Wiara uzdrawia! Usiłują nas o tym przekonać nowe amerykańskie badania. Wyniki ogólnonarodowej ankiety zdrowotnej opublikowane w czasopiśmie „Demography” pokazują, że wierni chodzący do kościoła raz lub kilka razy w tygodniu dożywają średnio 83 lat, pozostali – tylko 75
fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
Uzdrawiająca moc wiary
Istnieje mnóstwo badań, które potwierdzają pozytywny wpływ praktyk duchowych na zdrowie, do tej pory jednak nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Dużą rolę z pewnością odgrywają czynniki społeczne. Wśród nich wymińmy obecne w życiu wierzących poczucie wspólnoty, brak strachu przed śmiercią, stabilną sytuację rodzinną, małą liczbę rozwodów. A rozwód zajmuje przecież jedno z pierwszych miejsc na liście zdarzeń prowadzących do depresji i innych zaburzeń emocjonalnych.

Nie zapominajmy też o zasadach etycznych, bezpośrednio przekładających się na stan zdrowia – na przykład wstrzemięźliwości w spożyciu alkoholu i paleniu papierosów. Poza tym, twierdzą niektórzy, techniki modlitewne lub  medytacyjne redukują stres. Wiele tu domysłów, mało dowodów. Faktem jest natomiast, że osoby wolne od napięć nerwowych szybciej zdrowieją, łatwiej pokonują choroby. Życie religijne stanowi jedną z dróg przemiany napięcia w odprężenie. Ale nie jedyną. Przecież nawet osoby, które nie uczestniczą w życiu religijnym, doświadczyły zbawiennego wpływu  psychiki na kondycję ciała. Gra tocząca się między ciałem i duchem jest bardzo skomplikowana. Nie ma w tej dziedzinie prostych rozwiązań.

Zadajmy dla przykładu parę nieprzyjemnych pytań : dlaczego kobieta, która modliła się równie żarliwie jak Delizia, nie wyzdrowiała ? Dlaczego ludzie, którzy przez całe życie byli zadeklarowanymi pesymistami, cieszą się świetnym zdrowiem i dożywają późnego wieku ? Dlaczego ? Ciągle nie wiadomo.

Sześć wskazówek jak  uaktywnić siły uzdrawiające organizmu:       
  1. Codziennie rób 15-25 minutową  przerwę w pracy dla odprężenia. W jej czasie możesz pomedytować lub, jeśli wierzysz, pomodlić się. Twój umysł potrzebuje chwili wyciszenia w ciągu dnia. Już po tygodniu zaobserwujesz  dobroczynny wpływ tych paru minut poświęconych sobie.
  2. Utrzymuj ciało w dobrej kondycji. Ćwiczenia trzy razy w tygodniu nikomu nie zaszkodziły. Wysiłek fizyczny umożliwia doskonały relaks. Zyska na tym nie tylko Twój wygląd, lecz również psychika. Staniesz się spokojniejsza, bardziej zrównoważona i pewniejsza siebie.
  3. Staraj się  myśleć pozytywnie. Wiele osób zgubiło oczekiwanie najgorszego. A przecież równie dobrze może nas spotkać miła niespodzianka. Nasze nastawienie sprawia, że najczęściej otrzymujemy od życia to, czego się spodziewamy.
  4. Jeśli jednak spotka Cię jakiś kłopot, nie chowaj głowy w piasek. Może się bowiem okazać, że wkrótce dołączy do niego następny. trudnych spraw nie odkładaj w nieskończoność. Stań ze zmartwieniem twarzą w twarz. Pomocne może być dokładne wyobrażenie sobie czekających Cię sytuacji. Jeśli przeżyjesz je w myślach, to w rzeczywistości mogą nie być już takie straszne.
  5. Wykorzystuj emocjonalne wsparcie bliskich osób. Nie zostawaj sama z problemami. Po prostu porozmawiaj z przyjaciółką ! nie myśl, że wykorzystujesz ją, obarczając swoimi zmartwieniami. Na pewno kiedyś będziesz mogła odwdzięczyć się jej tym samym.
  6. Zdobywaj nowe umiejętności. Języki obce, nowe sporty, kurs tańca – zawsze możesz się czegoś nowego nauczyć ! Nie grozi Ci wtedy uczucie, że stoisz w miejscu

www.fit.pl