Jak chronić gardło, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Istnieją zawody, gdzie praca głosem jest podstawą. Nauczyciele, aktorzy, śpiewacy, wykładowcy są narażeni na nadwyrężenie strun głosowych i gardła, w czasie codziennego wykonywania pracy. Dbałość o aparat mowy jest więc niezwykle istotna. Jak zapewnić sobie komfort i nie narażać się na ból, chrypkę i niedomaganie w związku z nadwyrężeniem gardła?
2022-10-20 00:00
Udostępnij
Jak chronić gardło, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Przyczyny powstawania suchości w gardle

Suchość w gardle jest nie tylko nieprzyjemnym stanem, powodującym dyskomfort, ale także ułatwiającym pojawienie się infekcji, czy poważniejszych podrażnień, prowadzących do powstania chrypki, a nawet czasowej utraty głosu. Suchość częściej powoduje ból gardła, chrząkanie czy niedogodności przy przełykaniu. Co jest jej przyczyną? Powodów może być wiele. Zbyt mała ilość wody wypijana w ciągu dnia, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, nieodpowiednio nawilżanych, oddychanie przez usta, palenie papierosów oraz wzmożona praca głosem. Infekcje gardła, ale także cukrzyca, niedobory niektórych witamin, zaburzona funkcja ślinianek oraz odwodnienie organizmu są również czynnikami mogącymi mieć wpływ na pojawienie się uczucia suchości w gardle i konsekwencji z nim związanymi.

Jak chronić gardło przed podrażnieniami?

Niektóre z czynników powodujących suchość w gardle można łatwo wyeliminować. Jeśli pijemy zbyt mało wody, należy zwiększyć ilość spożywanych płynów w ciągu dnia, a gdy przebywamy w ogrzewanym, suchym pomieszczeniu, warto stosować urządzenia do nawilżania powietrza. Co jednak zrobić, gdy pracujemy głosem? Należy zadbać o dodatkowe nawilżenie gardła, stosując preparaty chroniące je przed wysuszeniem. Jednym z najlepszych produktów tego typu są tabletki do ssania GeloVox, które mają w swoim składzie substancje zmieniające się podczas ssania w hydrożel, zawierający kwas hialuronowy. Taki kompleks ma dwukierunkowe działanie. Działa jak kompres na gardło, chroniąc je przed podrażnieniem, ale także sprzyjając regeneracji. Dzięki zastosowaniu tabletek, umieszczonych w wygodnej tubce, możemy posługiwać się głosem bez ograniczeń i nieprzyjemnych przypadłości w każdym miejscu. Tabletki GeleVox są doskonałym rozwiązaniem na chrypkę, suchy kaszel i inne dolegliwości spowodowane wysuszeniem gardła. Dzięki optymalnemu składowi mogą go stosować osoby z nietolerancją laktozy oraz glutenu. Ze względu na brak cukru w składzie może być używany przez osoby chore na cukrzycę.

gelovox

Zadbaj o zdrowe nawyki

Warto również zadbać o swój głos poprzez zmianę nawyków, także żywieniowych. Najważniejszy jest zdrowy tryb życia, związany z równowagą organizmu. Ruch i właściwe odżywianie sprawiają, że organizm lepiej radzi sobie z infekcjami i wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dostarczanie mu odpowiedniej dawki składników odżywczych,  w tym witamin, mikro i makroelementów, sprawia, że nasz organizm, a w szczególności układ immunologiczny funkcjonuje w optymalny sposób. Ruch zwiększa wydolność oddechową,  a to w dużym stopniu przekłada się na sposób mówienia oraz eksploatowania gardła. Żywność, której należy unikać to oprócz produktów wysoko przetworzonych, pikantne potrawy, kawa, herbata oraz napoje gazowane, które podrażniają gardło i zmieniają sposób wytwarzania się wydzieliny, co wywołuje chęć odchrząkania czy kaszlu, a nawet zmienia nieco barwę głosu. Warto zatem dbać o swoje zdrowie, bo to bezpośrednio przedkłada się na wydolność głosową.