Choroba lokomocyjna – wakacyjna zmora urlopowicza

Ból głowy i nudności dotyczą co piątego Polaka udającego się na urlop. Wszystkiemu winna kinetoza, znana bardziej jako choroba lokomocyjna. Nie da się jej wyleczyć, ale można złagodzić objawy
fit.pl
2011-08-12 00:00
Udostępnij
Choroba lokomocyjna – wakacyjna zmora urlopowicza

Lada dzień na wakacyjne wyprawy wyruszą spragnieni słońca urlopowicze. Dla wielu z nich podróż będzie jednak prawdziwą męczarnią. Bóle głowy, dreszcze, nudności, a nawet wymioty towarzyszące jeździe to typowe objawy kinetozy, znanej bardziej jako choroba lokomocyjna.

Uciążliwe objawy pojawiają się już po kilku minutach jazdy samochodem, autobusem lub nawet pociągiem. Nasilają się podczas ruszania, hamowania oraz na ostrych zakrętach. Przyczyną uciążliwej dolegliwości jest rozbieżność sygnałów dostarczanych do mózgu przez oczy i błędnik. Zmysł wzroku rejestruje ruch, ale błędnik zachowuje się tak, jakbyśmy stali w miejscu. Wskutek informacyjnego chaosu, z którym ludzki mózg nie potrafi sobie poradzić, pojawiają się ból głowy i mdłości. Wiele czynności takich jak na przykład nauka angielskiego przestaje być w samochodzie możliwa.

Na kinetozę, bo tak medycznie określa się chorobę lokomocyjną, cierpi co piąty Polak. Dla nich dojechanie do celu jest zawsze prawdziwą męczarnią, bo dolegliwości nie da się wyleczyć. Są jednak sposoby złagodzenia jej objawów.

W każdej aptece można kupić środki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Są skuteczne, jednak ich ubocznym działaniem jest senność, zmęczenie, brak energii i suchość w ustach. Jeśli nie chcesz doświadczać ich na własnej skórze, spróbuj naturalnych metod łagodzenia kinetozy np. wywar z imbiru, który zapobiega nudnościom.

Choroba lokomocyjna jest powiązana także z psychiką. Niektórzy nie skarżą się na dolegliwości (np. nudności, zawroty głowy), jeśli podczas jazdy mają uwagę zaprzątniętą zajęciami wymagającymi skupienia.

Oto kilka porad, które dodatkowo pomogą złagodzić objawy choroby lokomocyjnej:

  • Usiądź przodem do kierunku jazy, oprzyj głowę o zagłówek i postaraj się wpatrywać ciągle w jeden, stały punkt.
  • Na godzinę przed podróżą nie objadaj się. Nie jedz też w samochodzie podczas jazdy.
  • W autobusie lub pociągu usiądź blisko drzwi lub okna. Unikaj miejsc „na kole” oraz na końcu autobusu, w których ruch pojazdu jest najbardziej odczuwalny.
  • W czasie podróży nie czytaj.
  • Rób częste przerwy, wdychaj świeże powietrze.
  • Przed wyjazdem usuń z pojazdu wszystkie samochodowe zapachy. Nie używaj też intensywnych perfum.
  • Warto mieć przy sobie foliowe woreczki, by w awaryjnej sytuacji móc z nich skorzystać.


www.fit.pl