Zły cholesterol czai się w wielu potrawach i choć wieczerza wigilijna z reguły jest zdrowym posiłkiem, nadmiar smażonych i ciężkostrawnych potraw może niekorzystnie wpłynąć na żołądek, zwłaszcza u osób z chorobami układu krwionośnego i nadwagą
fit.pl
2013-12-18 00:00
Udostępnij
Zdrowe menu wigilijne

Święta to trudny czas dla żołądka, nadmiar potraw oraz ich różnorodne zestawianie, nie pozostawia układu trawiennego obojętnym.  Posiłki, które obfitują w tłuszcze nasycone oraz cholesterol tylko przyczyniają się do rozwoju i zaostrzenia wielu chorób.

Podczas przygotowania świątecznego stołu i potraw warto zastanowić się, co można wyeliminować, a co zastąpić zdrowszą wersją.

Odchudzamy potrawy

Smażona ryba czy pierogi, to przecież pyszne rarytasy i niewielu seniorów może sobie odmówić spróbowania takich dań  podczas wigilijnej wieczerzy. Można jednak je nieco odchudzić, smażąc je na oleju rzepakowym lub oliwie z oliwek zamiast na tradycyjnym oleju słonecznikowym.

Zamiast tradycyjnych sosów do mięsa na bazie śmietany, które zagoszczą w święta, warto zastąpić ją zdrowym odpowiednikiem - np. jogurtem naturalnym.

Zamiast ostrych przypraw wykorzystajmy bogactwo ziół, które poprawiają trawienie, nie zawierają soli i stanowią smaczny dodatek do wielu potraw, między innymi ryb, mięs i zup. Bazylia, oregano, tymianek, czy majeranek świetnie podkreślają smak potraw, dlatego warto wykorzystać z ich mocy także podczas wigilijnej kolacji.

Wigilia to przede wszystkim ryby, które, zwłaszcza morskie, są bogate w bezcenne dla organizmu seniora kwasy omega -3. Zatem, jeśli nie karp, to może śledzić lub pstrąg? Warto je wzbogacić takimi składnikami jak ryż, kasza, czy bakalie. Nie tylko taka potrawa nabierze odświętnego charakteru, ale także urozmaici nasze, na co dzień mało wysublimowane menu.

Prócz tradycyjnych napojów starajmy się w wigilijny wieczór odmówić sobie tradycyjnej, czarnej herbaty na rzecz zielonej, czerwonej a zwłaszcza kompotu z suszu. Choć jego specyficzny smak nie każdemu przypada go gustu, warto przełamać się w tym dniu, gdyż napar z suszu ma właściwości oczyszczające i regulujące trawienie a obfitej kolacji jest to najlepszy ratunek dla pracy żołądka.

U - jak umiar

Pamiętajmy, że wigilijna kolacja ma być tylko dodatkiem do wspólnego spotkania z rodziną, a zatem pozwólmy sobie na delektowanie różnymi pysznościami, ale nie przesadzajmy z jedzeniem. Lżejszy żołądek to lepsze samopoczucie i większa chęć na późny spacer i wspólne kolędowanie.

www.senior.fit.pl