Chore serce seniora wymaga szczególnej opieki

Senior z problemami sercowymi to chory, wymagający szczególnej uwagi ze strony rodziny i lekarzy. O czym trzeba pamiętać, troszcząc się o bliską, chorą na serce osobę?
fit.pl
2012-05-11 00:00
Udostępnij
Chore serce seniora wymaga szczególnej opieki

Po latach intensywnej pracy nadciśnienie i choroba wieńcowa dotyka wielu starszych pacjentów. Aż połowa zgonów spowodowana jest problemami z sercem najczęściej u osób starszych, ale także w średnim wieku. Opieka nad osobą z chorym sercem to szczególne zadanie, które wymaga od bliskich lub opiekunów wiedzy, ale także cierpliwości i zaangażowania.

Kontrola stanu i regularne badania

Osoby cierpiące na problemy sercowe powinny regularnie badać ciśnienie tętnicze, cukier oraz konsultować się z lekarzem w celu ustalenia diety oraz leczeniu farmakologicznym. Seniorzy z nadciśnieniem skarżą się na bóle w tylnej części głowy i karku. Inne objawy to szum w uszach, uczucie gorąca, osłabienie wzroku, zawroty głowy. Sprawdzanie tętna i mierzenia ciśnienia a także poziomu cukru powinno być znajważniejszymi czynności, prócz przyjmowania leków o stałych porach. Nad tym powinni czuwać także bliscy i opiekunowie.

Częstą dolegliwością u osób starszych jest niedokrwienie serca. Miażdżyca, powodująca zatory w żyłach i tętnicach serca,  utrudnia przepływ krwi, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia serca i zawału. Chory może wtedy skarżyć się na uczucie pieczenia, czy ciężaru w sercu, ból w okolicach mostka oraz nudności, duszności i osłabienie. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
 
Zmiana stylu życia

Chory na serce powinien zamienić przesiadywanie przed telewizorem  na umiarkowany wysiłek fizyczny w ciągu dnia. Serce lubi ruch, dlatego warto nakłonić seniora do choćby krótkich wycieczek w  pobliskim parku.

Dieta, czyli przez żołądek do serca

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan serca seniora jest dieta. Osoby z chorym sercem bardzo często mają problemy z wysokim cholesterolem i nadciśnieniem. W tej sytuacji sól i cukier powinny być kategorycznie wyeliminowane z diety. Ponadto bardzo ważnym elementem diety powinny być składniki zawierające potas a także pełnoziarniste pieczywo, ryby, chude mięso, oraz soki z aronii, porzeczek oraz grejfrutów. Zawierają one flawonoidy, które ochronnie wpływają na układ krążenia, są również małokaloryczne i co najważniejsze zawierają niewielkie ilości cukru.

Wsparcie

Bardzo ważne jest także wsparcie psychiczne dla osób z chorym sercem. Osobom z problemami układu krążenia zaleca się prowadzienie spokojnego trybu życia, bez narażenia na stres i silne emocje. Dobre samopoczucie, a przede wszystkim humor i dystans do choroby mogą zdecydowanie poprawić komfort życia i i mieć nieoceniony wpływ na codzienne zmagania z chorobą.