Bruksizm i nadwrażliwość zębów – jak poradzić sobie z tymi chorobami?

Bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, wywołując różnorodne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia. Choć nazwa ta może być nieznana dla wielu, to jednak problem ten dotyka już ponad 30% ludzi, według szacunków. W ostatnich latach świadomość społeczna na temat bruksizmu zaczęła wzrastać, jednakże nadal pozostaje on trudny do wykrycia u wielu osób.
Aleksandra Załęska
2024-04-10 14:09
Udostępnij
Bruksizm i nadwrażliwość zębów – jak poradzić sobie z tymi chorobami?

Szparagowe szlaki: Perspektywa na przykładzie 6 dolin bruksizmu

Bruksizm, znany już w XIX wieku, wydaje się być obecnie coraz bardziej powszechny. Wielu chorych nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że cierpią na tę przypadłość, co powoduje, że liczba zdiagnozowanych przypadków może być niższa niż faktyczna. Jak zatem rozpoznać bruksizm i jakie są jego skutki?

Bruksizm może manifestować się na różne sposoby, zarówno poprzez nawykowe zaciskanie zębów w ciągu dnia, jak i nocne zgrzytanie. Te ostatnie są często rozpoznawane przez osoby śpiące w pobliżu, które słyszą charakterystyczny dźwięk. Objawy bruksizmu mogą być różnorodne, obejmując nadmierne starcie zębów, przerost mięśni żwaczy, bóle stawu skroniowo-żuchwowego, problemy z żuciem czy otwieraniem ust, a nawet dolegliwości takie jak bóle głowy, karku czy pleców.

Leczenie bruksizmu wymaga podejścia całościowego, uwzględniającego zarówno aspekty psychologiczne, jak i fizyczne. Przyczyny tej przypadłości mogą być związane z nadmiernym stresem, wadami zgryzu, brakami zębowymi czy innymi problemami stomatologicznymi. Dlatego też terapia bruksizmu obejmuje szeroki zakres działań, począwszy od pracy z psychologiem nad redukcją stresu, poprzez diagnozowanie wad zgryzu, aż po terapię szynową czy fizjoterapię stomatologiczną.

Nieleczony bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrata wysokości zębów, uszkodzenie stawu żuchwowego czy trudności w odbudowie zębów. Dlatego ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i reakcja na tę przypadłość.

Jednym z powiązanych problemów zębowych, które może towarzyszyć bruksizmowi, jest nadwrażliwość zębów. Objawia się ona bólem przy spożywaniu zimnych, słodkich lub kwaśnych pokarmów i może być związana z ubytkami przyszyjkowymi czy zsuwającymi się dziąsłami. W leczeniu nadwrażliwości i bruksizmu istotną rolę odgrywają doświadczone higienistki, które mogą doradzić odpowiednie metody higienizacji jamy ustnej oraz produkty wspomagające w redukcji dolegliwości.

Bruksizm, choć wciąż niewystarczająco zrozumiany i często niediagnozowany, wymaga kompleksowego podejścia oraz świadomości zarówno ze strony pacjentów, jak i specjalistów. Zrozumienie tej przypadłości oraz skuteczna terapia mogą przynieść ulgę i poprawę jakości życia osobom dotkniętym tą dolegliwością.

Podsumowując, bruksizm to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, wywierając negatywny wpływ na ich zdrowie i komfort życia. Jednakże odpowiednie zrozumienie tej przypadłości oraz zastosowanie kompleksowej terapii mogą przynieść ulgę i poprawę jakości życia pacjentów. Warto zatem być świadomym swojego zdrowia jamy ustnej i podejmować odpowiednie działania w przypadku wystąpienia problemów związanych z bruksizmem.