Atopowe zapalenie skóry? To już nie wyrok!

Rozpoznawane coraz częściej, już u niemowląt, przysparzające wiele bólu zarówno dzieciom jak i dorosłym – atopowe zapalenie skóry. To przewlekła choroba, która atakuje podstępnie, szybko się rozwija i dostarcza choremu mnóstwa przykrych doświadczeń – zarówno dolegliwości fizycznych, jak też psychologicznych, w postaci obniżonego poczucia własnej atrakcyjności oraz trudności w kontaktach społecznych. Jeszcze kilka lat temu osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry stawały się gronem wykluczonym społecznie. Dzisiaj atopowe zapalenie skóry u dorosłych, jak też u dzieci to już nie wyrok. To wyzwanie, któremu można podołać! Kopiuj do schowka czysty tekst
fit.pl
2016-11-25 00:00
Udostępnij
Atopowe zapalenie skóry? To już nie wyrok!

Atopowe zapalenie skóry – z czym to się je?
AZS rozpoczyna się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, najczęściej w postaci marszu alergicznego już u niemowląt do 6 miesiąca życia. Zdarza się jednak, że atak choroby pojawia się dopiero w życiu dorosłym. Objawy atopowego zapalenia skóry są na tyle charakterystyczne, że nie da się ich pomylić z żadną inną chorobą. Osoba dotknięta tym schorzeniem cierpi na silny świąd, zmiany wypryskowe na skórze oraz jej nadmierne przesuszenie wraz z łuszczeniem się. Pojawiają się częste lichenifikacje czyli pogrubienia skórne. W miejscach, gdzie stan zapalny utrzymuje się przez dłuższy czas skóra się poletkuje. Na powierzchni naskórka nadmiernie kolonizuje się gronkowiec złocisty, którego obecność zwiększa częstotliwość i nasila infekcje towarzyszące chorobie. Objawy doprowadzają pacjentów do silnego dyskomfortu, bólu i pieczenia skóry.

Skąd bierze się choroba? Dlaczego atakuje akurat te osoby a nie inne? Na te pytania medycyna wciąż poszukuje odpowiedzi, jednakże pozostaje na etapie domysłów i hipotez. W rozwoju atopowego zapalenia skóry podkreśla się rolę zaburzeń funkcji układu immunologicznego, nieprawidłowości w funkcjonowaniu bariery naskórkowej oraz dziedziczenia. Nieubłagana genetyka nie pozostawia na chorych suchej nitki – jeśli atopowe zapalenie skóry dotknęło oboje dorosłych z rodziny, ryzyko wystąpienia choroby u dziecka sięga nawet 75%.

Kiedy dochodzi do wywołania objawów? Przede wszystkim pod wpływem alergenów wziewnych, pokarmowych czy chemicznych. W zależności od nasilenia choroby czynnikiem wywołującym objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych będą silne alergeny, jak mocne detergenty, kakao, orzechy czy miód, albo również codzienne substancje pokarmowe lub wziewne, zawarte w domowym powietrzu. Nasilenie objawów zwiększa się wraz z wahaniem temperatur, suchością powietrza oraz przegrzewaniem skóry.
Jak sobie radzić?
Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na wprowadzeniu i utrzymaniu w organizmie odpowiednich proporcji kwasów omega oraz eliminacji czynników uczulających. Dodatkowo zadaniem ciągłym podczas przebiegu choroby jest naprawianie uszkadzającego się naskórka – poprzez stosowanie maści Bepathnem na atopowe zapalenie skóry, kremów, produktów natłuszczających oraz sterydów. Czasami stosuje się również leczenie metodą fototerapii – naświetlania promieniami UVA i UVB.  Postępowanie domowe opiera się również o łagodzenie stanu zapalnego i dyskomfortu bólowego, unikanie tarcia, drapania i podrażniania skóry.
Skuteczna pomoc
Kiedy wyszukujesz coraz więcej produktów, których skuteczność okazuje się być mizerna, a Twój portfel ubożeje coraz mocniej, zaczyna dopadać zwątpienie. Rynek medyczny i farmaceutyczny proponuje dziesiątki, jeśli nie setki produktów mających na celu skuteczną pomoc przy atopowym zapaleniu skóry. Coraz częściej słyszysz, że „ta maść jest niezawodna na atopowe zapalenie skóry”, „ten krem Cię nie zawiedzie” oraz wiele innych sloganów. Rozczarowanie jest tym większe, im więcej pozytywnych opinii usłyszysz wcześniej od innych osób oraz wprost proporcjonalne do ceny produktu.

Zanim sięgniesz po kolejne niesprawdzone produkty i przysporzysz sobie kolejnych powodów do irytacji przeczytaj artukuł o skutecznej pomocy dla skóry atopowej i wypróbuj Bephanthen Sensderm. Dlaczego właśnie ten produkt? W odróżnieniu od swoich rynkowych konkurentów cechuje się wielokierunkowym działaniem – likwiduje świąd, niweluje zaczerwienienie skóry oraz przywraca naskórkowi naturalny wygląd i skład biochemiczny. Wyróżnia go fakt, iż zawiera lipidy w strukturze lamelarnej, imitujące naturalne lipidy naskórka, odbudowujące uszkodzoną skórę. Dodatkowo nasycony został prowitaminą B5 i naturalnymi tłuszczami pielęgnacyjnymi. To jedyny krem na atopowe zapalenie skóry, który pozbawiony jest całkowicie (a to już wyjątkowe na naszym rynku!) substancji konserwujących, zapachowych i barwników, dzięki czemu nie ma właściwości drażniących, nie uczula i nie nasila objawów.