Wiosna już tuż tuż, a jak wiemy jest to pora roku upływająca pod znakiem zmian, odnawiania życia i… porządków. Ale nie tylko tych domowych. Na wiosnę warto pomyśleć także o naszym organizmie, - o oczyszczeniu go z nagromadzonych szkodliwych toksyn
fit.pl
2014-03-21 00:00
Udostępnij
Wiosenne porządki organizmu
detoxCiało człowieka jest niczym wspaniała maszyna, która sama potrafi się odnawiać i oczyszczać. Potrzebuje jednak do tego bodźca z naszej strony. Co powodują szkodliwe toksyny w naszym organizmie? Odpowiadają za bóle głowy, osłabienie, zmęczenie, szarość skóry i matowość włosów. Nasze ciało stara się je na bieżąco usuwać (np. z moczem i potem), jeśli jednak nazbiera się ich za dużo, nie jest w stanie samodzielnie tego zrobić. Zatruty organizm powoduje obniżenie odporności, spowolnienie metabolizmu i przedwczesne starzenie się.

Toksyczne substancje wytwarzane są wewnątrz organizmu (np. w wyniku nieprawidłowej przemiany materii), lub dostają się do niego z zewnątrz - poprzez pokarm i powietrze. W procesie oddychania pobieramy tlen i drobne struktury, które w komórkach zwanych mitochondriami przekształcają je w energię. Proces ten utrzymuje organizm przy życiu, ale w jego wyniku powstają także substancje uboczne zwane wolnymi rodnikami, które z jednej strony wspomagają zwalczanie zakażeń, ale z drugiej potrafią atakować zdrowe komórki, poprzez przemienianie związków tłuszczowych i białek w trujące substancje – wyjaśnia dr Alexander Kraft z kliniki Vertebralia.

Jak więc oczyścić organizm z toksyn?

Warto zacząć od małych kroczków, które neutralizują toksyny, takich jak częste wietrzenie mieszkania, czy hodowanie roślin, które mają moc przemiany dwutlenku węgla w tlen. Należy zażywać witaminę C i E, a także cynk i selen, które zwalczają wolne rodniki. Można także zakupić specjalne oczyszczające zioła. Warto też zajrzeć do sauny i zatroszczyć się o profesjonalne zabiegi, np. borowinowe (jest to peeling i masaż ciała) powodujące uwolnienie się z ciała toksyn. Należy także wyeliminować papierosy i opalanie się. Dobrze jest też wypowiedzieć wojnę wszelkim stresom i wspomóc się jogą i ćwiczeniami gimnastycznymi, a także medytacjami. Te wszystkie zabiegi nie tylko zapobiegną powstawaniu wolnych rodników, lecz także wpływają na ogólne samopoczucie naszego ciała - od poprawy kolorytu naszej skóry, poprzez polepszenie kondycji włosów i paznokci, a na poprawie zdrowia kręgosłupa kończąc – zachwala dr Kraft.

Oczyszczenie organizmu jest najlepszym prezentem jaki możemy mu sprawić na wiosnę. Nasze ciało poczuje się lepiej, poprawimy własny wygląd, a do tego własną kondycję psychiczną. Detoksykacja ciała działa bowiem także na poziomie emocjonalnym, pomaga w wyeliminowaniu niepokojów, gniewu, stresu i oczyszcza nasz umysł.

www.wellness.fit.pl