fit.pl mobile logo

12 efektów ubocznych ćwiczeń na siłowni!

Aktywnośc fizyczna ma wiele zalet, poprawia nie tylko kondycję, ale również ma wpływ na nasz umysł i samopoczucie. Niestety wielu początkujących, ale również tych stałych, bywalców siłowni ma nieprzyjemne objawy, które wsytepują z powodu zwiększenia aktywności fizycznej. Jesteś na nie przygotowany?
 

UWAGA!

Każda aktywność fizyczna, zwłaszcza gdy masz nadwagę, powinna być rozpoczęta pod nadzorem trenera personalnego, który dobierze do ciebie odpowiednią aktywność fizyczną. Zwracaj uwagę na każdą zmianę w twoim samopoczuciu. Jeśli martwisz się o swój stan najlepiej skontaktuj się ze specjalistą.

 

Skurcze mięśni

 • Przyczyny: Skurcze mięśni spowodowane są wyczerpaniem i brakiem równowagi elektrolitów.
 • Co robić? Zawsze pij wodę podczas treningu. Zawsze w bidonie powinieneś mieć przynajmniej wodę, choć najlepszym wyborem jest napój sportowy, zawierający mikroelementy niezbędne dla organizmu. Nie zapomnij też o rozciągnięciu po treningu.

 

Uczucie zatkania nosa

 • Przyczyny: Aktywność fizyczna rozszerza i zwęża naczynia w zatokach. Możliwe jest również zapalenie błony śluzowej nosa i proste alergie.
 • Co robić? Trenuj w klimatyzowanych salach gimnastycznych. Gdy jesteś na świeżym powietrzu, staraj się trzymać z daleka od dróg.

 

Swędzenie

 • Powody: Aktywność fizyczna powoduje, że serce pompuje więcej krwi i rozszerza wszystkie naczynia i naczynia włosowate. Te z kolei aktywują zakończenia nerwowe, które wysyłają sygnały do mózgu, interpretowane jako swędzenie.
 • Co robić? Regularnie chodź na siłownię: twój mózg przyzwyczai się do tego uczucia i przestanie na niego reagować. Im dłuższe przerwy między treningami, tym większe uczucie swedzenia będziesz odczuwać. Jeśli pojawia się wysypka, powinieneś pójść do lekarza.

 

Potrzeba skorzystania z toalety

 • Powody: praca nóg rezonuje z przewodem pokarmowym i dosłownie sprawiają, że wszystkie narządy "budzą się" i zaczynają działać. Jest to najczęściej spotykane w przypadku biegaczy, na co jest nawet specjalne określenie: biegunka biegacza.
 • Co robić? Zjedz 2 godziny przed treningiem, unikaj oczywiście tłustych potraw, a także potraw bogatych w błonnik. Nie zapomnij też rozgrzać się przed treningiem.

 

Uczucie lodowatego brzucha

 • Przyczyny: Podczas treningu w mięśniach jest więcej krwi niż w narządach wewnętrznych. Mięśnie wytwarzają dużo ciepła, które emituje skóra. Dlatego możesz odczuwać, że twój żołądek jest trochę zimny w dotyku.
 • Co robić? Jest to normalna reakcja fizjologiczna. Po ukończeniu treningu uczucie zniknie.

 

Nudności

 • Przyczyny: wypływ krwi z żołądka i wstrząsanie narządami wewnętrznymi może powodować nieprzyjemne odczucia w żołądku.
 • Co robić? Nie jedz dużo błonnika w dniach, kiedy masz trening. A jeszcze lepiej, zapamiętaj, jakie jedzenie wywołuje doznanie, i staraj się tego nie jeść, zanim pójdziesz na siłownię. Jeśli poczujesz mdłości, weź kilka łyków wody lub napoju sportowego. Możesz nawet wypić trochę sody. Jedzenie cukierków lub gumy do żucia może być również dobrym sposobem na zwiększenie poziomu glukozy we krwi.

 

Zawroty głowy

 • Powody: nagły przepływ krwi do nóg, przegrzanie lub zatrzymanie ćwiczenia.
 • Co robić? Nie zapomnij rozgrzać się przed treningiem i rozciągnąć po nim. Możesz odpocząć siedząc między ćwiczeniami - krew przepływa do serca. Aby zapobiec omdleniu i możliwym obrażeniom, zalecamy usiąść, jeśli poczujesz się źle lub nawet położyć się, aby zapewnić przepływ krwi do głowy.

 

Zdrętwiałe palce u nóg

 • Powody: obrzęk nóg spowodowany przez ciepło wydzielane przez mięśnie, obcisłe buty, a nawet zapalenie nerwów.
 • Co robić? Poruszaj regularnie palcami, aby poprawić przepływ krwi. Kup specjalne obuwie sportowe w odpowiednim rozmiarze.

 

Siniaki

 • Powody: Słabe naczynia, zła dieta i urazy.
 • Co robić? Bądź ostrożniejszy podczas treningów, unikaj zbyt intensywnych sesji treningowych i spożywaj więcej pokarmów bogatych w witaminę C.

 

Ból w boku

 • Powody: Przepływ krwi nasila się, a krew przechodzi z narządów wewnętrznych do mięśni, ale nie dzieje się to równomiernie. Wątroba i śledziona są przepełnione krwią i naciskają na własne ściany, co powoduje ból w boku.
 • Co robić? Zatrzymaj się lub zwolnij. Nawet podczas biegu możesz odetchnąć, przycisnąć bolesny obszar i puścić go, gdy wydychasz powietrze. To sprawi, że krew będzie szybciej płynąć. Zawsze pilnuj oddechu podczas biegania.

 

Ciemny mocz

 • Powody: Może to być spowodowane odwodnieniem i zniszczeniem komórek mięśniowych podczas treningu.
 • Co robić? Pij wodę podczas treningów. Jeśli symptom nie zniknie, udaj się do lekarza.

 

Zespół opóźnionej początkowej bolesności mięśni, czyli zakwasy

 • Powody: Zakwasy rozpoczynają się 24-72 godziny po treningu, który był znacznie bardziej intensywny niż zwykle lub został zrobiony po dłuższej przerwie. Zakwasy są spowodowane przez mikrourazy i produkty przemiany materii w mięśniach. Może to prowadzić do bólu całego ciała lub po prostu tej partii ciała, którą trenowaliśmy intensywnie.
 • Co robić? Pomimo bólu, spróbuj poruszać się więcej i pij dużo wody, aby wypłukać toksyny z organizmu tak szybko, jak to możliwe. Bardzo pomocny może być również masaż.

Czy doświadczyłeś jakiś skutków ubocznych po treningu? Jeśli tak, jak sobie z nimi radziłeś? Podziel się swoimi sposobami na dolegliwości potreningowe w komentarzach!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Patka

Wejdź teraz na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline. I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów! Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreeneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów! Zmień sięnnie do poznania nawet w ciągu jendego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Dawid

Wejdź na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline. I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów! Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreeneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów! Zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Klaudia Molska

Pod opieką www.igortreneronline.pl będziesz guru siłowni :) Ja gdy zaczynałam bardzo się bałam i praktycznie wszędzie popełniałam błąd. Igor pomógł mi przełamać lęki, pokazał mi krok po kroku jak mam wykonywać dane ćwiczenia. Dobrał mi też świetną dietę i czuję się teraz jak młody dzik :) Dał mi też świetną szansę na zarobki! www.igortreneronline.pl - Najlepszy trener w Polsce! Dołącz do mnie i zgarnij swoje 10 000 złotych :)

Zgłoś nadużycie-
marcela.t93

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego miesiąca! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Monika Nowak

Pakiet ćwiczeń powinien być przede wszystkim dostosowany do naszych możliwości. Nie ma sensu przeciążać organizmu. Najlepiej zacząć od czegoś lekkiego i z czasem podnosić sobie poprzeczkę. W celu uzyskania idealnej figury nie należy także zapominać o zbilansowanej diecie i stosowaniu iqacai na przyśpieszenie metabolizmu.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl