Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Skóra dziecka zmagającego się z AZS jest niezwykle wrażliwa i delikatna, dlatego jej pielęgnacja wymaga wyjątkowej dbałości. Jakich kosmetyków używać, by nie zaszkodzić skórze malucha? 
fit.pl
2015-10-16 00:00
Udostępnij
Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry


Emolienty – podstawa przy AZS

W przypadku atopowego zapalenia skóry, poza leczeniem objawowym oraz eliminacją alergenu z diety lub otoczenia malucha, niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja. Podstawą jest systematyczne (kilka razy dziennie!) nawilżanie i natłuszczanie skóry specjalnymi kremami i maściami, tzw. emolientami.

Stosowanie emolientów to nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale ważny element leczenia. Zapobiegają przechodzeniu atopowego zapalenia skóry w stan zaostrzenia, przywracają skórze naturalną barierę ochronną, zwiększają jej elastyczność i zapobiegają nadmiernej utracie wody. Pomagają również zapobiegać swędzeniu i zmniejszają częstość występowania stanów zapalnych.
Emolienty polecane są wszystkim dzieciom i dorosłym o szczególnie wrażliwej skórze, a do takich należą właśnie - cierpiący na atopowe zapalenie skóry.

Kremy, emulsje, mleczka - przyjaciele dziecięcej skóry

Emolienty występują w postaci kremów, maści, ale także emulsji, płynów do kąpieli czy żeli pod prysznic. W zależności od konsystencji mają inne funkcje, dlatego nie należy się ograniczać tylko do stosowania jednego z ich. Preparaty o mlecznej konsystencji zatrzymują wodę w skórze. Te, w postaci emulsji, nadają jej gładkość, zaś te w kremie – nie tylko zatrzymują wodę i wygładzają, ale dodatkowo nawilżają.
Warto zadbać o to, by wszystkie preparaty pochodziły z jednej serii – wtedy skutecznie się uzupełniają.

Pomoc z apteki

Emolienty przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci i osób dorosłych - można znaleźć w każdej aptece. Są dostępne bez recepty, jak np. Latopic®. Emolienty Latopic® to jedyne emolienty zawierające w swoim składzie metabolity Lactobacillus sp., które w naturalny sposób działają przeciwdrobnoustrojowo. Pomagają zapobiegać rozwojowi Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), który może zaostrzyć objawy skórne u osób ze skórą atopową.

www.dziecko.fit.pl