fit.pl mobile logo

Dietetyczne Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to okres radości, szczodrości i... niebywałego obżarstwa

W wielu krajach Święta Bożego Narodzenia są najważniejszym wydarzeniem roku. To okres radości, szczodrości i... niebywałego obżarstwa.

Na okres świąt pieczołowicie przygotowujemy bardzo kaloryczne, odświętne potrawy. Zjadamy dużo i syto, a potem często chorujemy. Jak ustrzec się od przytycia kilku kilogramów w święta?

Wigilijna wieczerza
Wieczór wigilijny jest najbardziej wzruszającym i uroczystym wieczorem roku. Rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia, te jakże rodzinne święta, pełne przeróżnych pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Potrawy stawiane podczas kolacji na wigilijnym stole są uważane za postne. Zgodnie z tradycją przyrządza się je bez udziału produktów pochodzenia mięsnego. Nie używa się do smażenia smalcu, słoniny, masła. Tego wieczoru nie spożywa się mięs, galaret, ani śmietany i mleka. Co prawda Kościół Katolicki zdjął nakaz postnej wigilii, jednak w większości domów nadal przygotowuje się ją zgodnie z tradycją.

Potrawy wigilijne
Na stole goszczą wówczas ryby, bigos z grzybami, barszcz, zupa z suszu, pieczywo, kapusta z grochem, łazanki z makiem, kasza ze śliwkami, pierogi z grzybami. Do przygotowywania dań wigilijnych nie stosuje się dodatku tłuszczu zwierzęcego, dlatego też potrawy przygotowywane zgodnie ze starymi recepturami powinny być z natury niskokaloryczne. Oczywiście można tu przesadzić z ilością zjadanych dań, ale ogólnie rzecz ujmując potrawy wigilijne są bezpieczne dla naszego żołądka.

Obfitości świątecznego stołu
Po dietetycznej wigilii stajemy przed nie byle jakim wyzwaniem – przeżycia dwóch dni Świąt Bożego Narodzenia. Nie jest to okres łatwy. Wszelkie spotkania rodzinne, wspólne obiadki i podwieczorki sprzyjają nadmiernemu spożywaniu pokarmów. Nie oszukujmy się – wszelkie potrawy świąteczne: flaki, rosoły, golonki, żeberka, faszerowane mięsa, pieczyste kiełbasy i oczywiście słodkie, bogate w bakalie ciasta, nie należą do dań dietetycznych.

Wartość kaloryczna wybranych potraw świątecznych wg. IŻŻ


Nazwa potrawy

Masa 1 porcji
[g]

Wartość kaloryczna [kcal]

Kotlet schabowy

100

357

Flaki

250

210

Kabanosy

100

326

Golonka

200

588

Sernik z rodzynkami

100

340

Ciasto drożdżowe

100

291

Piernik z bakaliami

100

372

Rolada z masą makową

100

353

Keks z bakaliami

100

381

Ciasto tortowe z owocami

150

276

Czekolada nadziewana

50

225

Wino czerwone

100

68


Święta za stołem
Dodatkowym utrudnieniem dla każdego z nas, jest fakt, że częstym zwyczajem w polskich domach jest pozostawanie za stołem przez cały dzień. Siadamy do stołu przed śniadaniem, a pozostajemy za nim, aż do pory kolacji i to bez przerwy na jakikolwiek spacer, czy rozrywkę na świeżym powietrzu. Zwykle tracimy zdrowy rozsądek i popadamy w świąteczne obżarstwo. A nasz biedny przewód pokarmowy samodzielnie musi się z tym nadmiarem jakoś uporać.

Zawsze umiar
Nie ma lepszej rady, niż zachowanie umiaru w spożywaniu wszystkiego, co pyszne, pachnące i niezwykle kuszące. Jeżeli nie chcemy cierpieć na kilka dni przed balem sylwestrowym z powodu 2-3 niewinnie zdobytych świątecznych kilogramów, rozważnie nakładajmy sobie na talerz wszelkie kulinarne dobro. Nie należy z drugiej strony popadać w skrajność i nerwowo przeliczać wszystkie kalorie, odbierając sobie w ten sposób radość z ucztowania, ale zasada zdroworozsądkowego umiaru nikomu nie zaszkodzi.

Kilka porad, które pomogą zdrowo przeżyć Święta:

 1. Unikaj całodniowego przesiadywania za stołem.
 2. Staraj się spędzać czas przy stole raczej na rozmowie niż na jedzeniu.
 3. Pamiętaj, że nie musisz spróbować wszystkich potraw na raz.
 4. Nie nakładaj sobie bardzo dużych porcji na talerz.
 5. Zamiast frytek, klusek i ziemniaków sięgaj po porcję surówki.
 6. Nie jedz niczego na siłę – przejadanie to najgorszy wróg szczupłej sylwetki.
 7. Deseru nie jedz bezpośrednio po obiedzie, odczekaj trochę, daj organizmowi czas na strawienie dwudaniowego obiadku.
 8. Nie przesadzaj ze słodyczami i ciastami – tłuszcz najszybciej się odkłada.
 9. Unikaj alkoholu – najpierw alkohol zostanie spalony, a pozostały posiłek powędruje do magazynów organizmu.
 10. Po spożyciu głównego posiłku wstań od stołu – unikniesz przegryzania między posiłkami.
 11. Zmobilizuj rodzinę do wspólnego spaceru przynajmniej 1 raz dziennie. Aktywność fizyczna pozwoli uruchomić szybsze spalanie pokarmów.


A. Czarnewicz-Kamińska
www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Mikolaj Nq

Pozbądź się tłuszczu, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Fit..Ola

Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl