Dentysta wylicza codzienne nawyki, które mogą szkodzić Twoim zębom. Lepiej je znać!

W współczesnym życiu, pełnym pośpiechu i stresu, łatwo jest wpaść w szkodliwe nawyki, które mogą negatywnie wpływać na kondycję i zdrowie zębów. Niektóre z tych nawyków mogą się wydawać niewinne, a nawet mogą działać nieświadomie, ale ich długotrwałe powtarzanie może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Dlatego istotne jest, aby poznać te codzienne nawyki, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej i świadomie pracować nad ich eliminacją.
Aleksandra Załęska
2024-06-06 14:04
Udostępnij
Dentysta wylicza codzienne nawyki, które mogą szkodzić Twoim zębom. Lepiej je znać!

Razem z dr. Romaną Markiewicz-Piotrowską z kliniki stomatologicznej Piotrowscy&Bejnarowicz, przyjrzeliśmy się bliżej kilku powszechnym nawykom, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie zębów, oraz przedstawimy kilka praktycznych porad, jak unikać pułapek nawyków i dbać o zęby.

Obgryzanie, przegryzanie, przygryzanie – nawykowe zło

Na czele listy złych nawyków znajduje się obgryzanie paznokci. Może to wydawać się niewinne i nieszkodliwe, ale w rzeczywistości prowadzi do ścierania się szkliwa i zwiększa ryzyko infekcji w jamie ustnej. Bakterie gromadzące się pod paznokciami są przenoszone do ust, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie zębów, zwiększona podatność na pęknięcia i uszkodzenia oraz choroby dziąseł spowodowane bakteriami.

Kolejnym szkodliwym nawykiem jest gryzienie przedmiotów, takich jak długopisy, ołówki czy wieczka od butelek. Nacisk wywierany na zęby podczas gryzienia twardych przedmiotów może powodować pęknięcia szkliwa, co z czasem może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Zamiast tego, warto zastąpić ten nawyk zdrowszymi alternatywami, takimi jak żucie gumy bez cukru, która może pomóc w odstresowaniu i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Używanie zębów jako narzędzia to kolejny często stosowany, ale bardzo ryzykowny nawyk. Otwieranie butelek czy paczek zębami może prowadzić do ich uszkodzenia, co może wymagać interwencji stomatologicznej.

Nawykowe ssanie kciuka również może być szkodliwe, ponieważ może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju zgryzu i sprzyjać rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Zaleca się stosowanie specjalnych nakładek na palce lub konsultacje z ortodontą, aby pomóc w wyeliminowaniu tego nawyku.

Z higieną na bakier – to zawsze szkodzi

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, tak jak zbyt mocne szczotkowanie zębów, również może być szkodliwa. Zbyt agresywne szczotkowanie może prowadzić do cofania się dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych i zwiększenia wrażliwości na ból. Aby uniknąć tych problemów, zaleca się używanie miękkiej szczoteczki i delikatnych ruchów podczas szczotkowania.

Podobnie dzieje się w przypadku nieprawidłowego używania wykałaczek lub innych ostrych przedmiotów do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Może to prowadzić do uszkodzeń dziąseł i zębów. Zamiast tego, można zastosować nić dentystyczną lub szczoteczkę międzyzębową, które są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Spożywanie i używanie pod kontrolą

Oprócz wcześniej wymienionych praktyk, istnieje wiele innych codziennych nawyków, które mogą negatywnie wpływać na nasze zęby i dziąsła, są one głównie związane z używkami i przyzwyczajeniami spożywczymi.

Jednym z takich nawyków jest nadmierne spożywanie cukru i słodkich napojów, które są główną przyczyną próchnicy zębów. Chcąc temu zapobiec, warto ograniczyć spożycie słodyczy i napojów gazowanych, a także myć zęby lub choć płukać usta wodą po spożyciu słodkich pokarmów.

Na końcu listy, co oczywiście nie znaczy, że najmniej szkodliwe, znajduje się alkohol i papierosy. Palenie tytoniu to wyjątkowo szkodliwy nawyk, który nie tylko zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, ale także powoduje przebarwienia zębów i nieświeży oddech. Rzucenie palenia jest najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia jamy ustnej, a także dla ogólnego stanu zdrowia.

Nadmierne spożywanie alkoholu również może prowadzić do problemów z jamą ustną, w tym do zwiększonego ryzyka raka jamy ustnej i chorób dziąseł. Ograniczenie spożycia alkoholu i regularne kontrole stomatologiczne mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Świadomość przede wszystkim

Świadomość negatywnego wpływu niektórych nawyków na zdrowie jamy ustnej oraz stosowanie się do zaleceń specjalistów może znacząco przyczynić się do poprawy stanu naszych zębów i dziąseł.

Odpowiednia higiena jamy ustnej w połączeniu z regularnymi wizytami u dentysty, to klucz do utrzymania zdrowego uśmiechu na długie lata.