fit.pl mobile logo

Co to jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, która objawia się swędzącymi, suchymi plamami na ciele. Jest bardzo uciążliwa dla chorych, nie tylko ze względów kosmetycznych. Niektóre rodzaje łuszczycy są mocno nasilone i szczególnie odporne na leczenie, dlatego warto zapewnić skórze dodatkową pomoc. Jak radzić sobie z łuszczycą? Odpowiedź w poniższym artykule!

Łuszczyca – obraz kliniczny

 

Łuszczyca to przewlekła, ogólnoustrojowa choroba, manifestująca się łuszczącymi zmianami skórnymi. Wedle niektórych źródeł, choroba ta dotyka 2-4% populacji i może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Mimo szeroko zakrojonych badań, jej przyczyny nie są do końca poznane. Wiadomo, że ma podłoże genetyczne i immunologiczne. Łuszczyca może przybierać różną formę.

Najczęstsze odmiany łuszczycy:

 • zwykła – zmiany zlokalizowane są w obrębie kolan, łokci i owłosionej skóry głowy. Jest najczęściej występującą odmianą łuszczycy (stanowi około 80-90% wszystkich przypadków);
 • plackowata – charakteryzuje się czerwonymi plamami, które pokrywają obszary skóry. Na powierzchni tych płasko-wyniosłych grudek powstają biało-srebrzyste łuski, które mogą odpadać podczas pocierania czy drapania. Zmiany te są powszechnie spotykane na łokciach, kolanach i skórze głowy;
 • kropelkowa – głównym objawem są liczne i drobne wykwity o barwie czerwonobrunatnej, wyraźnie zaznaczone na powierzchni skóry. Zmiany skórne przypominają kropelki – stąd nazwa. Ten typ łuszczycy najczęściej atakuje dzieci i może zapowiadać pojawienie się łuszczycy zwykłej w przyszłości;
 • krostkowa – jej objawy to białe pęcherze wypełnione ropą i duże obszary czerwonej, podrażnionej skóry. Łuszczyca krostkowa zwykle występuje na mniejszych obszarach ciała, takich jak dłonie lub stopy, ale czasem może przyjąć postać uogólnioną;
 • stawowa – najczęściej atakuje stawy kończyn górnych i dolnych, stawy w okolicy biodrowo-krzyżowej oraz w kręgosłupie. Objawia się bolesnością stawów, ich zaczerwienieniem, zesztywnieniem, a także zmianami skórnymi i paznokciowymi.

 

Jak radzić sobie z łuszczycą?

 

Objawy łuszczycy są uciążliwe i obniżają komfort życia chorego. Wpływają nie tylko na jego ogólny stan zdrowia, ale również na psychikę. Osoby dotknięte łuszczycą często stają się wycofane w kontaktach międzyludzkich, a czasem popadają w depresję, nie mogąc poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami i brakiem akceptacji.

Jak walczyć z łuszczycą, gdy terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów?

 

Stosuj kosmetyki przeznaczone dla skóry z łuszczycą

 

Obecnie rynek oferuje bogatą ofertę środków do pielęgnacji skóry. Tylko jak wybrać najlepszy? Należy przede wszystkim patrzeć na skład – produkty dla zmienionej chorobowo skóry powinny być jak najbardziej delikatne i naturalne, by jej nie podrażnić. Osoby borykające się z tą chorobą powinny stosować nie tylko specjalne maści i kremy, ale również dedykowany dla ich skóry żel pod prysznic, mydło do rąk oraz szampon na łuszczycę, by minimalizować objawy choroby.

 

Wystawiaj skórę na działanie słońca

 

Dermatolodzy zalecają terapię słońcem w przypadku łuszczycy, a osoby cierpiące na tę chorobę zauważają wyraźne rezultaty przy regularnym opalaniu. Jednak w tej kwestii należy zachować umiar, by nie nabawić się poparzeń słonecznych. Warto zastosować kremy z filtrem, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem promieni.

 

Zadbaj o odpowiedni tryb życia

 

Nie samą pracą człowiek żyje – równie ważny jest sen, urlop, relaks i czas spędzony z rodziną. Czynniki związane ze stylem życia mogą przyczyniać się do zachorowania na łuszczycę (a później do jej nawrotów). Zaliczamy do nich:

 • stres
 • zła dieta
 • picie alkoholu
 • palenie tytoniu
 • nieuregulowana gospodarka hormonalna
 • substancje chemiczne
 • odwodnienie

Zmiana nawyków może pomóc w łagodzeniu przykrych dolegliwości.

 

Stosuj odpowiednią dietę

 

Jeśli cierpisz na łuszczycę, warto zastanowić się nad wdrożeniem poniższych rad, by zapobiegać zaostrzeniom:

 • spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby: makrela, łosoś, pstrąg, sardynki; orzechy włoskie; olej lniany; nasiona chia)
 • jedz warzywa i owoce
 • ograniczaj mięso
 • unikaj spożywania cukru, słodyczy i napojów słodzonych
 • pij codziennie około 2 l płynów (najlepiej wody)
 • jedz produkty zbożowe (szczególnie pełnoziarniste)
 • zadbaj o prawidłową wagę

 

Stosuj lecznicze kąpiele

 

Kąpiel z dodatkiem odpowiednich produktów może zdziałać cuda na swędzące zmiany łuszczycowe. Do wody możesz dodać olejek eteryczny (np. z drzewa herbacianego), sól z Morza Martwego, sól Epsom, płatki owsiane lub zioła (np. rumianek). Temperatura wody odgrywa tu także ważną rolę – powinna wynosić 35-40 stopni C i trwać około 20 minut. Lecznicze kąpiele powinno się zażywać 2-3 razy w tygodniu.

 

Jak sobie radzić z łuszczycą – podsumowanie

 

Odpowiednia dieta, zredukowanie stresu i odpowiednia pielęgnacja to niezbędne elementy w walce z łuszczycą. Warto wcielić w życie powyższe rady, by cieszyć się piękną i gładką skórą.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl