Domowe sposoby na ból gardła - jak radzić sobie bez antybiotyków?

Domowe sposoby na ból gardła to m.in. miód, cytryna, płukanie gardła solą i wodą utlenioną czy zioła o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Ze względu na łatwy dostęp do produktów wykorzystywanych do przyrządzania rozmaitych specyfików, często domowe sposoby na gardło traktowane są jedynie jako sposób na delikatne załagodzenie objawów, tymczasem niektóre zioła wykazują działanie przeciwbakteryjne i w wielu przypadkach mogą zastąpić antybiotyk. Sprawdź, jak przy bólu gardła radzić sobie bez antybiotyku, a kiedy lepiej zdecydować się na wizytę u lekarza.
2019-05-30 00:00
Udostępnij
Domowe sposoby na ból gardła - jak radzić sobie bez antybiotyków?

Najstarsze domowe sposoby na ból gardła – zioła

  • Szałwia lekarska – wykazuje działanie przeciwbakteryjne, dlatego napary można stosować także na bakteryjne zapalenie gardła. Roślina działa przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybiczo. Szałwia na ból gardła stosowana jest w formie płukanki, którą przyrządza się przez zalanie łyżki suszonych liści lub torebki ekspresowej szklanką gorącej wody i parzenie pod przykryciem przez ok. 15 minut. Nakrycie jest bardzo ważne, ponieważ minimalizuje ulatnianie się wartościowych olejków eterycznych. Ostudzonym naparem można płukać gardło 3-5 razy dziennie.
  • Tymianek pospolity – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także osłania błony śluzowe jamy ustnej oraz przełyku. Napar przygotowywany pod przykryciem można stosować do płukania gardła 2-3 razy dziennie. Połączenie działania nawilżającego oraz niszczącego drobnoustroje sprawdza się zwłaszcza, gdy dokucza nam suchość, podrażnienie, pieczenie w gardle i przełyku, czy chrypka.
  • Czosnek pospolity – rozgryzione, wyciśnięte lub posiekane ząbki czosnku uwalniają allicynę o działania przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Po czosnek warto sięgać także przy bólu gardła, zwłaszcza ze względu na jego szerokie działanie, gdy nie znamy podłoża infekcji.
  • Kora dębu – jest to nieco mniej znany, domowy sposób na ból gardła, jednak nie mniej skuteczny od pozostałych roślin. Kora dębu działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Korę należy jednak gotować pod przykryciem przez ok. 5-10 minut, a nie jedynie parzyć. Płukać gardło można 2-3 razy dziennie.
  • Rumianek pospolity – poza działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, wykazuje także właściwości przyśpieszające gojenie ran, w tym podrażnień gardła, a także działanie rozkurczające. Przeglądając domowe sposoby na ból gardła, rumianek jest zdecydowanie jednym z najcenniejszych ziół. Sprawdza się przy dolegliwościach, takich jak zapalenie dziąseł, infekcja bakteryjna czy grzybica jamy ustnej i przełyku. Naparem można płukać gardło 4-5 razy dziennie.

Płukanie gardła solą i wodą utlenioną – w czym pomaga?

Domowe sposoby na ból gardła to także płukanie solą i wodą utlenioną. Te metody są prawdopodobnie popularniejsze od wielu ziół na gardło, głównie ze względu na niezwykle prosty skład takich płukanek.

Choć wykorzystujemy jedynie sól i wodę, warto wiedzieć, jakie proporcje powinien mieć taki roztwór, ponieważ zbyt wysokie stężenie soli może spowodować podrażnienie gardła. Do przygotowania płukanki należy użyć szklanki letniej wody, w której rozpuszczamy 1-2 łyżeczki soli.

Jak działa płukanie gardła solą? Główne działanie to odkażanie, ponieważ słone środowisko niszczy drobnoustroje. Ponadto, hipertoniczny roztwór soli działa w gardle przeciwobrzękowo, co przynosi ulgę zwłaszcza, gdy dokucza nam ból gardła przy przełykaniu.

Z kolei płukanie gardła wodą utlenioną wykonujemy po przygotowaniu roztworu 2 łyżeczek wody utlenionej w szklance wody. Ta metoda również działa dezynfekująco, jednak nie zmniejsza obrzęku gardła. Znane domowe sposoby na ból gardła to także płukanie sodą oczyszczoną (1 łyżeczka na szklankę) lub jodyną w proporcji 1 do 10.

Kiedy domowe sposoby na gardło to za mało

Warto sięgnąć po domowe sposoby na ból gardła na samym początku infekcji, zwłaszcza jeśli nie mamy dostępu do apteki. Odkażanie gardła płukankami może skutecznie zahamować rozwój choroby gardła i przynieść ulgę w bólu. Również zioła stanowią skuteczną i naturalną metodę leczenia infekcji. Jeśli jednak obrzęk gardła jest duży i utrudnia przełykanie lub poza bólem gardła dokuczają nam inne dolegliwości, jak np. gorączka, warto udać się do lekarza. Należy poradzić się specjalisty również jeśli dolegliwości nie mijają po kilku dniach stosowania domowych sposobów lub gdy ból gardła się nasila.

Ponadto, zioła i płukanki przynoszą pożądane rezultaty jedynie przy systematycznym stosowaniu, co stanowi spore utrudnienie. Szczególną uwagę należy zwracać na wspomniane proporcje. Płukanki mocniejsze wcale nie przyniosą lepszego działania, wręcz przeciwnie - mogą zaszkodzić. Podrażnione gardło powinno być stale nawilżane, dlatego warto sięgnąć także po tabletki do ssania lub spray na gardło, które poza prostym stosowaniem będą miały także szerokie działanie lecznicze.