walkę z wszelkimi stresami są ćwiczenia relaksacyjne. Ich największą zaletą jest to, że można je wykonywać praktycznie wszędzie – w domu, pracy, tramwaju. Polegają one na rozluźnieniu mięśni, uregulowaniu i uspokojeniu oddechu oraz na odprężeniu umysłu. Wystarczy je wykonywać zaledwie 5 minut, by poczuć znaczną poprawę samopoczucia – zmniejszenie zmęczenia i stresu.

cwiczenia relaksacyjne2

Natychmiastowa relaksacja

Gdy czujesz, że stres Cię paraliżuje, znajdź jakiś dobrze Ci znany i lubiany przedmiot, np. ulubiony kubek, lampę od babci, obrazek kupiony na wakacjach itp. Następnie skieruj wzrok na tę rzecz i weź głęboki oddech, a po chwili zacznij wypuszczać powietrze ustami. Cały czas myśl o konotacjach, jakie nasuwa Ci widziany przedmiot, postaraj się być spokojny, zrelaksowany, rozluźniony. Zrób kilka takich wdechów i wydechów.

Trzyminutowy relaks w pracy

Usiądź prosto i uśmiechnij się. Weź kilka wolnych, głębokich oddechów i postaraj się oddychać rytmicznie. Oczyść umysł ze wszelkich myśli. Teraz czas na rozciąganie – by uwolnić z ciała cały stres i rozluźnić kręgosłup.

1. Unieś ramiona, próbując dotknąć nimi uszu, jednocześnie wyciągając ręce przed siebie.. Napnij mięśnie rąk i ramion przez 5 sekund, a następnie rozluźnij je.
2. Znowu unieś ramiona, tym razem wyciągając ręce w bok. Napnij mięśnie rąk i ramion przez 5 sekund, a następnie rozluźnij je.
3. Skręć delikatnie głowę trzy razy w prawo i trzy razy w lewo.
4. Wyciągnij ręce nad głowę i przez 10 sekund staraj się sięgnąć jak najwyżej, tak, by rozciągnąć całe ciało. Następnie rozluźnij się.
5. Patrząc przed siebie wykonaj powoli skręt ciała w prawo, tak daleko jak możesz. Następnie wykonaj skręt ciała w lewo. Wróć do zwykłej pozycji i rozluźnij się.
9. Unieś prawą nogę i wykonaj krążenie stopą pięć razy. Powtórz ćwiczenie lewą nogą. Powtórz kilka razy.

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że znajdujesz się w swoim ulubionym miejscu. Rozluźnij wszystkie części ciała, oddychaj spokojnie i głęboko przez ok. 1 minutę. Wypoczęty i zrelaksowany możesz powrócić do swoich zajęć.

Strząśnij napięcie

Stań prosto, ręce opuść wzdłuż tułowia. Zaciśnij pięści, a barki i ramiona podnieś, jednocześnie wciągając nosem powietrze. Zatrzymaj powietrze na krótką chwilę, po czym energicznie strząśnij ramiona, w tym samym czasie rozluźniając pięści i wydychając głośno powietrze ustami. Powtórz te czynności kilkakrotnie.

Stres powoduje m.in. garbienie się i bóle pleców – alarmuje dr Alexander Kraft z kliniki Vertebralia. Wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, zdrowie i wygląd. Często go ignorujemy i staramy się z nim żyć, zamiast jemu przeciwdziałać. Nie tędy droga! Już dziś wypowiedzmy jemu walkę!

www.wellness.fit.pl