Przedszkolaki mają zbyt mało aktywności na świeżym powietrzu

Wczesne dzieciństwo ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Szczególnie ważne jest tutaj zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu  
fit.pl
2012-04-30 00:00
Udostępnij
Przedszkolaki mają zbyt mało aktywności na świeżym powietrzu
Tymczasem połowa dzieci w wieku od 3 do 5 lat nie wychodzi na dwór codziennie – tak donoszą badania opublikowane w Archives od Pediatrics & Adolescent Medicine.

Przebadano niemal dziewięć tysięcy przedszkolaków, pytając rodziców i opiekunów o to, jak często zabierają dziecko na świeże powietrze. Okazało się, że mamy częściej niż tatusiowie zabierają dziecko na podwórko, a wśród mam – najczęściej te panie, które same były aktywne fizycznie (np. gimnastykowały się). Okazało się także, że zwykle dziewczynki mają mniej okazji do zabawy na świeżym powietrzu, niż chłopcy. Jak sugerują naukowcy – powinniśmy zastanowić się jak ubieramy córki oraz czy zachęcamy je do zabaw na świeżym powietrzu, odważnego odkrywnia świata, w równym stopniu co chłopców. Stereotypy jakimi się tutaj kierujemy, czy właśnie względy estetyczno – modowe, nie mogą stanowić ograniczenia w tym zakresie.

Obecnie rekomenduje się, aby dziecko spędzało minimum godzinę dziennie na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna przekłada się nie tylko na utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapobieganie otyłości, ale także jest kluczowa dla rozwoju motorycznego dziecka i właściwego poziomu witaminy D w organizmie.

Źródło: cnn.com

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl