fit.pl mobile logo

Domowe sposoby na ból gardła - jak radzić sobie bez antybiotyków?

Domowe sposoby na ból gardła to m.in. miód, cytryna, płukanie gardła solą i wodą utlenioną czy zioła o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Ze względu na łatwy dostęp do produktów wykorzystywanych do przyrządzania rozmaitych specyfików, często domowe sposoby na gardło traktowane są jedynie jako sposób na delikatne załagodzenie objawów, tymczasem niektóre zioła wykazują działanie przeciwbakteryjne i w wielu przypadkach mogą zastąpić antybiotyk. Sprawdź, jak przy bólu gardła radzić sobie bez antybiotyku, a kiedy lepiej zdecydować się na wizytę u lekarza.

Najstarsze domowe sposoby na ból gardła – zioła

  • Szałwia lekarska – wykazuje działanie przeciwbakteryjne, dlatego napary można stosować także na bakteryjne zapalenie gardła. Roślina działa przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybiczo. Szałwia na ból gardła stosowana jest w formie płukanki, którą przyrządza się przez zalanie łyżki suszonych liści lub torebki ekspresowej szklanką gorącej wody i parzenie pod przykryciem przez ok. 15 minut. Nakrycie jest bardzo ważne, ponieważ minimalizuje ulatnianie się wartościowych olejków eterycznych. Ostudzonym naparem można płukać gardło 3-5 razy dziennie.
  • Tymianek pospolity – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także osłania błony śluzowe jamy ustnej oraz przełyku. Napar przygotowywany pod przykryciem można stosować do płukania gardła 2-3 razy dziennie. Połączenie działania nawilżającego oraz niszczącego drobnoustroje sprawdza się zwłaszcza, gdy dokucza nam suchość, podrażnienie, pieczenie w gardle i przełyku, czy chrypka.
  • Czosnek pospolity – rozgryzione, wyciśnięte lub posiekane ząbki czosnku uwalniają allicynę o działania przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Po czosnek warto sięgać także przy bólu gardła, zwłaszcza ze względu na jego szerokie działanie, gdy nie znamy podłoża infekcji.
  • Kora dębu – jest to nieco mniej znany, domowy sposób na ból gardła, jednak nie mniej skuteczny od pozostałych roślin. Kora dębu działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Korę należy jednak gotować pod przykryciem przez ok. 5-10 minut, a nie jedynie parzyć. Płukać gardło można 2-3 razy dziennie.
  • Rumianek pospolity – poza działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, wykazuje także właściwości przyśpieszające gojenie ran, w tym podrażnień gardła, a także działanie rozkurczające. Przeglądając domowe sposoby na ból gardła, rumianek jest zdecydowanie jednym z najcenniejszych ziół. Sprawdza się przy dolegliwościach, takich jak zapalenie dziąseł, infekcja bakteryjna czy grzybica jamy ustnej i przełyku. Naparem można płukać gardło 4-5 razy dziennie.

Płukanie gardła solą i wodą utlenioną – w czym pomaga?

Domowe sposoby na ból gardła to także płukanie solą i wodą utlenioną. Te metody są prawdopodobnie popularniejsze od wielu ziół na gardło, głównie ze względu na niezwykle prosty skład takich płukanek.

Choć wykorzystujemy jedynie sól i wodę, warto wiedzieć, jakie proporcje powinien mieć taki roztwór, ponieważ zbyt wysokie stężenie soli może spowodować podrażnienie gardła. Do przygotowania płukanki należy użyć szklanki letniej wody, w której rozpuszczamy 1-2 łyżeczki soli.

Jak działa płukanie gardła solą? Główne działanie to odkażanie, ponieważ słone środowisko niszczy drobnoustroje. Ponadto, hipertoniczny roztwór soli działa w gardle przeciwobrzękowo, co przynosi ulgę zwłaszcza, gdy dokucza nam ból gardła przy przełykaniu.

Z kolei płukanie gardła wodą utlenioną wykonujemy po przygotowaniu roztworu 2 łyżeczek wody utlenionej w szklance wody. Ta metoda również działa dezynfekująco, jednak nie zmniejsza obrzęku gardła. Znane domowe sposoby na ból gardła to także płukanie sodą oczyszczoną (1 łyżeczka na szklankę) lub jodyną w proporcji 1 do 10.

Kiedy domowe sposoby na gardło to za mało

Warto sięgnąć po domowe sposoby na ból gardła na samym początku infekcji, zwłaszcza jeśli nie mamy dostępu do apteki. Odkażanie gardła płukankami może skutecznie zahamować rozwój choroby gardła i przynieść ulgę w bólu. Również zioła stanowią skuteczną i naturalną metodę leczenia infekcji. Jeśli jednak obrzęk gardła jest duży i utrudnia przełykanie lub poza bólem gardła dokuczają nam inne dolegliwości, jak np. gorączka, warto udać się do lekarza. Należy poradzić się specjalisty również jeśli dolegliwości nie mijają po kilku dniach stosowania domowych sposobów lub gdy ból gardła się nasila.

Ponadto, zioła i płukanki przynoszą pożądane rezultaty jedynie przy systematycznym stosowaniu, co stanowi spore utrudnienie. Szczególną uwagę należy zwracać na wspomniane proporcje. Płukanki mocniejsze wcale nie przyniosą lepszego działania, wręcz przeciwnie - mogą zaszkodzić. Podrażnione gardło powinno być stale nawilżane, dlatego warto sięgnąć także po tabletki do ssania lub spray na gardło, które poza prostym stosowaniem będą miały także szerokie działanie lecznicze.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl