Kiedyś dla kobiety ukończenie wieku balzakowskiego było końcem pewnego życiowego rozdziału. Jeszcze w ubiegłym stuleciu nasze babki były statecznymi kobietami, którym w „tym wieku” wiele rzeczy nie wypadało. Dziś emerytki rozpoczynają studia, zakładają własne firmy, a dobrego samopoczucia we własnym ciele mogłyby im pozazdrościć niektóre nastolatki
fit.pl
2013-09-20 00:00
Udostępnij
Jesień - pora roku, a nie życia
Kult młodości niesłusznie zmusza osoby dojrzałe do ukrywania wieku. A przecież dobry wygląd i wigor to nie tylko domena ludzi młodych. Brytyjska aktorka Helen Mirren zdobywczyni Oscara za rolę w filmie „Królowa”, zawsze była zwolenniczką naturalnego piękna. Dlatego nigdy nie poddała się operacji plastycznej. Niedawno z okazji 65 urodzin udzieliła wywiadu „New York Magazine” i pokazała swoje dojrzałe ciało w odważnej sesji fotograficznej. Niesamowitą formą i świetnym wyglądem chwali się niemal 60- letni Sting. Artysta mówi, że wszystko zawdzięcza jodze. Polskie gwiazdy również coraz większą uwagę przywiązują do zdrowego stylu życia. Sześćdziesięciosiedmioletni mistrz Jan Englert wiele lat temu grał w piłkę nożną, dziś można go zobaczyć nie tylko na teatralnych deskach ale również na kortach tenisowych. Z kolei pisarka Katarzyna Grochola (53 lata) występując w „Tańcu z gwiazdami” udowodniła wszystkim Polkom, że wiek nie stoi na przeszkodzie wielkim wyzwaniom. Żeby żyć pełnią życia, cieszyć się formą i być zadowolonym ze swojego wyglądu, nie trzeba być milionerem. Wystarczy chcieć, a wtedy znajdują się możliwości.

jesienzycia3

Dłużej i lepiej

Statystyki są dla nas optymistyczne. Specjaliści mówią, że średnia długość życia Polaków wydłuża się. Problemem jest jednak jego jakość. Największe siły witalne mamy do 35 roku życia, potem się zmniejszają. Po 50-ce wszelkie procesy starzenia odczuwamy ze zdwojoną siłą. Nieprzyjemne objawy zmuszają do większej troski o zdrowie, do częstszych wizyt i porad specjalistów. Zachodnie społeczeństwa zaczynają o siebie dbać znacznie wcześniej, dzięki temu świetną kondycją i witalnością cieszą się znacznie dłużej. Dużo zależy też od nas samych. Aż 70% sił witalnych zależy od trybu życia, 25% dziedziczymy po rodzicach. Reszta związana jest z czynnikami niezależnymi. Witalności nie sprzyja intensywny tryb życia, brak snu, aktywności fizycznej, przepracowanie oraz stres. Najlepszą i najkrótszą drogą do zwiększenia sił witalnych jest zachowanie równowagi między ciałem i duchem.

 

Jak Cię widzą...

Najwięcej mówi o nas wygląd, dlatego w szczególny sposób powinniśmy dbać nie tylko o sprawność fizyczną, ale również o skórę - bez względu na wiek. Mało która z nas pamięta, jesienzycia2że pierwsze symptomy starzenia pojawiają się już po 25 roku życia. Jednymi z objawów są m. in.: utrata elastyczności skóry oraz pierwsze zmarszczki. Ważne jest więc pielęgnowanie skóry nie tylko w naturalny sposób, np. pijąc minimum 2 litry wody dziennie, ale również wzbogacając dietę. Kapsułki Oli-Femin (dostępne w aptece) to solidna dawka substancji odżywczych dla skóry. Zawierają aż trzy rodzaje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3, omega-6 i omega-9. Mówi się o nich oleje życia. Dzięki nim nasza cera będzie zdrowsza i bardziej promienna. Zawarte w preparacie fitohormony poprawią napięcie i jędrność skóry oraz przeciwdziałają tworzeniu się zmarszczek. Tym samym opóźniają efekty starzenia, więc możemy czuć się dużo młodziej.

Bądź Fit

Obok zdrowego odżywiania kluczową rolę w dojrzałym wieku odgrywa utrzymanie w dobrej formie ciała i umysłu. Warto znaleźć taką aktywność fizyczną, która będzie sprawiała przyjemność, a także odciąży umysł od codziennych zmartwień i w naturalny sposób podniesie poziom hormonu szczęścia (serotoniny) w organizmie. Jednym z kompleksowo działających preparatów dostępnych na rynku, który dostarczy organizmowi energii, witalności oraz poprawi samopoczucie i kondycję jest Vita-Femin. Witaminowy koktajl w tabletkach, redukuje objawy stresu, uczucie zmęczenia oraz uzupełnia ubytki witamin i soli mineralnych. Zawiera aż 30 składników, w tym unikalną odmianę żeń-szenia Dong Quai. Jego właściwości z pewnością odczują panie, którym dokucza hormonalna rewolucja podczas menopauzy. Po wprowadzeniu jakiejkolwiek zmiany, czy to do menu czy trybu życia trzeba odrobinę poczekać. Każdego dnia powinniśmy kierować się pozytywnym nastawieniem do siebie i innych ludzi. Nie bez znaczenia na nasze samopoczucie ma satysfakcja z życia uczuciowego i zawodowego. Gdy na wszystkich poziomach wystąpi równowaga i zadowolenie, odczujemy wzrost sił witalnych. Nie liczy się przecież ile mamy lat, ważne na ile się czujemy.

www.senior.fit.pl